Slepá degustace č.11 – Bílé rumy

Po vynucené, více jak půl roční, korona virové pauze jsme se zase s rumovými přáteli sešli, abychom bez předsudků ohodnotili několik vzorků destilátu z cukrové třtiny, tentokráte na téma „bílé rumy“. Musím říct, že jsem se neskutečně těšil, ale zároveň lehce pochyboval o našich schopnostech kvalitně posoudit rumy v této kategorii, ještě k tomu po tak dlouhé odmlce. Přeci jen bílé rumy, to není něco, co si jen tak doma nalijeme na večerní popíjení, a jejich spektrum je díky koktejlovým variacím poměrně rozmanité, nutno však zpětně uznat, že mé obavy byly spíše zbytečné.

Pandemická situace si však nevyžádala závažné oběti v našich řadách, pouze jeden degustátor se nemohl účastnit díky pracovním povinnostem. Sešlo se nás tedy pět, což v našich pravidlech znamená 5 degustačních vzorků. Pokud bych měl hodnotit svůj výběr, tak musím uznat, že jsem vybral dost špatně, ale já to v podstatě věděl, že sáhnutí po 63% jamajském rumu Rum-Bar asi nebude ideální volba. V koktejlu by tento vzorek bezpochyby exceloval, ale bílý overproof rum na přímé popíjení a hodnocení, to jsem lehce přestřelil. Já jej však chtěl ochutnat poprvé „na slepo“ a doufal jsem, že někdo vezme J.Wray & Nephew a bude zajímavá bitva, to se však nestalo a naše vzorky byly tyto:

  1. Clairin Sajous 54,3%
  2. Rum-Bar 63%
  3. Trois Rivieres Cuvée de l’Océan 42%
  4. Rhum J.M Blanc 50%
  5. Mauritius Dodo 40%

Jak je patrné, tak až na Mauricius Dodo se nám sešly poměrně slušné rumy a konkurence tedy byla nemalá. Při pohodové atmosféře, diskuzi a sdílení pocitů jsme prošli prvními 4 vzorky. Nejlepší situace vznikla hned u prvního vzorku, kdy jsem vedl monolog na to, jak nám to asi po takové pauze nepůjde a do toho přivoním k prvnímu vzorku a Jakub hlásí: „to je nějaká Jamajka“ a já na to: „ne, to je agricole“. Poměrně slušně jsme se zasmáli, jak se rozcházíme ve vnímání hned prvního vzorku. Nakonec se ukázalo, že to byl Clairin, což je takové specifikum, že jsme vlastně oba byli velice blízko. Ještě bych rád zmínil nevoli degustátorů hodnotit vzorek č.5 (Mauritius Dodo), produkt z dílny Havana Restaurant Brno, který kvůli výrazně kokosové chuti a sladkosti tedy ani nepovažuji za rum. Ve výsledku se nám umístění vzorků po hodnocení nějak zásadně nezměnilo a umisťovali se podobně tomu, jak nám byly servírovány.

Celkové pořadí slepé degustace bílých rumů:

  1. Clairin Sajous 54,3%
  2. Rum-Bar 63%
  3. Rhum J.M Blanc 50%
  4. Trois Rivières Cuvée de l’Océan 42%
  5. Mauritius Dodo 40%

Na závěr musím říct, že jsme hodnotili docela jednotně a konzistentně. Já osobně si budu pamatovat diskuzi o tom, jestli je Clairin Jamajka nebo agricole a vždy si na ni vzpomenu, když se do kontaktu s Clairinem zase dostanu. Stejně tak lehké zklamání z Trois Rivières Cuvée de l’Océan, který jsem nehodnotil ani jako agricole. Suma sumárum, další zajímavá zkušenost za námi a těším se na vánoční degustaci, která se možná neponese v rumovém duchu.

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: