RumCask online festival

V sobotu 23. května proběhl první online rumový festival pořádaný skupinkou nadšenců z Londýna, kteří si přezdívají RumCask. Sice pozdě (ach ta moje paměť), ale přece vám přináším dojmy z této události a ve zkratce ji popíši. Vzhledem k tomu, že těchto akcí není nikdy dost, je dobré o nich psát a rozhodně je podpořit. Festival byl rozdělen do několika místností – Room 1, zaměřené na rum kořeněný či dochucený, a Room 2, kde byla pozornost věnována řemeslnému rumu. Bylo možno si zakoupit lístky jak na jednu, tak i obě tyto místnosti a na každou z nich připadlo 15 vzorků od 7 výrobců. Pro všechny byla v ceně i třetí místnost, kde bylo možno diskutovat mezi sebou a případně i pokládat dodatečné otázky, na které při prezentacích v hlavních místnostech nebyl čas. Cena za jednu místnost se i s dopravou pro Českou republiku pohybovala někde kolem 2 000 Kč.

Rumcask přehled

Já jsem si zakoupil lístek pouze na Room 2. Přeci jen k tradičnímu, řemeslnému rumu tíhnu více. Program začal u značky William George Rum. Tato prezentace byla pěkná, srozumitelná a příběh, který za rumem William George stojí, byl hezky představen. Samotný vzorek mě až tak nezaujal. Bílým rumům úplně neholduji a tento můj pohled vzorek nijak nezměnil. Rum to je příjemný, s chutí banánů a ovoce, ale velmi jemný a spíše nevýrazný.  Následoval El Ron del Artesano. Pokud jste o této značce dosud neslyšeli, nejste výjimka. Ani já jsem až do této prezentace tuto značku neznal. Jedná se o výrobce panamských rumů, který se zaměřuje na single cask rumy, tzn. že je neblenduje. Oba vzorky (Ron Artesano Ruby Port i Peated cask) byly velmi příjemné a kvalita výroby je zde znát. Rumy pocházejí z destilerie Varela. První vzorek (Ruby Port) mi velmi připomněl Plantation Single Cask Panama, který jsem i nedávno recenzoval. Nutno mu však přičíst body za to, že není nijak doslazen. O poznání zajímavější byl vzorek druhý (Peated Cask). Jak název napovídá, tento rum byl stařen v sudech po rašelinné whisky. Prezentace tohoto výrobce byla dobrá a dostatečně informativní. Kdokoli, kdo má rád panamské rumy, by měl jejich výrobky vyzkoušet.

Rumcask artesano

Dalším v pořadí byl Plantation Rum s jeho Plantation Isle of Fiji. Tato ochutnávka byla opět příjemná a podobnost tohoto rumu s jamajskými mě velmi bavila. Dobrá dávka esterů, ovoce a tmavé čokolády ve vůni mě nutily se napít. Isle of Fiji není nikterak silný, spíše jemný a ovocný. Škoda jen, že nemá mnoho těla a to je nahrazováno cukrem. Ještě dodám, že se jedná o rum ze South Pacific Destilery. Poslední prezentací, kterou jsem viděl, byť nebyla poslední, byla ukázka Rhum Damoiseau. Tyto agricole rumy mě velmi zaujaly. Vlastně jsem až do této chvíle žádný zemědělský rum nepil, a tak jsem tyto vzorky s radostí ochutnal. První vzorek, bílý Blanc 50, byl pro mě šokem. Ona travnatá, zemitá chuť, spojovaná se zemědělským rumem, zde byla vyšroubována na maximum a kromě ní jsem v tomto rumu s 50 % alkoholu necítil nic jiného. Zprvu mi přišla možná až příliš výrazná, ale při dalších doušcích jsem si začal zvykat. Rozhodně zajímavý bílý rum. Dalším vzorkem byl Rhum Damoiseau 5 Year. Tento rum mě velmi mile překvapil a to především neskonale nádhernou vůní – cukrová třtina, med a čerstvě posečená tráva. Chuť byla taktéž příjemná, ale vzhledem k jemnosti tohoto rumu a malé velikosti vzorku by stálo za to tento rum v budoucnu prozkoumat více. Posledním vzorkem zde byl Millesime 2009. Tento agricole rum mě také potěšil. Ve vůni tabák, dub, kousek čokolády a opět klasická třtina. Zde je vhodné zmínit, že tento rum byl v síle 66,9 % alkoholu a bylo to lehce znát. Celkově mi prezentace přišla pěkná a informativní. Moje první setkání se zemědělským rumem asi nemohlo proběhnout lépe.

Jak jsem zmínil výše, další prezentace jsem neviděl a bohužel do tohoto data nebyly záznamy z mé místnosti zveřejněny. I tak jsem se ovšem pustil do ochutnávky zbylých vzorků. Zde tedy jen v rychlosti přejdu své poznatky. Po Rhum Damoiseau následovala Montanya Distillers. Jedná se o poměrně novou palírnu, jež vznikla v Coloradu ve Spojených státech amerických. Vzorky byly hned čtyři – bílý Platino, zlatý Oro, pak Exclusiva a Valentia. Do některých z uvedených rumů přidávají malé množství tamního medu (asi 0,04 % lahve). Jinak tedy rumy nejsou nijak dále upravované. U těchto vzorků se ukázalo především jejich stáří, tedy spíše mládí. Nejstarší ze vzorků měl 4 roky a žádný z nich neměl výraznou, specifickou chuť. I tak byly ale příjemné a právě první zmíněný, Platino, byl prvním bílým rumem, který mě zaujal. Z vůně šly tóny whisky, třtiny, a – ne až tak překvapivě – kapky medu. V chuti jsem dokonce identifikoval i jemnou podobnost se suchým červeným vínem.

Rumcask Merser

Dalším výrobcem byl Charles Merser Rum. Tento výrobce pochází z Londýna, kde blenduje rumy různých proveniencí a navazuje tak na tradici, která vymizela. Vzorkem zde byl Merser & Co Double Barrel Rum. I přes pěkný příběh tohoto rumu jsem v něm neshledal nic, co by mě přimělo koupit si celou lahev. Pokud by však někdo z vás měl zájem o tento blend rumů z Jamajky, Barbadosu, Dominikánské republiky a Panamy, uvítala by ho vůně pomerančové kůry, ananasu a jamajských esterů, a v krémové chuti by cítil ovoce, dub a vanilku. Posledním výrobcem byl 1423 World Class Spirits a jeho značka rumů S.B.S. Jedná se o nezávislé plnění z Dánska. V portfoliu má rumy z řady zemí a součástí festivalu byly vzorky Australia 2007, Cuba 2012 a Belize 2005. Jen doplním, že se jedná o single cask rumy a jsou vždy vydávány v edicích po zhruba 300 lahvích. První vzorek, z Austrálie, mě až tak nezaujal, byť vůně laku na nehty a citrusů i chuť ovoce má něco do sebe. Vzorek z Kuby byl však skvělý. Lehká, sladká, kořeněná vůně podtržená kouřem se snažila nalákat k napití. V jemné chuti jsem objevil karamel, kokos a ovoce. Pakliže vás zajímá kubánský rum, neváhejte. Poslední vzorek byl také milým překvapením. Rum z Belize, kde ve vůni dominovala mléčná čokoláda a pomeranč, pak na chuťových pohárcích rozehrál čokoládové orgie. Omlouvám se, nechal jsem se trochu unést. Přiznám se ale, že jedna lahev je už na mé poličce.

Celkově bych festival zhodnotil kladně. Jediné, co mě mrzí, je nedostupnost záznamu z druhé místnosti. Snad se pořadatelům podaří jej brzy nahrát na internet. Vše bylo velmi příjemné a myslím, že nejen pro mě obohacující. Určitě budu i další projekty od RumCask sledovat a případně uvažovat o účasti. Všem, koho by jejich akce zaujaly, je mohu vřele doporučit.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: