Rhum J.M calvados cask finish – Francie na druhou

Hodně času uteklo od mého posledního článku o rumu z této fantastické palírny. Tento Rhum J.M calvados cask finish se na mém seznamu rumů pro recenzi vyskytoval až příliš dlouho, ale jeho čas konečně nadešel. I když jsem tento vzorek již pil na slepé degustaci na téma Martinik a umístil jsem jej na první místo, tak se přiznám, že jsem se na jeho druhé hodnocení neskonale těšil. Neskrývám, že pro tuto značku mám slabost, ale jako vždy se budu snažit být objektivní.

Myslím, že palírnu Rhum J.M jsem dostatečně představil v článku o jejich produktu XO, a tak mi dovolte pouze shrnout pár důležitých faktů. Rhum J.M je malý tradiční lihovar založený v roce 1845, nacházející se na severní straně sopky Montagne Pelée, zároveň je to i nejsevernější palírna na Martiniku. Takže se bavíme o zemědělských rumech a samozřejmě “certifikaci” AOC.

Rhum JM Calvados cask finish label

Jak název napovídá, jedná se rhum agricole, který poslední část svého staření absolvoval v sudech po tradičním francouzském kalvádosu. O produktech této palírny je pramálo informací online, proto ani nevím, jaký byl poměr let staření v ex-bourbon a ex-calvados sudech, odhadoval bych však, že v sudech po calvadosu destilát neodpočíval více než jeden rok. Jedná se o velice úspěšnou limitovanou edici (v tomto případě již druhou sérii), láhve jsou číslované a palírna nás informuje o přesném datu destilace i lahvování, můžeme tedy vyčíst, že rum má takřka 11 let. Vše, co tedy o láhvi víme, rozhodně nenechá klidného žádného rumového nadšence a ani já nehodlám otálet s jeho ochutnáním. Pojďme tedy na něj.

ian Burrell a Rhum JM Calvados

Rhum J.M calvados cask finish ve sklenici

Klasicky se na vteřinku zastavím u barvy, ta je v případě Rhum J.M Calvados tmavá, typická pro dobarvený rum, řekl bych až uniformně nudná. Při pohledu proti světlu identifikuji oranžové odlesky připomínající mi pomerančový odstín.

Pokud prokroužím rhum ve sklenici, vytvoří se mi na stěně mapy, ze kterých stékají slzy na hladinu poměrně pomalu. Tento „úkaz“ mi napovídá, že toto by mohl být chuťově velice bohatý vzorek.

Vůně mě však naprosto dostala, odpusťte mi tento výraz, ale „tohle je masakr“. Naprosto čitelná kombinace kalvádosu a velice starého Rhumu J.M, nejprve vás navnadí lehký závan jablka a poté nastoupí dominantní sladkost cukrové třtiny a tropického ovoce, jako je ananas a banán. Po chvíli, když dám svým receptorům odpočinout a přivoním znovu, se mi celá paleta vůni spojuje v květinové tóny.

Rhum Jm calvados cask bottle

Vůně mě v podstatě přinutila okamžitě tento rhum ochutnat, první doušek je však rozpačitý, bez problémů identifikuji kalvádos (mozek pracuje a vím, že tam ta chuť být musí), ale ostatních chutí je opravdu až moc, proto Rhum J.M Calvados povaluji poměrně dlouho v ústech. Po chvilce mi přijde, že kalvádos odezní, a já identifikuji hořkost a smetanovou jemnost opravdu zralého zemědělského rumu. Karamelová sladkost v kombinaci s travnatými tóny je něco specifického, skoro v tom vidím jakýsi můj identifikátor palírny Rhum J.M. Chuť je opravdu plná a rozmanitá, dokonce mě napadlo slovo „likér“, ale v dobrém slova smyslu. Na druhou stranu, když mi někdo řekne, že cítí aceton, nebudu mu odporovat, i takovéto drsné tóny tento vzorek nabízí.

Dochuť je poměrně dlouhá a překvapivě hřejivá, lehce vás štípne na jazyku, ale určitě po chvilce zanechá sladkost a jablečný „ocas“ ve vašem hrdle.

Obecně si myslím, že Rhum J.M produkty jsou malinko drsnější než mnoho ostatních rhumů z Martiniku, Calvados cask finish je však lehce zjemněný právě dozráváním ve speciálním sudu a poměrně dlouhou dobou staření. Doporučuji ho lidem, co mají rhumy agricole rádi a umí se orientovat v rozmanitosti chutí, které nabízí.

Moje hodnocení Rhum J.M Calvados cask finish:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: