Plantation XO 20th Anniversary – Jak jsem potkal Karibského Francouze

Plantation XO 20th Anniversary je bez pochyby speciální, skoro bych řekl unikátní produkt, je to rum, který se líbí takřka každému. Můžeme začít balením: tato láhev vypadá naprosto prémiově, v papírové krabičce nalezneme krásně tvarované sklo s robustním korkem, ovázané lýkovým provázkem. A jen dodám, že vše je propracované do detailů, typicky francouzské. Ve výsledku za 1000Kč nalezneme rum, který působí mnohem exkluzivněji, než ve skutečnosti je. Z mých zkušeností mohu jen potvrdit, že takto působí Plantation XO 20th Anniversary nejen na mne, ale i na širokou veřejnost. A aby se nám kruh uzavřel, tak můžeme jen plynule pokračovat v popisu líbivého obsahu láhve. Svou univerzálností a oblíbeností bych jej přirovnal k Diplomático Reserva Excusiva, ale v mnohem reprezentativnějším balení, a pokud mě jazyk nešálí, tak i s menším obsahem přidaného cukru.

Asi se nabízí otázka, proč jsem použil zvláštní slovní spojení „Karibský Francouz“?  Za Plantation XO 20th Anniversary stojí totiž Cognac Ferrand, francouzský producent koňaků, v čele s charizmatickým Alexanderem Gabrielem. Plantation Rum je poměrně ambiciózní společnost, která zažívá veliký rozmach a růst díky jejich investicím do Jamajských a Barbadoských palíren. Mimo jiné ale nakupují rumovou produkci z různých koutů světa, kterou z palíren dovezou přímo v původních barelech lodí do Evropy. Přesněji do Château de Bonbonnet v oblasti Cognac, kde nechávají destiláty ještě několik měsíců zrát v sudech po jejich koňaku.

Plantation XO 20th Anniversary není výjimkou, je to směs barbadoských rumů, stařených 8 až 15 let v tamních Karibských podmínkách. Vstupní destiláty vznikly fermentací melasy po době 3–5 dní a následně byly vypáleny použitím kotlíkové a kolonové destilace, v podstatě tu máme klasický „bajan“ rum. Nýbrž tento punc Plantation XO později pozbyde „učesáním“ ve Francii, kde se přidá určitě karamel a nějaký sirup na doslazení, předpokládám však, že těchto úprav bude více. Samozřejmě výsledný produkt ovlivní i zrání v ex-koňakových sudech, ale to není nutně dle mého názoru na škodu.

Jakou příslušnost tedy tomuto cizinci přiřadit?

plantation XO

Jsem poměrně přesvědčený, že pána z Barbadosu pečlivě převychovali na Francouzské mravy, lépe řečeno mravy vyšší společnosti. Zapomeňme tedy na bajan rum, Plantation XO 20th Anniversary je destilát velice jemné a plné chuti tropického ovoce. Naštěstí stále nabízí typické citrusové, kokosové a banánové tóny, které jsou doprovázeny od prvního kontaktu s chuťovými pohárky vanilkou.

Když se nabažíte variací tropických chutí a polknete doušek, dostaví se poměrně sladký, ale vyvážený závěr, který Vám připomíná medovou sladkost v hrdle. Řekl bych, že je i poměrně dlouhý a dokážeme zde nalézt i kořeněné tóny, třeba štiplavost skořice.

Plantation XO 20th Anniversary samozřejmě posbíral mnoho ocenění, třeba „San Francisco World Spirit competition Gold – 2011“. Mě osobně už moc neoslovuje, lépe řečeno vyhledávám raději jiné produkty z rumové nabídky. Ale určitě dokáže nabídnout každému něco zajímavého, pokud přičteme k dobru jeho cenu a kvalitu balení, tak máme absolutně nejlepšího kandidáta na „tekutý“ dárek pro kohokoliv, kdo má rád kvalitní alkohol, a ani to nemusí být „rumař“.

Pozor, nejedná se o 20ti letý rum, je to směs rumů označovaná jako XO, vydaná k 20. výročí společnosti. Díky četnosti této záměny Plantation změnil značení této lahve.

Planation 20th label chaneg to XO

Moje hodnocení Plantation XO 20th Anniversary:

3hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: