Plantation Jamaica 2005 – Příkladně transparentní rum

Po nějaké době se opět vracím k jamajskému rumu od společnosti Plantation. Jejich ročník 2002 mě totiž dříve tak mile překvapil svojí sladkou a funky chutí, že jsem 2005 prostě musel ochutnat a porovnat s tím, co dnes nabízí třeba Worthy Park nebo Hampden. To, co se mi na rumech Plantation opravdu líbí je jejich transparentnost, dokonce i sám Alexandre Gabriel volá po nesvazování rumů striktními pravidly, ale raději po transparentnosti. Ať už s jeho myšlenou souhlasíte nebo ne, určitě musíte uznat, že informace uvedené na jejich webových stránkách popisují daný produkt naprosto důkladně.

Plantation Jamaica 2005 rum details

Plantation Jamaica 2005 je směs ročníkových rumů z palíren Long Pond a Clarendon, tedy těch, v nichž má Maison Ferrand podíl. O poměru se samozřejmě nedočteme, ale můžeme odhadovat, že půjde o tři typy rumů, alespoň informace o fermentaci tomu napovídá. Tyto rumy byly stařeny dlouhých 12 let v Karibiku v sudech po bourbonu a jako již tradičně pro Plantation rumy, byl přidán jeden až dva roky navíc ve Francii v sudech po koňaku. Tento rum obsahuje asi 400 g/hlAA těkavých látek, což je informace řekněme více obecná a o „esterovosti“ tohoto vzorku nám jen napoví. Já bych jej odhadoval spíše k lehčímu rumu, pokud bych jej měl srovnat s ostatními již zmíněnými palírnami. I když typické aroma Long Pond rumu je zde naprosto zřejmé.

Plantaion Jamaica 2005 ve sklenici

Barva je opravdu vydařená, není nijak přehnaně tmavá a Plantation rum nám dokonce sděluje, že dobarvení probíhalo karamelem E150a, a to maximálně do výše 0,1%. Za mě další plusové body za transparentnost. Slzy jsou dvojí, rychlé i pomalé, popravdě nevím, co mi mají napovědět, vím, že rum není doslazen cukrem, a proto usuzuji, že toto chování je u směsi, jako je tato očekávané.

V poslední době zjišťuji, že vůni takovýchto jamajských rumů si užívám snad více jak jejich chuť. Plantation Jamaica 2005 nabízí nepřeberné množství ovocných tónů, melasy, lékořice nebo anýzu. Samozřejmě typické banánové a ananasové vůně jsou dominantní, ale věřím, že zde si každý najde to své. Přijde mi, že nacházím jakýsi identifikační prvek Long Pond palírny, který bych popsal jako medicinální nebo snad sladová vůně.

Chuť je opět ovocná, typicky kyselo-hořko-sladká, dokonce bych řekl, že je až karamelově sladká. Trochu mi připomíná chuť pražených kávových zrn nebo snad tabáku, bohužel poměrně dost cítím alkohol, „pouze“ 45,2% alkoholu bych asi netipoval.  

Dochuť je středně dlouhá, poměrně hřejivá a mimo vše popsané mi připomíná lesní ovoce, lépe řečeno ostružiny, maliny a borůvky.

Celkově nad verdiktem Plantation Jamaica 2005 váhám, za cenu kolem 1000Kč to rozhodně není špatná volba, a pokud vybíráme mezi čistě kotlíkovými jamajskými rumy, tak jiný 12ti letý rum v této cenové kategorii vůbec nehledejte. Pokud bych jej však měl hodnotit ve srovnání s funky konkurencí, tak chuťově a vyvážeností na své soky úplně nedosahuje. Worthy Park Single Estate Reserve nebo Hampden 46% jsou za mě chuťově zajímavější, ale také dražší. Zvážím-li tedy to, co nám Plantation Jamaica 2005 poskytuje za požitek za svoji cenu a přidám-li k tomu příkladnou transparentnost výrobce, musím hodnotit skrze pozitivně. Určitě tento rum vyzkoušejte minimálně kvůli přítomnosti Long Pond rumů ve směsi, která jej pro mě bude dělat vždy zajímavým.     

Moje hodnocení Plantation Jamaica 2005 :    

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: