Plantation Jamaica 2003 – Exotika v lahvi

Na tento kousek mnoho lidí čekalo. A není se čemu divit, přeci jen limitované edice od oblíbené (byť kontroverzní) značky Plantation bývají zajímavé. Tím více přilákají oko, nebo spíše jazyk, rumových nadšenců, jedná-li se o rum jamajský. V této recenzi se tedy podíváme na to, zdali mezi značnou konkurencí obstojí a zaslouží si vaši pozornost.

Co tedy vlastně máme před sebou? Jedná se o klasický jamajský kotlíkový rum, tentokráte stočený v síle 49,5 %. Jak již bylo zmíněno, jedná se o limitovanou edici. Ta nyní čítá 13 000 lahví, či 29 sudů. Pro Českou republiku z toho bylo určeno 456 lahví. Jak víme, jamajské rumy společnost Plantation získává ze dvou palíren. Tento pochází pouze z palírny Clarendon a byl destilován v roce 2003. Rum byl stařen 16 let na Jamajce a 1 rok po koňaku ve Francii. Dostalo se mu tedy velmi krásného 17letého staření. Potěšující je fakt, že tento rum nebyl nijak doslazen. Co musím taktéž vyzdvihnout, je krásně zpracovaná celá prezentace tohoto rumu.

Plantation Jamaica 2003 box

Plantation Jamaica 2003 ve sklenici

Barva tohoto rumu je vskutku krásná. Zlatavě měděná se žlutými odlesky. Mohli bychom říci jantarová. Byť bych možná podvědomě barvu takto starého rumu očekával tmavší. Slzy jsou pak příkladné a stékají pěkně spořádaně.

Již při otevření se z lahve line neuvěřitelná vůně. A přičuchnutí ke sklenici toto jen potvrzuje. Našli bychom zde snad vůni všech květů světa. Jistě zde můžeme rozpoznat estery, dřevo, banány, nebo klasickou vanilku. Pokud máte rádi jamajské rumy, toto se vám bude líbit.

Chuť tohoto kousku je pro mě něčím překvapivým. Tak obrovskou změnu mezi ochutnávkou v době, kdy jsem lahev prvně otevřel a kdy již byla lahev pár týdnů otevřená, jsem skutečně nečekal. Napoprvé se rum zdál na chutě velmi skoupý. Velmi suchý, jen na chvilku sladký a závěr byl především pepřový. Po několika týdnech se však chuť dramaticky proměnila a při druhém ochutnání byl tento rum až nečekaně sladký. Přes můj jazyk se přelilo tolik ovocných chutí, snad v čele s mangem, že ani nejsem schopen popsat všechny tóny. Při opření se o tvrzení výrobce bych mohl vybrat asi švestky a datle. Je to bezesporu neskutečně chutný a „pitelný“ rum.

Jak je u jamajských rumů zvykem, závěr je dlouhý. Je stále lehce pepřový a cítit je i kousek banánu. Velmi příjemný a navnadí na další doušek.

Celkově musím tento rum zhodnotit velmi kladně. Nejprve jsem byl zklamaný, vzhledem k velmi zvláštní, suché, dřevité a peprné povaze. Opět se mi však potvrdilo, že pro recenzi a správný úsudek je nutné rum chutnat alespoň dvakrát a nechat mu trošku prostoru pro „nadechnutí“. Ze zklamání se tak stalo nadšení a tento rum mohu vřele doporučit všem příznivcům jamajského rumu. Je prostě báječný. A výsledné hodnocení tomu odpovídá.

Mé hodnocení rumu Plantation Jamaica 2003:

88/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: