Nové blendy Mount Gay – Nová tvář, nový rum

Již nějakou dobu jsou u nás k dostání nové blendy dvou starých známých barbadoských rumů, Mount Gay Black Barrel a XO. Trudiann Branker dala oběma těmto kouskům nový kabátek a v této recenzi bych se na ně tedy rád v krátkosti podíval, pokusil se je přiblížit a srovnat s jejich předešlými blendy. Uvidíme, zdali dokáží zaujmout nejen krásným novým balením, ale i chutí a zdali i přes vyšší cenu mají co nabídnout.

Mount Gay Black Barrel Double Cask Blend

MG Black Barrel jsem vždy považoval za rum velmi připomínající whisky. Ať již je to ke škodě či nikoliv, vždy mi v něm chybělo „cosi rumového“. Původní blend se sestával z rumů starých 2 až 7 let a byl stařen pouze v silně vypálených sudech po bourbonu. Nová verze dostala staření 3 až 7 let a dokonce zvýšený obsah kotlíkové složky. Největší změnou je však fakt, že není stařen pouze ve vypálených sudech po bourbonu, ale také po americké whiskey, odtud tedy název double cask blend. Myslím, že je zbytečné dodávat, že stejně jako dříve ani nyní zde nebyl přidán žádný cukr.

Jak na mě tedy tento rum zapůsobil? Přiznám se, že tento blend mi již více připomíná rum než whisky. Barva je lehce světlejší a slzy jsou pěkné. Zde rozhodně není nic v nepořádku. Vůně již bohužel začíná pokulhávat. Je možná místy až příliš jemná a nevýrazná. Při pátrání bychom však našli náznaky dřeva, melasy či klasické vanilky. Ani chuť mě bohužel neoslovila tak, jak bych si přál. Je příjemná, sladká (ale nikterak výrazně), olejovitá a opět ne moc výrazná. Je v ní cítit trocha kouře a ovoce. Celkově je chuť velmi přívětivá a lehčí, skoro až kolonová. Rozhodně bych řekl, že je přístupnější než bývala. Závěr je pak středně dlouhý a nijak nepřekvapí.

Z výše uvedeného je jasné, že k tomuto blendu mám své výhrady. Vše by však mohlo jít stranou a milerád bych tento rum doporučil, jenže… Cena je dalším problémem, který s tímto kouskem mám. Dříve stál Black Barrel kolem 700,- Kč, nyní se cena pohybuje kolem 1000,-. Tato částka mi již přijde nepřiměřená vzhledem k tomu, jak mladý a, když dovolíte, nezajímavý rum člověk kupuje. Není špatný, ba naopak je to kvalitní barbadoský destilát jak se patří. Jako příjemný společník kupř. k doutníku se hodí skvěle. Ale v této cenové hladině bychom dozajista našli i zajímavější kousky.

Mé hodnocení rumu Mount Gay Black Barrel Double Cask Blend:

61/100

Mount Gay XO Triple Cask Blend

Na poličkách mnoha rumových nadšenců jistě nechybí Mount Gay XO. Je to oblíbený kousek mezi všemi příznivci destilátů z Barbadosu. Mě nevyjímaje. Původně byl tento kousek stařen 8 až 15 let, nyní se mu dostalo 5 až 17 let. Jsou zde tedy destiláty jak mladší, tak i starší. Staření po whisky a bourbonu doplnilo nyní také další staření v sudech po koňaku. Opět netřeba dodávat, že zde nenalezneme žádný přidaný cukr.

Mount Gay XO nový box

Ihned musím říci, že tento blend jsem si zamiloval. Původní XO bylo velmi dobré, ale tato nová podoba je snad ještě příjemnější. Barva, stejně jako slzy, jsou bezchybné. Vůně je výrazná a ze sklenice se line karamel, ovoce, kouř a snad i trocha tmavé čokolády. Když se napiji, jsem opět mile překvapen. Chuť je poměrně sladká, kulatá a řekněme olejovitá, takže pokryje celý jazyk. Přes něj se pak přelévají tóny ovoce, vanilky a k mému potěšení i něco jako sherry. Závěr je středně dlouhý, sladký a velmi příjemný.

U tohoto nového blendu jsem již nadšen. Zde se Trudiann povedlo myslím vše, co zamýšlela. Vytvořila rum, který si mohou oblíbit jak začátečníci, pro které je velmi přístupný, tak i zkušenější z nadšenců, kterým nabízí dostatečnou komplexnost. Je to opravdu neskonale „pitelný“ rum. Co je pro mě opět menším problémem je cena, tj. cca 1300,- Kč, za kterou se již dá pořídit řada prvotřídních destilátů. Jsem zde však ochotný přimhouřit oko, neboť tento kousek mě jednoduše baví.

Mé hodnocení rumu Mount Gay XO Triple Cask Blend:

86/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: