Neisson Réserve Spéciale – Opravdu Speciální Rhum

Rhum Neisson pro mě znamená jakýsi vrchol mezi zemědělskými rumy, je to asi tím, že jejich produkty patří mezi ty nejdražší a portfolio, které pokrývají, směřuje spíše do prémiové kategorie. Určitě můj pohled ovlivňují názory mnoha odborníků a blogerů, kteří rhumy Neisson označují jako špičku z Martiniku. Musím říct, že jsem měl opět to štěstí a svůj první stařený Neisson jsem pil až na slepé degustaci na téma „Rhumy z ostrova Martinik“ a překvapivě právě Neisson Réserve Spéciale na mém hodnotícím listu skončil jako první.  

Palírna Neisson paradoxně nepatří k těm nejstarším na ostrově, Jean and Adrien Neisson ji založil až v roce 1932 a i dnes se stále jedná o rodinnou palírnu. Svojí produkcí se řadí mezi ty nejmenší AOC destilerie a plantáže na Martiniku, obhospodařují asi 40 hektarů cukrové třtiny a produkují něco kolem 400 tisíc litrů rhumu ročně. Když jsem s Vítem Šafářem z Hedonism Spirit vedl diskuzi s Lucem Garganem na téma cukrová třtina, prozradil nám, že Neisson snad jako poslední vlastní jeden hektar „panenské“ (původní, geneticky nemodifikované) cukrové třtiny, který si pečlivě střeží. Neméně impozantní je fakt, že sklízejí cukrovou třtinu pouze ručně, tyto skutečnosti nám pak vysvětlují cenovou politiku výrobce.

Rhum Nesisson Reseve Speciale

Neisson Réserve Spéciale je tedy rhum splňující podmínky AOC Martinique. Jedná se o blend rumů stařených minimálně 4 roky (výrobce udává 50 – 60 měsíců) a to poměrně zajímavým procesem. Zajímavé je, že Neisson praktikuje tzv. „annual topping“, což znamená, že vyrobený rum putuje do sudů již naředěný vodou, anebo se do něj voda přilévá během staření. Zajímavostí je přesouvání destilátu mezi sudy, prvních šest měsíců rhum spočine v malých 350 litrových sudech a pak putuje do značně větších barelů o velikosti blížící se 650 litrům. Neisson tedy vsází spíše na přirozenou oxidaci než na taniny z dubového dřeva. Pokud se nad tímto stylem staření zamyslím celkově, dokážu si pak představit, že těch 42% alkoholu napsaných na lahvi může klidně být rhum v „síle sudu“.

Neisson Réserve Spéciale ve sklenici

U tohoto vzorku rhumu jsem se rozhodl již nehodnotit barvu, jak jsem u zemědělských rumů doposud dělal, je prostě mahagonově hnědá a líbivá. Sleduji tedy ihned slzy, kterým se z dosaženého vrcholu sklenice opravdu vůbec nechce zpět na hladinu. Po chvíli vytvoří naprosto markantní mapy na stěnách, přidaný cukr je v případě rhumu samozřejmě nesmysl, očekávám tedy chuťovou bombu.

Rhum Nesisson Reseve Speciale mapy

Vůně je absolutně dominantní, jsem opravdu překvapen, podle mě není moc aromatičtějších agricole rhumů. Jakmile se Neisson Réserve Spéciale rozvine ve sklenici, cítím opravdu rozmanité tóny, které si u rhumu standartně nevybavuji. Můj nos nachází vůni květin, tabáku a zelených vlašských ořechů – jako vůně likéru ořechovka. Dále cítím sladkost cukrové třtiny, ananasu, travnatost a kyselost citrusů.

Chuť je drsná, připomíná mi Rhum JM. Opět mi znovu připomíná silnou ořechovku, rhum je výrazně hořký, ale zároveň nasládlý a podobný marcipánu. Navzdory stylu staření je chuť dřevnatosti a vanilky celkem silná.

V poměrně intenzivním a relativně dlouhém závěru vnímám opět hořkost, vlašské ořechy a mandle.  

Neisson Réserve Spéciale je rozhodně kvalitní a speciální rum, na slepé degustaci jsem si ověřil to, že se strefuje do mého spektra oblíbených agricole chutí. Na druhou stranu se nemohu ubránit pocitu, že mi neposkytuje tak rozmanitou chuť a dochuť, jak bych si představoval u toho nejlepšího rhumu agricole, proto si v celkovém hodnocení nechávám jednu hvězdu rezervu.

Moje hodnocení Neisson Réserve Spéciale:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: