Mount Gay 1703 Master Select – Postrach prémiových rumů

Jeden z mála rumů, které doma „suším“ ve skříni, je právě Mount Gay 1703 Master Select. Sice se nejedná o bůh ví jak drahý exemplář, hlavně když vezmu v potaz ceny dnešních Velierů a Caroni rumů, ale nějak na mě tento kousek zapůsobil svým exkluzivním balením a limitovaným počtem vydaných lahví, že jsem jej zatím neotevřel. Jak je asi známo, Mount Gay palírna je naprosto ikonická záležitost ve světě rumu, oficiálně nejstarší dochovaná a funkční palírna v Karibiku. Byla založená, nebo alespoň dochované spisy tak hovoří, roku 1703 na ostrově Barbados a snad i proto k jejím produktům chovám jakýsi přirozený respekt.

Co mě osobně přijde naprosto fantastické je fakt, že se v podstatě jedná o tzv. „single estate rum“, neboli rum vyrobený ze surovin pocházejících pouze z usedlosti palírny. Mount Gay totiž pro výrobu rumů používá melasu pouze z cukrové třtiny vypěstované na jejich plantážích, stejně tak výhradně lokální barbadoskou vodu. Předpokládám, že vlastnictví usedlosti o rozloze schopné zásobovat cukrovar a zároveň palírnu pro veškerou produkci Mount Gay, je dáno právě více než 300 lety působení na ostrově Barbados. Pro zajímavost, také barbadoská palírna Foursquare, založená až v roce 1996, už musí melasu dovážet z Britské Guyany

Pojďme ale k samotnému Mount Gay 1703 Master Select, jedná se o výběr těch nejlepších 55 sudů (pouze ex-bourbon) dle masterblendera Alena Smithe, obsahující rumy, které jsou stařené 10 až 30 let, což je dle mého názoru něco opravdu lákavého. Na rumovém trhu vídáme ročníkové rumy, single casky či single barely, ale unikátnost selekce z tisíce sudů podle nejpovolanějšího člověka v palírně je unikátní. Pokud se nepletu tak edice, o které se bavíme, tedy „2017“, je druhý počin palírny tohoto typu. Čísla sudů jsou vypsána na přiložené kartičce v balení naprosto exkluzivně prezentované lahve. Jednoduchá a čistá grafika dle mého názoru dokonale reprezentuje přístup palírny k tomuto produktu, prostě něco jako „tady máte to nejlepší co máme ve skladu“.

Já jsem se k ochutnání Mount Gay 1703 Master Select dostal na Hedonism Spirit degustaci, pečlivě jsem si evidoval své pocity a chutě, tak se pojďme podívat, jak mi tento „krasavec“ chutnal.

Mount Gay 1703 Master Select ve sklenici

Mount Gay Rum master blender Allen Smith at work
Bývalý master blender palírny Mount Gay Rum Allen Smith

Barva rumu není nijak extra tmavá, klidně bych tipoval, že nebude nutně dobarvená, ale pokud vezmu v úvahu fakt, že se jedná o směs rumů z 55 různě starých sudů, očekávám, že nějaký karamel na scelení barvy použit byl. Pokud si dobře pamatuji, slzy po sklenici stékaly pravidelně a poměrně pomalu, jejich velikost odpovídala i obsahu alkoholu „pouze“ 43%.

Ve vůni jsem odhalil typický „bajan“ rum, sladké tóny banánů, kokosu a máslových bonbónů byly naprosto dominantní. Vůně byla intenzivní, velice čitelná a naprosto vybalancovaná. Věřím, že kdybych zde vylistoval všechny sladké vůně, které člověk dokáže identifikovat, tak by si je každý v tomto vzorku našel. Naprosto příjemné bylo pocítit přírodní vanilku a tóny medových či máslových sušenek.

chuti jsem se opravdu našel, zbožňuji tyto klasické barbadoské rumy a tento přesně takový je, navíc je díky svému věku naprosto jemný. Sladko-hořká chuť mi připomínala oříšky, lépe řečeno směs ořechů, která byla doprovázena vanilkou a jen lehce citrusy. Snažím se oprostit od dominance vanilky a nacházím i tvrdší chutě tabáku a pepře. Závěr je středně dlouhý a připomíná mi lehce sherry. 

Mount Gay 1703 Master Select je směs rumů z kolonové a kotlíkové destilace a je to vidět, teda spíš cítit. Vybalancovaný, přirozeně sladký a jemný rum z ostrova Barbados, přesně takový, jak mám rád. Můj bezprostřední pocit po degustaci byl: „tak tohle za tu cenu opravdu stojí“. Ano, necelých 3000 kč za láhev není málo, ale věřím, že každý doušek Mount Gay Master Selectu Vám vnese do úst nejen skvělý rum, ale i radost ze života.

Moje hodnocení Mount Gay 1703 Master Select:

5 hvězd
  1. Ve stopách rumu – Barbados | Rumtips

    […] Nemluvili bychom o Barbadosu, kdyby nebyl tak úzce spjat s rumem. Nakonec, byl to samotný George Washington, který si při příležitosti uvedení do úřadu v roce 1789 nechal z Barbadosu dovézt celý soudek. Zdejší rum můžeme označit jako britského typu, což znamená, že je kořeněnější a mnohdy tvrdší. Také se zde v podstatě nesetkáme s rumem doslazovaným, neboť to zdejší zákony nedovolují. Najdeme zde hned několik oblíbených palíren. První z nich je Mount Gay. Původně na Barbadosu byla celá řada menších plantáží. Jednou z nich byla i Mount Gilboa a jejím správcem se stal velmi zkušený a úspěšný člověk Sir John Gay Alleyne (1724-1801). Dokázal vést lidi, byl filantropem a snažil se bojovat proti otroctví. Právě na jeho počest pak byla po jeho smrti plantáž i s přilehlou palírnou přejmenována právě na Mount Gay. Dnes je tato palírna známá rumem, který ctí tradice a je destilován v klasických kotlících i kolonách. Zde bych doporučil především rumy Mount Gay XO a také 1703 Master Select. […]

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: