Habitation Velier Long Pond 2005 TECA – Chemie není mé hobby

Dneska si povíme o rumu, na který jsem se letos nejvíce těšil. Zatím jsem měl tu čest pít pouze tři rumy z produkce palírny Long Pond, a to Plantation Extreme No.3 HJC a ITP (estery max 150 g/hlpa) a pak Plantation Jamaica 17YO LMDW a oba mě naprosto uchvátily. Proto když jsem viděl představení tohoto kousku od Velieru, byl jsem prostě a jednoduše nadšen a nemohl se dočkat, až jej ochutnám.

Představme si ale palírnu samotnou. Informací o ní moc není, hlavně se zdroje docela bijí s termíny cukrovaru a lihovaru, ale myslím si, že to, co víme, naprosto stačí k utvoření představy, o jakou fantastickou destilerii se jedná. Zajímavé je, že je mnoha skutečnostmi neskonale podobná Hampdenu. Také se nachází v Trelawny oblasti Jamajky, také vyrábí vysoce esterové rumy (10 úrovní) dosahujících až zákonem maximálně povolených hodnot (1600 g/hlpa) a také si zažila jakousi „dobu temna“, kdy její destilační nádoby stály a rum se nevyráběl.

Long Pond je samozřejmě jamajská palírna, kterou dnes vlastní National Rums of Jamaica (NRJ). Historicky mi přijde zajímavý pouze rok 1878 a vlastnictví skotské společnosti JB Sherriff & Company Limited, která také několik let vlastnila palírnu Bowmore na Islay. V roce 1977 Long Pond získala vláda a v roce 2006 společně s palírnou Clarendon vytvořila NRJ. Bohužel, po roce 2012 pro NRJ produkoval rum už jen Clarendon a takto skvělá palírna, jako je Long Pond, byla zavřena, a to až do roku 2017. Zda je znovuotevření Long Pondu spojeno s nákupem třetinového podílu NRJ společností Maison Ferrand (Plantation Rum) to opravdu netuším, ale věřím, že Alexandre Gabriel se se vší vervou vložil do obnovení jména této tradiční palírně.

Co dělá Long Pond tak unikátním? Odpověď je naprosto jednoduchá, opět až nudně podobná Hampden palírně. Spontánní (divoké) kvašení, žádné přidávané kvasinky, více jak 60 dřevěných fermentačních nádob je umístěno pouze pod střechou a celý kvasný proces probíhá přirozeně. Dunder a muck, přidávání „výpalků“ z kotlů a směs kyselin do procesu fermentace, které zapříčiňuje vysokou produkci esterů.  Pouze tradiční měděné karibské kotle, Long Pond jich vlastní 5, sice si nemyslím, že jsou dnes všechny v provozu, ale rum je produkován pouze a jedině v nich. Palírna vlastní i destilační kolonu, ta je však od roku 2009 mimo provoz.

Pokud se tedy podíváme na tento rum z produkce Habitation Velier, tak máme naprosto jasno, co nás čeká: stařený pouze v ex-bourbon sudech neskutečných 14 let v Karibiku, Long Pond TECA rum (1265 g/hlpa). Pro mě osobně něco papírově dokonalého, pokud přidám tu možnost jej degustovat v síle sudu, a to 62% alkoholu, tak prostě „není o čem“. V minulém článku o Caroni 21 jsem poměrně troufale napsal, že si raději koupím nějaký Long Pond než Caroni, tak se pojďme podívat, jestli si za tímto názorem stojím i po ochutnání tohoto vzorku.

Long Pond 2005 TECA ve sklenici

Klasicky prohlížím sklenici proti světlu a hledám zajímavosti v barvě, ta není ničím zajímavá, ale je prostě velice lákavá a jednoduše nádherně měděná, připomíná mi Foursquare Zinfandel Cask Blend. Při investigaci slz mě napadá prostě jen „tohle je línej olej“, který po chvíli na stěnách sklenice vytváří mapy obsahující mikro částečky. Tohle bude zajisté chuťovka.

long pond 2005 TECA in glass

Long Pond 2005 TECA jsem opět degustoval s Jakubem a jeho výraz po přivonění ke sklenici mě postavil do situace, že naprosto netuším, jestli chci k tomuto rumu přivonět. Očekával jsem prostě exotiku, do které se zamiluju jako v případě Hampdenu, ale když jsem se nadechl nad sklenicí, tak jsem zjistil, že Kubův vyděšený výraz byl upřímný. „Tohle je prostě chemie, lepidlo kanagon“ tak jsem reagoval, ty estery jsou extrémní a jsou nezaměnitelné, vůbec mi to nepřipomíná rum, spíše identifikuji medicinální odér podobný whisky z Islay (ale přesto jiný). Jakub mě však uklidňuje a sype mému mozku útěchu v podobě ovocných tónů lesního ovoce (borůvek), banánů a vanilky. Napadá mě: „pojďme to zachránit chutí, vůně šílená, ale bude to slast pro chuťové pohárky, o tom jsem přesvědčen“.

Napadá mě, jestli se nemám jako Mel Gibson na začátek všem omluvit, ale toto je „silné kafé“ a připadám si, jako kdybych tu chemii popsanou ve vůni opravdu požíval. Drsná chuť 62% rumu, která vám ihned roztopí ústa, přináší kyselost jak z citrónu a není v podstatě ničím zjemněná, naopak začínám cítit i černý pepř a ještě „cosi“. Opět moji dnes naprosto „tupou“ degustaci zachraňuje Jakub a pojmenovává tuto kombinaci jako slaný karamel, s čímž asi nemám jediný problém.

Dochuť je velice hořká, asi jako čokoláda na vaření, intenzivní jen naprosto krátký okamžik a pak z krku zmizí, nechává v ústech vlašské ořechy a svíravý pocit. Mě přijde, jako bych si žvýkal koženou peněženku.

Ať už tato recenze Habitation Velier Long Pond 2005 TECA vyzní v mém podání, jakkoliv špatně, věřte, že nejvíce jsem zklamaný já sám, Long Pond jsem prostě zbožňoval. Připadám si jako ten největší fanoušek Hry o Trůny po zhlédnutí poslední série. Možná jsem jen neměl den, kdo ví. Ale moje zklamání je veliké, naprosto oceňuji jedinečnost tohoto rumu, a proto hodnotím průměrně, rozhodně si však tento kousek na popíjení domů nekoupím. Ale jsem na 100% přesvědčen, že mnoho rumařů tento vzorek pozitivně odrovná.

Moje hodnocení Habitation Velier Long Pond 2005 TECA:

3hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: