Habitation Velier English Harbour 2012 – Úlovek dne

Musím se přiznat, že jsi nejen moc jist, jak tento článek uchopit, aby nebyl extrémně dlouhý, pokusím se tedy uvést pouze důležité informace. V rychlosti tedy představím značku, která tento produkt uvádí na trh – Habitation Velier. Za zrodem této firmy stojí Italský obchodník, odborník, nadšenec a rumová ikona Luca Gargano, člověk, který objíždí palírny a vybírá tu nejexkluzivnější produkci, proto, aby ji přímo ze sudu stočil do lahví a poskytl nám tak nezapomenutelný zážitek v podobě silného nemodifikovaného rumu. Dle jeho ideologie, rum musí zrát výhradně v prostředí kde byl destilován. S nadsázkou bych řekl, kdo jednou ochutná Habitation Velier rum, je polapen a odsouzen k uctívání této značky nezávislého plnění.

English Harbour 2012 catch of the day

Pojďme, ale k English Harbour 2012, začal bych asi podnadpisem tohoto rumu „Catch of the day“ – úlovek dne. Dne 20. června 2017 přijel Luca Gargano na ostrov Antigua, aby si prohlédl 100 % měděnou, tří úrovňovou destilační kolonu (John Dore & Co.), kterou Antigua Distillery Limited (ADL) používá od roku 1991 a nahradila jí původní Sevalle. Zároveň i uspokojil obchodníkovo srdce a porozhlédl se po zajímavé produkci palírny, která by byla k mání pro Velier. Když procházeli skladové zásoby, které čítali tisíce sudů, narazili na 27 z nich, které, dle ředitele společnosti nesplňovali chuťové požadavky pro použití do jejich standartní rumové směsi. Obsahovali velké množství (218 g/hlpa) „congeners“ (známé jako alkoholové přiboudliny) – mezi tyto látky patří methanol a jiné vyšší alkoholy – aceton, acetaldehyd, estery, taniny a aldehydy. V podstatě nositelé chutí a vůní v destilátech, ale také látky přispívající k symptomům kocoviny. Dle Luca Gargana, tyto sudy obsahovaly opravdu znamenitý rum, proto je všechny odkoupil a v roce 2018 nalahvoval v „síle sudu“ (66 % alkoholu), s označením „heavy traditional rum“.

English Harbour rum je, dle mého názoru, to lepší, co současný rumový trh nabízí. Řekněme, že jsou trochu dražší v dané věkové kategorii, ale jejich pěti i deseti letý rum je sázka na jistotu, takřka pro každého. Jsou jen mírně doslazeny (do cukru 15 g/l) a proto odborníka neurazí a laika nezklamou. Pojďme se ale podívat na nemodifikovaný English Harbour 2012 od Habitation Velier v detailu.

Hodnocení English Harbour 2012

Začnu nekompromisně, tahle barva patří mezi ty nejlepší, co jsem zatím u rumu viděl. Lehce jantarová barva šestiletého rumu je krásně obohacena stěnami sudu (pouze ex-bourbon), přesněji kakaovým matným tónem. Působí na mě velice přirozeně, i když připouštím možnou drobnou modifikaci vzhledu karamelem, i tak soukromě hodnotím 5/5.

Rum má 66 % procent alkoholu, a proto je velice těžké přesvědčit čichové receptory, že cítí něco jiného než alkohol. Pokud se vám to podaří, odhalí se vám komplexní vůně vanilky, pepře a citrusů, hlavně pak pomerančové kůry.

Chuť je pak ještě komplikovanější, opět je příčinou 66 % alkoholu, doporučuji vzorek zakápnout čistou pramenitou vodou, třeba jen čajovou lžičku, pomůže Vám to lépe vnímat chutě které tento rum nabízí. První doušek, který jsem si dopřál v plné síle, jsem nebyl schopen nijak ohodnotit, druhý už byl značně lepší a poprvé jsem cítil paletu chutí který English Harbour 2012 nabízí. Nečekaná smetanová sladkost v kombinaci s pepřem je úchvatná, přišlo mi to jako kořeněná čokoláda s vanilkovým nádechem.

Dochuť je samozřejmě intenzivní a velice hřejivá, avšak svým způsobem překvapivě jemná, kořeněná a dřevnatá. 

Po prvotním hodnocení jsem si dopřál tento rum naředěný vodou, abych mohl naplnit ústa plněji a musím říct, že profil rumu se změnil, více se rozvinula přirozená sladkost a ovocná chuť.

Pokud budete mít tu příležitost, určitě dejte English Harbouru 2012 od Habitation Velier šanci. Je to poměrně jednoduchý test Vašich degustačních schopností. Musím se přiznat, že u prvního doušku jsem si nebyl vůbec jist, zda budu vůbec schopen tento rum nějak hodnotit. Nakonec to ale dopadlo poměrně dobře.

Moje hodnocení Habitation Velier – English Harbour 2012:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: