Doorly’s 14 – Když nevíte coby…

Moje milovaná palírna Foursquare nám v roce 2019 svým čtrnáctiletým konceptem „hrábla“ i do tradiční spotřební řady rumů Doorly’s. Přiznám se, že tohle jsem opravdu nečekal, jejich dvanáctiletý papoušek mi přijde opravdu skvělý a za fantastický peníz, byl jsem tedy překvapen, když jsem viděl, že se společnost i v této řadě rozhodla jít cenou i věkem rumů ještě o kousek výš. Respektive, věkem o kousek, cenou mnohem výrazněji. 

O palírně samotné rozhodně již necítím potřebné něco zajímavého rozepisovat, Foursquare je nejmladší barbadoská palírna, založená roku 1996 a pod taktovkou Richarda Sealeho sbírá jedno ocenění za druhým. Pro mě je to naprostá srdcovka a jakási jistota pro prezentace známým nebo na veřejných degustacích, v podstatě tedy neexistuje situace, kdy bych nějaký jejich produkt neměl v baru.

Doorly’s 14 je tedy dalším papouškem v řadě rumů, nesoucí jméno Martina Doorlyho, který s předky Richarda Sealeho blízce spolupracoval a proto po něm je i pojmenována nejen stáčírna palírny, ale i tato produktová řada. Tato láhev však trochu vyčnívá z řady, je exkluzivněji balena a standardně nenabízí destilát o síle 40% alkoholu, ale tentokráte již 48%, který je, dle mého názoru, dobarven karamelem. Tuto směs rumů, jež strávila dlouhých 14 let v ex-bourbon sudech, ozvláštnila i ex-madeira příměs. Jsem opravdu zvědav, jaký vliv přináší menší ředění, sudy po víně a dva roky v sudu navíc.

Doorly’s 14 ve sklenici

Barva mi přijde krapet tmavší, než u dvanáctiletého kolegy, bohužel je však nemohu srovnat vedle sebe. Předpokládám, že filozofie dobarvování ve Foursquare je stále ta, že se karamelem snaží docílit stejného barevného odstínu, jako měl rum před naředěním vodou na stávající obsah alkoholu. Za mě tedy stále příjemná barva, žádná nepřirozeně tmavá tekutina.

Slzy jsou opravdu příkladné, kapky se tvoří jedna vedle druhé jako vojáci a stékají po skle nepravidelně.

Foursquare Doorlys 14 legs
Příkladné nohavice Doorly’s 14

Ve vůni nacházím samozřejmě rukopis palírny a myslím, že tohle se dá těžko zaměnit. Je překvapivě intenzivní a líbivá, nacházím v ní typické citrusy, hlavně tedy pomerančovou kůru, skořici a vanilku. Celkově na mě vůně rumu Doorly’s 14 působí sladce, lehce dřevitě a ještě méně kysele.

Stále ještě „příjemných“ 48% alkoholu mi dává možnost si poměrně dlouho pohrát s rumem v ústech a odhalit vše, co nabízí. Chuť už není tak sladká, jak jsem očekával, je nahořklá a cítím mnohem více sud, čímž se mi otvírají dřevité a kořenité tóny. Mnou identifikované ovocné chutě již nenáleží exotice, spíše lesním plodům, jako jsou ostružiny, černý rybíz nebo borůvky.

V slušně dlouhém závěru se dřevo (hlavně ex-madeira sudy) projevuje ještě dominantněji, napadá mě něco jako hořká čokoláda s kořením, nebo snad zázvorem.

Doorly’s 14 na mě působí opravdu jinak, než jeho dvanáctiletý bráška, dle mého názoru se mnohem více podobá řadě ECS a míří tak opravdu, nejen cenou, do kategorie, kde bych rumy této řady nečekal. Teď už rozumím odvážné cenovce této láhve, ale já osobně stále raději sáhnu po Foursquare ECS 2005 nebo 2007. Pokud tímto produktem chtěl výrobce nabídnout prémiový produkt v řadě Doorly’s, tak musím uznat, že se mu to asi povedlo, za mě je však Doorly’s 12 stále nedotknutelná díky svému poměru „cena výkon“. 

Moje hodnocení Doorly’s 14:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: