Cihuatán Xaman XO – dokonalá nuda

V poslední době se kolem mě více a více objevují rumy značky Cihuatán. Musím říct, že záplava různých lahví, jejíž jména už nestíhám ani evidovat, mě donutila tento rum ochutnat. Měl jsem tu možnost sáhnout po tom lepším, co Cihuatán nabízí, a to po 16 letém produktu jménem Xaman, což předpokládám, že se čte „šaman“. Musím vzdát hold krásné prezentaci rumu, láhev, balení i dokonce web je naprosto příkladný a nemám co vytknout.

Jelikož jsem si vědom, že s rumy Cihuatán jdu tak lehce „s křížkem po funuse“ a Facebookové skupiny a různé blogy jsou nabyté informacemi o těchto Salvadorských rumech, nebudu se zde sáhodlouze rozepisovat o palírně a jiných technických parametrech. Raději Vás s klidným srdcem odkáži na recenzi na RumRock, kde se vše potřebné dočtete. Já se podívám rovnou na senzorické vlastnosti tohoto destilátu.

Cihuatán Xaman XO ve sklenici

Jako již tradičně si beru na pomoc hodnotící list, který používám na slepých degustacích, ten mi pomůže být objektivní a bodově konzistentní. Bez jakéhokoliv jiného vjemového kontaktu nosem či ústy shlížím na barvu. Ta je opravdu povedená, řekl bych, taková, jakou má většina spotřebitelů ráda, ne moc tmavá a ani ne moc světlá. Je nepochybně lehce dobarvena a rum je spíše světlé, hnědé barvy. Naopak slzy ve mně budí menší zklamání, jsou řídké a opravdu hodně rychlé, tahle vizuální zkušenost mi do degustace moc očekávání nepřinesla.

Vůně mě bohužel také nějak nezvedá ze židle, je poměrně nevýrazná a já musím sedět s nosem narvaným ve sklenici, abych si užil květinové, broskvové a vanilkové tóny, jež jsou doprovázeny sladkostí třtinového cukru. Bohužel cítím i alkohol, což je u 40% rumu dost neobvyklé.

První doušek mě vrací na zem, najednou vím, kde jsem a s čím mám tu čest. Můj mozek ihned ubytuje Cihuatán Xaman XO v domově nekomplikovaných, nevýrazných a extrémně příjemných picích rumů, skoro bych řekl až „chlastacích“. Tohle si většina spotřebitelů nalije večer k televizi a neřeší nějaký degustační požitek nebo dokonce zážitek. Svojí plytkostí je vlastně příjemný až bezchybný. V chuti mi ihned naskočil „pečený ananas“, přesně jako píší oficiální tasting notes, třtinový cukr, smetana, vanilka a muškátový oříšek.

Závěr, neboli dochuť, je středně dlouhá, ale opět nezajímavá, nemohu se zbavit pocitu, že zde se asi výrobce držel 20g hranice přidaného cukru.

Celkově bych šamana hodnotil spíše podprůměrně, teda pardon průměrně, ale zohledním-li cenu, která se pohybuje průměrně kolem 2500Kč, tak musím být přísnější. Možná se jen Cihuatán Xaman XO netrefil do mé nálady či chutí, ale myslím, že za tuto cenu může dnes člověk dostat mnohem více u jiných značek.

Moje hodnocení Cihuatán Xaman XO:

67/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: