Appleton Estate 21 – Tohle je jiné kafe

Produkty Appleton jsou již nějaký ten pátek známé mezi těmi, kdo si rádi dají výjimečný rum. A není se čemu divit, vždyť nabídka této palírny je sice poměrně malá, nicméně o to zajímavější. Jamajka, kde se tato palírna nachází, je svým způsobem země rumových snů. Vůní i chutí, které v rumech z tohoto ostrova můžeme objevit, je nepřeberné množství. Otázkou zůstává, jestli i dnes recenzovaný prémiový produkt z palírny Appleton dosahuje očekávaných kvalit. Pojďme se na to tedy podívat blíže.

Hned při prvním setkání musí zaujmout krásně zpracované balení. Působí, alespoň na mě, luxusním a zároveň decentním dojmem. Temně modrá barva obalu z vnější strany, stejně jako potištěná strana vnitřní s nápisy „Estate distilled“ jasně naznačují, že produkt uvnitř má být neobyčejný. Uvnitř najdeme i psaníčko s pečetí. Není to nic jiného než garance věku tohoto rumu. Lahev samotná je pak jednou z nejhezčích, se kterou jsem se u rumů setkal. Prezentace je tedy za mě bez chyby.

Appleton 21 letter

Co je vlastně Appleton 21 zač? Jedná se o blend rumů destilovaných jak v měděných kotlích tak i koloně. Minimální stáří všech dílčích rumů je pak 21 let. Každý rok je tohoto rumu vydáno 12 000 lahví a všechny jsou označené svým unikátním číslem. Alkoholu bychom zde našli příjemných 43 %.

Appleton Estate 21 ve sklenici

Barva je přesně taková, jakou bychom ji u rumů Appleton čekali. Velmi tmavě měděná s nádechem zlata. Za mě bezvadná. Pokud si s rumem ve sklence trochu pohrajeme a zaměříme se na slzy, jistě nás nepřekvapí, že stékají pomalu a příkladně. Zde bych chtěl ještě zmínit, podobně jako to činí samotný výrobce v „dopise“ u lahve, že se v tomto rumu někdy mohou vyskytovat usazeniny. Sám jsem se s tímto setkal a nejedná se o nic závadného. Tento jev se nazývá flokulace a usazenin (ať již těch na dnu lahve či volně plovoucích) se rozhodně nemusíme bát. Výrobci některé své produkty filtrují po staření méně nebo vůbec, a to s cílem zachovat co nejvíce chuťových složek, které se v rumu nacházejí. Tím se pak v tekutině uchovají i určité usazeniny.

Když si přivoním, lehce mě zarazí netradiční vůně. Bez dlouhé úvahy jsem identifikoval vaječný koňak, kávu a tabák. Sladkou vůní se dále linou ořechy, vanilka, kakao a možná banány. Pominout nemůžu ani svěží a lehkou vůni pomerančové kůry. Vůně je bezesporu skvělá, ovšem řekl bych, že ne typicky jamajská. Někomu by snad mohla připomínat alžírskou kávu.

Teď již nic nebrání tomu, abych se napil. Chuť je úžasně sametová a jemná. Myslím, že stáří se v tomto aspektu projevuje v nejlepším světle. Co je ovšem zarážející, je nezvyklost této chutě mezi jamajskými rumy. V chuti se projevují ořechy, sladké ovoce a opět trocha pomeranče. Přehlédnout nemůžu ani lehkou chuť tabáku. Chuť je kulatá, sladká, jen okrajově hořká a velmi jemně kyselá. Co cítím snad nejvíce je ale překvapivě káva a dřevitost. Toto bych u „tradičního“ jamajského rumu osobně nečekal, tedy ne v takové míře.

Musím se přiznat, že mi na chuti něco nesedí. Nebyl bych sám, kdybych řekl, že je to možná přílišná síla dřeva a možné „přestaření“. Ať již je to cokoliv, toto není můj šálek kávy. Závěr je pak podobně kávový jako chuť a příjemně dlouhý. Celkově si myslím, že chuť nejspíš nezklame. Ovšem je pravděpodobné, že překvapí. Zdali mile či nemile nechávám na každém z vás.

Zhodnotit tento rum je poměrně těžké. Jak již název recenze napovídá, toto je prostě něco jiného. Něco, co bych od Jamajky nečekal. Jsem však nyní na vážkách, zdali se mi tato její tvář líbí. Sám za sebe musím říct, že mám raději ovocnější jamajské rumy. I přesto ale tomuto rumu nemohu upřít jeho kvality. Jeho jemnost a vyváženost je vskutku příkladná. Je zde také nutno zmínit, že pokud zde někdo čeká pouze starší Appleton 12, tak by mohl být překvapen. Toto je rum specifický, a pokud má někdo rád kávu a vaječný koňak, jistě mu bude chutnat. Tradiční „Jamajku“ a její funk bychom zde ovšem našli spíše okrajově, nebo vůbec. Produkty palírny Appleton obecně považuji za trošku jiné, než je na tomto ostrově zvykem. Mám pocit, že to, co dělá Appleton Appletonem je zde zachováno, ale to, co dělá Jamajku Jamajkou, se zde spíše vytrácí. I tak si ale rum za své příkladné zpracování odnáší velmi pěkné hodnocení. Třeba se k němu jednou vrátím a do chuti mi padne více.

Moje hodnocení Appleton Estate 21:

82/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: