1731 Fine & Rare British West Indies XO – prostě transparentní rum

Po delší době se vracím k degustování rumu z produkce holandského nezávislého plnění 1731 Fine & Rare, a musím se přiznat, že se docela těším. Z jejich šestileté Panamy jsem byl nadšen, a tak se dnes s radostí pouštím do druhé láhve, která mi byla doručena přímo od majitele společnosti Jacco Kroona, spolu s detailními informacemi o produktu.

British West Indies XO je směs rumů ze tří různých karibských lokací – Jamajky, Barbadosu a Trinidadu. Jedná se o tři jamajské palírny: Hampden Estate, Monymusk Estate a jednu další palírnu, kterou majitel jakožto „výrobní tajemství“ nezveřejňuje. Dále do směsi vstupují rumy z produkce barbadoské palírny Foursquare a v poslední řadě zástupce z Trinidad Distillers. Za určitou zajímavost se dá považovat i fakt, že jamajské rumy jsou pouze kotlíkové, trinidadský je kolonový a destilát od Richarda Seala je klasicky směs obou destilačních zařízení. Všechny však spojuje vstupní výrobní surovina a tou je melasa.

Pokud se však podíváme na klasické informační veličiny jako je věk, přidaný cukr, karamel, nebo styl staření, tak se budeme držet vysokého standardu, kterým mi 1731 Fine & Rare dělá opravdu radost. Zrání probíhalo tradiční metodou v sudech po burbonu a jednotlivé rumy zrály odděleně a časově různorodě, proto asi označení XO, o době zrání celé směsi však společnost poskytuje informaci 0-8 let. Což vskutku není mnoho, mně se však líbí, že tohle je patrné na první pohled, protože tento rum není doslazený, dobarvený a ani nijak jinak modifikovaný. Spotřebitel tak může již senzoricky odhadnout, že tenhle produkt není nějak extra starý. V poskytnutém „rodném listě“ 1731 Fine & Rare British West Indies XO se dočítám, že staření probíhalo v Karibiku, lépe řečeno na Barbadosu a v Trinidadu, z čehož usuzuji, nebo spíše spekuluji, že nestařený rum v této směsi bude z Jamajky.

1731 Fine & Rare British West Indies XO ve sklenici

Jak jsem již naznačil, barva je velice „bledá“, hodně světlá a na první pohled nás informuje o faktu, že rum je spíše mladý. Já však tuto skutečnost spíše vítám, protože jsem velký příznivce nedobarvených rumů. Slzy jsou poměrně pravidelné, vizuálně nenacházím nic, co by mi na tomto vzorku vadilo.

Ve vůni jednoznačně dominuje Jamajka, individuální palírnu si nedovolím odhadnout, je to prostě směs jamajských funky tónů, je primárně květnová a ovocná, vpovzdálí však nacházím i muškátový oříšek a lehkou dřevitost.

Chuť je překvapivě jemná, i v ní však dominují jamajské rumy, hlavně kokosem a tropickým ovocem. Abych si našel nějakou typickou chuť Foursquare nebo rumu z Trinidadu, tak se musím opravdu snažit, ale po chvíli se mi nabízí karamelová chuť s nádechem kyselosti citrusů. Destilát je lahvovaný při 46% alkoholu a tak se pije velice příjemně. Závěr je poměrně přívětivý a středně dlouhý, v ústech mi zanechává na okamžik příjemnou sladko-kyselost.

Při celkovém hodnocení významně přihlížím k tomu, že naprosto přesně vím, co piji – poměrně mladou směs různorodých rumů. S tímto faktem se přikláním spíše na stranu kladného hodnocení, protože mi přijde, že rum je namíchám opravdu dobře, ale doporučil bych jej spíše do koktejlů, jako je třeba daiquiri.

Moje hodnocení 1731 Fine & Rare British West Indies XO:

85/100

Celá produktová řada 1731 Fine & Rare
Celá produktová řada 1731 Fine & Rare

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: