Suchá degustace rumů s Hedonism Spirit

Jako již tradičně jsem zamířil do J&T Café na rumovou degustaci, kterou zde několikrát do roka pořádají pánové z Hedonism Spirit. Pokud se podívám na nabídku veřejných řízených i neřízených degustací v Brně, tak toto je dle mého názoru naprostý unikát. Hedonisti si v podstatě jako jediní dovolí zvolit degustační set složený pouze ze suchých rumů (nedoslazovaných cukrem). Je však možné, že jsem se o nějaké podobné akci akorát nedoslechl, většinou však pořadatelé mají z tohoto poměrně radikálního kroku obavy. Díky zvoleným vzorkům, fajn prostředí a bezpochyby obohacující prezentaci jsem si nemohl dovolit neúčast. A opět jsem se rozhodl napsat pár slov hlavně o tom, co mi degustace dala.

priprava degustace hedonism Spirti

Tentokrát byl účastníkům degustace k dispozici na prezentaci a otázky „pouze“ jeden z dvojce Hedonistů, a to Vít Šafář, takže jsme mohli očekávat spíš více faktů a méně toho tradičního vtipkování, které má většinou na svědomí Martin Zvěřina. Zúčastněným tedy název tohoto článku „suchá degustace…“ určitě připomene poznámku vyřčenou na toto téma během degustačního večera.

Rumové vzorky

  1. Savanna Rhum Vieux Traditionnel – 5YO
  2. New Grove Double Cask Acacia – 8YO
  3. Foursquare Empery – 14YO
  4. Foursquare Hereditas – 14YO
  5. Mount Gay 1703 Master Select
  6. Plantation Extreme No.3 Long Pond HJC 1996 – 22YO

Jak jsem již avizoval, odvážně zvolený „lineup“, který věřím, že může někoho lehce odradit (přeci jenom chybí zde taháky jako je Zacapa nebo Diplomatico), ale mě a dalších 12 degustátorů nadchl natolik, abychom strávili jeden z posledních teplých zářijových večerů v kavárně v centru Brna. Mě osobně nejvíce táhl duel Foursquare novinek – Empery a Hereditas, stejně tak i můj nejoblíbenější Plantation Extréme no.3 Long Pond HJC, anebo očekávání, co umí nabídnout Mount Gay ve vyšší třídě.

Jako již tradičně bylo ke každému vzorku servírováno povídání od Víta Šafáře o palírně a jejích zajímavostech, lokaci a výrobě samotné. Moc dobře vím, jak je někdy těžké tyto informace získat, proto jsme se u některých vzorků věnovali více teorii a u jiných zase více „praxi“. Člověk si pak lépe představí jak a kde destilát, jež má právě ve sklenici, vznikl a jaké specifika jej provází. Bez pochyby tyto informace napomáhají i k vytváření si vlastní preference typu rumu nebo země, kde se rum vyrábí.

hodnoceni na hedonism spirit degustaci

Jako již tradičně nám byl předložen Hedonism Spirit hodnotící list vzorků, abychom mohli co nejefektivněji poskytnout zpětnou vazbu na servírované rumy. Osobně se s daným rozložením bodů mezi vzhled, vůni, chuť a závěr neztotožňuji, samozřejmě však hodnotím poctivě, tak jak organizátoři žádají, abych dodal výsledek korespondující s ostatními účastníky. Co však poctivě zohledňuji na řízené degustaci je věk, typ výroby a původ degustovaného rumu. Proto si vždy poslechnu představení vzorku a poté se pouštím k investigaci destilátu. Mé bodové hodnocení se tentokrát ubíralo vždy nad hranici 80 bodů, což je úctyhodné. Všem rumům z této degustace budu věnovat pak samostatnou, detailní recenzi.

Rumové Mýty

Co se mi velice líbí na Hedonism Spirit degustacích, je forma podávání informací návštěvníkům. V podstatě každá řízená degustace obsahovala pasáž, kdy jsem si sám sobě říkal „tohle je super pánové, tleskám“. Řekl bych, že je naprosto nenásilnou formou publiku poodhalen směr, v který pánové věří, což je vlastně tradiční, řemeslná a transparentní výroba. Přesně to, co z právě takovýchto rumů dělá ušlechtilý destilát. Tentokráte to byly tři mýty o rumu, které nám prezentátor Vít Šafář osvětlil a vyvrátil. Prohlédnout si je můžete na fotografiích níže:

rumový mýtus č1
rumový mýtus č.1
rumový mýtus č.2
rumový mýtus č.3
rumový mýtus č.3

Ženy a rumová degustace

Milou skutečností, která však pro Hedonism Spirit není nijak neobvyklá, je přítomnost žen na podobných akcích. Nějak mi v hlavě utkvěl fakt, že na každé degustaci, kterou jsem v J&T Café absolvoval, bylo zastoupení něžného pohlaví. Přijde mi tedy škoda nezmínit, že dobře organizované, příkladně prezentované a fakticky zajímavé degustační večery mohou přilákat nejen muže, ale i ženy. Velice příjemné je pak zaslechnout pochvalu na Foursquare Hereditas či Mount Gay Master Select právě z úst dámy.

Hodnocení Hedonism Spirit degustace

Pokud bych měl tuto společenskou akci shrnout, tak je zřejmé, že musím hodnotit veskrze pozitivně. Výběr rumů a prezentace byla přesně podle mého gusta, je naprosto evidentní, že filozofii „Guardians of Rum“ mám s organizátory degustace společnou. Pokud na pomyslné hodnotící tabulce degustace jako takové zakroužkuji body za příjemné prostředí a skvělý servis J&T Café, dostávám se limitně blízko 100 bodové hranici.

rum a aditiva v nem
rum a aditiva

Abych však přinesl nějakou přidanou hodnotu, a tedy i konstruktivní kritiku. Zároveň však vynechám můj „oblíbený“ problém s hodnotícím listem, pokusím se spíše zaměřit na práci s časem. Osobně mi přišlo tempo vzorků „nekonzistentní“, což bylo asi dáno fakty a dostupností informací o palírnách a také dvěma vzorky z jedné produkce. Jednoduše řečeno, první vzorek jsme degustovali poměrně dlouho a na druhý a třetí už bylo času značně méně. Poté přišla dle mého názoru až moc krátká přestávka, po které bylo tempo také lehce zvýšené. Na druhou stranu moc dobře vím, že najít pomyslný balanc mezi rychlostí degustování jednotlivých hostů, vzdělávací sekcí prezentace, přirozeným plynutím akce a zavírací dobou kavárny je v podstatě nemožné. Pokud by i toto měli Hedonisté dotažené k dokonalosti, mohly by se jejich akce odosobnit nebo i zevšednit, já bych neměl o čem psát a degustace Hedonism Spirit by se mohly stát „nudou v Brně“.

Na závěr skvělá zpráva, kdy lehce rozvedu, co jsem nastínil u popisu vzorků. Rumy z Hedonism Spirit degustací budou recenzovány či představovány na Rumtips. Z této spolupráce mám upřímnou radost a pevně věřím, že nezůstane jen ve virtuální rovině.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: