Slepá degustace – Unlimited

Naše „vánoční“ slepá degustace zažila několik změn termínu a nakonec i odsun na leden 2020, nakonec jsme se však po delší době včera sešli, abychom si užili asi nejrozmanitější rumový set. Na této „Unlimited“ degustaci nás totiž nesvazovalo žádné omezení při výběru a měli jsme donést rum, který toužíme slepě ochutnat, nebo prostě láhev, o které jsme přesvědčeni, že vyhraje. Jakub, jakož to vítěz minulého kola z naší série slepých degustací určil toto „volné“ téma s ohledem na vánoční období, v tomto čase jsme se však nedokázali sejít.

V šesti lidech jsme se sešli v našem oblíbením Spurs Baru, po promptní přípravě jsme rovnou naskočili do degustování. Šest vzorků, které jsme měli k dispozici, mě kupodivu nedělaly zas takový problém ohodnotit, bojoval jsem jen s velice podobnými rumy u vzorku č.2 a 3. Pro tentokrát jsem si rozšířil hodnotící list i o tip na zemi, stáří a přidaný cukr a musím se pochválit, že jsem se v odhadu země a přidaného cukru poměrně trefoval, jen ten věk rumu nejsem schopen určit.

slepa rumova degustace hodnoceni

Vzorky nám byly podávány v tomto pořadí:

 1. Presidente 15
 2. Doorly’s 12
 3. The Real McCoy 12 Limited Edition
 4. Ron Hero 21 Solera
 5. Worthy Park Single Estate Reserve
 6. Marauda Steelpan

Jak jsem již zmiňoval, u vzorků z palíren Foursquare a Worthy Park jsem se poměrně našel a identifikoval je bez problémů, přeci jen tyto rumy bych měl znát jak své boty a nepoznat je by byla ostuda. K mému milému překvapení jsem poznal i oba solera rumy, ale u posledního vzorku (Marauda) jsem tápal. Přišel mi jako lehký jamajský rum, ale vůbec jsem nedokázal odhadnout palírnu, nakonec se ukázalo, že je to blend rumů z Barbadosu, Jamajky a Trinidadu a rozhodně není špatný.

Dobré bylo, že jsme se nějak moc neovlivňovali a nemluvili si do hodnocení, proto je výsledek relativně objektivní. Jen Jakub si trošku zkazil zážitek a moment překvapení, když se v průběhu degustace nechtěně podíval na láhve za plentou. Nakonec jsme sečetli body, diskutovali naše hodnocení jednotlivých vzorků a byly nám odhaleny láhve.

Výsledné umístění bylo v tomto pořadí:

 1. The Real McCoy 12 Limited Edition
 2. Doorly’s 12 a Marauda Steelpan
 3. Presidente 15
 4. Worthy Park Single Estate Reserve
 5. Ron Hero 21 Solera

Jak je bohužel vidět, Worthy Park docela propadl (dva degustátoři jej dali na poslední místo!), prostě funky Jamajka není pro každého. Naopak Foursquare zaválel, The Real McCoy byl u tří degustátorů na prvním místě a u dvou na druhém což jej poslalo na první místo naprosto neohroženě, z čehož mám radost, protože The Real McCoy 12 byl můj vzorek a budu mít tu čest vybrat téma pro dubnovou, snad ne aprílovou degustaci.

Dávám k nahlídnutí můj hodnotící list v PDF.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: