Slepá degustace – Martinik

Na druhou letošní degustaci nám Jakub, jakožto majitel vítězného vzorku z minulé slepé degustace, připravil opravdový oříšek – rhumy z ostrova Martinik. Musím se přiznat, že jsem byl poprvé na slepé degustaci opravdu zaskočen složitostí a komplexností hodnocení jednotlivých vzorků, všechny rhumy totiž byly výborné. Jak je zřejmé, slepá degustace není nic jednoduchého a pokud se vám sejde pět hodně podobných vzorků, které vám ještě k tomu opravdu chutnají, tak už člověk musí mít bez nadsázky „něco odpito“, aby si udržel přesnou hodnotící laťku. Již před degustací jsem čekal, že to bude těžké hodnocení, ale to, že budu vybírat vítěze ze čtyř rumů, které mi bodově vyšly v rozmezí pěti bodů, to jsem opravdu nečekal. Nakonec jsem svoji zoufalou snahu vybrat důstojně upřel na „závěr“ nebo „dochuť“ jednotlivých rumů – její intenzitu, délku a příjemnost. V té chvíli mi to přišlo jako jediné vodítko k nějakému pro mě opodstatněnému výsledku. Poprvé jsem také využil chléb k neutralizaci chuťových pohárků.

Slepá degustace Martinik hodnocení

Pojďme ale ke vzorkům, jak bylo napsáno, téma degustace byl Martinik, tedy zemědělské rhumy pyšnící se chráněným označením původu – AOC. Musím jen konstatovat, že se nám sešly opravdu dobré kousky, žádný „úlet“, jak se nám občas na slepé degustaci přihodilo. Vzorky byly nalévány v tomto pořadí:

  1. Dillon XO 7
  2. Clément VSOP
  3. J.Bally 12
  4. Neisson Vieux
  5. Clément XO
Slepá degustace Martinik hodnocení všsch degustátorů

Zvolil jsem taktiku dvoukolového hodnocení, všechny vzorky jsem si prošel jakože „na první dojem“ a obodoval, pak jsem si dal jídlo a pauzu a vrhl se do detailního hodnocení. Ostatní se drželi klasického postupu, prostě pořádně degustovat jeden vzorek po druhém, nebo mi to tak aspoň přišlo. Tak či tak, naše hodnocení bylo překvapivě jednotné a celkové umístění jednotlivých rhumů odpovídající kvalitě a ceně. Celkové pořadí slepé degustace rhumů z Martiniku:

5.místo – Clément VSOP
4. a 3.místo nerozhodně – Clément XO a Dillon XO 7
2.místo – Neisson Vieux
1.místo – J.Bally 12

Na závěr bych jen rád konstatoval, že tohoto těžkého úkolu jsme se zhostili poměrně slušně a naše degustátorské schopnosti se lepší s každou slepou degustací, proto se opravdu těším na další. Ta proběhne asi někdy v září a její téma ještě nebylo stanoveno.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: