Slepá degustace – Jamajka

Včera proběhlo další kolo (již deváté) ze série slepých degustací, a to na téma Jamajské rumy. Na toto kolo jsem se opravdu těšil, a to ze dvou důvodů. Toto téma jsem vybíral poprvé já a měl jsem doma láhev, kterou jsem chtěl již dlouho otevřít, a slepá degustace byla ta ideální příležitost. Druhý důvod je ten, že vím, že na Jamajce se těžko hledá špatný rum a obecně mám všechny rumy z Jamajky rád.

V salónku Spurs Baru jsme se tentokrát scházeli trochu jako „švábi na pivo“ a částečně i díky českým dráhám jsme museli začít bez jednoho degustátora, ale v podstatě nic závažného, co by nám mělo narušovat skvělý pánský večer, se nestalo. Sešlo se nás bohužel „pouze“ pět degustátorů, a tedy i vzorků, nepřítomnost jednoho z členů však posléze vynahrazoval Jakub, který po ohodnocení soutěžních vzorků začal vytahovat z batožiny další jamajské rumy.

slepa degustace jamajka hodnoceni

Jednotlivé vzorky nám byly servírovány během cca 20 minut a my jsme mohli postupně i zaráz degustovat, hodnotit a diskutovat. Žádal jsem po degustátorech zdrženlivost v komentářích, abychom se navzájem neovlivňovali svými dojmy, ale jak to tak bývá, nejvíc jsem toto porušoval právě já. Vzorky jsme obdrželi v tomto pořadí:

 1. Navy Island Jamaica reserve
 2. Appleton Estate Rare Blend
 3. Monymusk Special Reserve Rum
 4. Rum & Cane Jamaica XO Rum
 5. Hampden Estate 46%

Popravdě jsem měl pocit, že nejsem schopen první tři vzorky validně hodnotit, vzorek číslo 1 jsem odhadoval na Plantation Jamaica 2002 a svým extrémně sladkým profilem mi opravdu zatopil. Nevěděl jsem, jaké mu dát závěrečné pořadí. Appleton jsem nepoznal a Monymusk jsem odhadl správně, nefiltrovaný a takový spíše uniformní kolonový rum. U posledních dvou vzorků jsem se zasekl, zde jsem hledal vítěze, z prvního dojmu a tabulkového hodnocení mi vyšla lépe čtverka, při druhém zkoumání jsem dal prostě na intenzitu chutě a závěru, a tam byl Hampden prostě lepší. Já měl tedy hotovo (standardně poslední), a mohli jsme se vrhnout na odhalení lahví, a tedy i určení výsledného pořadí.

Pokud si dobře pamatuji, tak poprvé se nám stalo, že se na vítězi shodli 4 z pěti degustátorů, takže zde není pochyb, že Hampden Estate je opravdový jamajský poklad. Na druhém a třetím místě jsme měli shodu, ale nějaký rozstřel jsme už nedělali. Upřímně mě mrzí poslední místo Appletonu, tato palírna nám na slepých degustacích prostě nevyhrává. Celkové pořadí tedy vypadalo takto:

 1. Hampden Estate 46%
 2. Rum & Cane Jamaica XO Rum
  Monymusk Special Reserve Rum
 3. Navy Island Jamaica reserve
 4. Appleton Estate Rare Blend
Jakub a jeho bonusové jamjské vzorky

Jakub, jakožto vítěz kola, vytáhl doprovodný program zbylého večera, a to Hampden Estate Overproof a Transcontinental Worthy Park a my si mohli porovnat i tyto vzorky s těmi soutěžícími. Hlavně srovnání obou verzí Hampdenů bylo zajímavé a názorově odlišné. Co na to říct, výsledek je jaký je, dá se diskutovat, spekulovat anebo i litovat. Opět se ukázalo, že degustovat něco slepě není jednoduché a stále máme na čem pracovat. Slibuji tedy, že nebudu podceňovat trénink, protože Vánoční slepá degustace bude nejspíš bez tematického omezení, což bude znamenat pouze samé fajnové vzorky.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: