Slepá degustace č.12 – Navy rumy

Článek o minulé slepé degustaci jsem začínal slovy „po vynucené pauze…“, což by se krásně hodilo i dnes, ale nerad bych z toho dělal tradici. Takže bych raději uvedl dvanácté kolo slepé degustace mým pocitem, že jsem z tématu námořnických rumů nebyl tak úplně nadšen. Vítěz minulého kola neměl lehkou situaci, většinu zajímavých témat jsme již vyčerpali a do recyklace se nám ještě úplně nechtělo. Dokonce padl i návrh na speciální whisky kolo, ale nakonec jsme si odhlasovali setrvání v rumových produktech.

Takže „Navy“, téma, o kterém jsem od začátku věděl, že může byt „problémové“ a bude potřeba jej precizně definovat. Měl jsem k tomu své důvody. Zaprvé jsem měl obavy, že pokud si řekneme vše, co má na sobě nápis „navy“, tak se dostaneme do stavu, že zde budeme mít rumy jako je Navy Island, který prostě námořní není. Podobně by se dalo sklouznout k informaci „navy strength“. Stejně tak by to mohlo mít opačný efekt, třeba na rumy jako je Black Tot, na kterém byste slovo „navy“ hledali velice těžce, ale který do kategorie rozhodně patří.  Druhou obavu jsem měl z množství dostupných (hlavně cenově) „pravých námořnických rumů“, potřebovali jsme 6 vzorků, a to je docela oříšek.

Nakonec jsme se jakési definice dopracovali, respektive ji určil vítěz minulého kola a mohli jsme začít vybírat lahve. Nakonec naše vzorky byly tyto (v pořadí jak nám byly servírovány):

 1. Wood’s old navy rum
 2. Austrian Empire navy rum
 3. Pusser’s rum – gunpowder proof
 4. Black Tot rum
 5. A.H.Riise Danish navy rum
 6. Rumbullion! navy strength

Pokud mohu hodnotit svoje degustování, tak jsem byl po dlouhé době poměrně jednoznačný v hodnocení, lépe řečeno, jak jsem bodově ohodnotil, tak už jsem se k vzorku moc nevracel. Mělo to za mě osobně jasný důvod, tři vzorky mi prostě nechutnaly, jeden mi přišel „OK“ a dva jsem si fakt vychutnal, ale jeden jednoznačně víc. Tak jsem také určil výsledné pořadí, které jsem nahlásil, abychom určili vítěze za nás šest degustátorů.

Celkové pořadí slepé degustace navy rumů:

 1. Pusser’s rum – gunpowder proof
 2. Wood’s old navy rum / Black Tot rum
 3. Austrian Empire navy rum
 4. A.H.Riise Danish navy rum
 5. Rumbullion! navy strength

Výsledek je podle mě docela vypovídající o tom, co si pod navy rumy představujeme, na vítězi jsme se shodli tentokráte takřka jednohlasně. Ale osobně ze složení této degustace radost nemám, vzorky mi přišly moc odlišné a u „slaďáren“, kterých jsme tentokráte měli 50%, se mi těžko hledalo spojení s námořnictvem. Na druhou stranu jsme měli zase příležitost se sejít se super partou lidí a pohovořit nejen o rumu. Těším se na příště, pravděpodobně už začneme vstupovat do řeky, ve které jsme už jednou byli.

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: