Hedonism Spirit – Degustace rumů v J&T Café Brno

Včera jsem se po čase opět vydal do Brna na degustaci „špičkových rumů“ pořádanou Hedonism Spirit, přesněji do příjemného prostředí J&T Café. S klukama z Hedonism Spirit máme přátelský vztah, řekl bych, že táhneme za jeden provaz, a proto jsem nikdy nepociťoval nějaké „konkurenční“ prostředí, dokonce mě to vlastně ani nenapadlo. Po delší době jsem se rozhodl napsat recenzi na degustaci, snažil jsem se nasávat informace, atmosféru a celkový dojem, jako kdybych kluky neznal a pokusím se tedy hodnotit jejich počínání na degustaci naprosto objektivně.

Proč Hedonism Spirit degustace

Abych zavítal na nějakou degustaci, tak mě musí 100 % oslovit rumová sestava. Přiznám se, že se mnou a výběrem rumu je to opravdu komplikované, oslovují mě pouze nedoslazované řemeslné rumy a veřejných degustací, kde takovéto vzorky tvoří značnou část sestavy, je opravdu poskromnu. Naštěstí Hedonism Spirit suché kvalitní rumy zařazují standardně a v poslední době dokonce i většinově. Proto když jsem viděl prezentovanou sestavu Mount Gay XO Peat Smoke, Plantation Extréme No.3 ITP, New Grove Moscatel Finish, Gosling’s Family Reserve, Jamaica Yellow Snake a Saint James XO, byl jsem naprosto nadšený. Když ještě přidám fakt, že sám Vít Šafář označil tento Mount Gay jako ten nejlepší rum, který kdy pil, byla ruka v rukávě. Cena 1190kč za tuto degustační sestavu mi přijde naprosto v pořádku.

Než se dostanu k průběhu večera samotného, nemohu se nezastavit nad tím, co předcházelo. Necelých 24 hodin před konáním degustace samotné pořadatelé oznámili změnu jednoho vzorku, přesněji, Gosling’s Family Reserve byl nahrazen rumem Dzama Vintage 1998, tahle změna mě upřímně zamrzela, na Gosling’s jsem se těšil a osobně si myslím, že by se rumová sestava těsně před akcí měnit neměla. Hlavně tedy pokud se jedná o běžně dostupnou láhev, takže nepočítám, že by byl problém s dostupností.

Degustační večer začal včas, v naprosto klidné a takové přátelské atmosféře, pánové se nám uvedli, představili samotný projekt Hedonism Spirit, čokoládu Michel Cluizel a její využití, snoubení s destiláty a šlo se na věc. Byli jsme vyzvání chopit se se prvního vzorku (Yellow Snake), a Martin Zvěřina nám demonstroval, jak degustovat.

Degustované rumy a moje hodnocení

Yellow snake byl zajímavý, tajemný rum, bez udání stáří a palírny. Pravděpodobně směs více jamajských palíren, namíchaná v Evropě francouzskou společností Odevie Sas. Stáří by mělo být 3 až 8 let a osobně jsem z tohoto rumu cítil stopy Hampden rumu. Poté jsme se ubrali směrem na Martinik, konkrétně k rumu Saint James XO, za mě skvělý, jemný rhum, bez delšího komentáře. Následovala ona zmiňovaná Dzama, přednášejícími degustátory vychvalovaná, ale mě nějak neoslovila, klasifikoval bych ji jako hodně vanilkovou a nasládlou, ne náhodou nejvíce oslovila ženy účastnící se této degustace. Dzama je však svým zplůsbem unikátní rum, stejně jako je Madagaskar jedinečný ostrov (svojí faunou a florou), láhev je stylově zabalená do banánových listů a ručně plněná. První polovina vzorků by byla za námi, my si mohli dopřát přestávky, a hlavně občerstvení v podobě tapas připravených kavárnou, příjemné, a hlavně chutné zpestření pauzy.

Hedonism spirit degustace rumů

Deset minut uběhlo a my se opět usadili, degustování se posunulo k těm zajímavějším vzorkům. New Grove Moscatel, několikrát skloňované sousloví „skrytý poklad“ naprosto přesně vystihuje můj dojem z rumů této mauricijské palírny. Osmiletý rum dozrávaný rok v sudu, který je vyrobený z muškátového dřeva mi opět vyrazil dech svojí vyváženou chutí a unikátností. Je mi jasné, že druhá polovina bude opravdový zážitek, po chvilce se na projektoru objevuje barvami zářící láhev Plantation Extréme No.3 Jamaica ITP Long Pond a já vím co očekávat, tento rum jsem již pil, je naprosto skvělý, Long Pond je moje nejoblíbenější jamajská palírna, a i kvůli tomuto vzorku dnes večer sedím na této řízené degustaci. Já opravdu nemám co vytknout, toto je pro mě dokonalý rum. Ale hřeb večera má teprve přijít, proto s pomyslnou slzou v oku odkládám prázdnou degustační sklenici od vzorku č.5 a dopřávám si čokoládu a dostatečné množství vody. Jdeme na to, Mount Gay XO Peat Smoke, rum, který dozrával v sudech po „kouřové“ whisky, spekulujeme, že se jedná o Bruichladdich, jelikož tato skotská palírna má stejného majitele jako Mount Gay z Barbadosu. Bohužel, v hodnocení budu velice strohý, rum je to naprosto jemný a příjemný na pití, naprosto nevímám, že popíjím rum s obsahu alkoholu 57%. Osobně si však myslím, že tam ta kouřivost nepatří a jelikož nejsem „whiskař“, nazývám tuto chuť medicinální nebo snad rašelinovou. Znám ji z destilátů skotské palírny Laphroaig, kde mi určitě nevadí, ba dokonce i chutná, svým způsobem dělá Islay whisky specifické, ale k rumu mi prostě nesedí. Na druhou stranu, pokud někdo touží po kombinaci rumu s kouřovou whisky, asi bude nadšen, protože vyváženost tohoto produktu je naprosto skvělá a opravdu dostane co očekával.

hodnoceni mount gay peat smoke

Shrnutí řízené degustace

Během degustace se účastníci dozvěděli mnoho zajímavého o vzorcích, výrobě rumu a tvorbě chutí v destilátech. Já jsem se také vzdělal, na vybraných vzorcích jsem si uvědomil vliv sudu na výsledný chuťový profil rumu, dříve bych přikládal mnohem větší váhu destilaci a fermentaci. Z ohlasů přítomných návštěvníků degustace jsem vypozoroval spokojenost s přednesem i výběrem vzorků, a i toto mi změnilo jeden zásadní pohled na věc. Pokud vyberete zajímavé, kvalitní, řemeslné rumy, ocení je i laik. Není tedy potřeba se obávat, že suché rumy nováčka odradí. Oceňuji, že se kluci z Hedonism Spirit vydali touto cestou a upustili od názoru „musíme zařadit sladké rumy jako je Zacapa a Diplomatico, aby to ocenili i začínající rumaři“. Palec nahoru!

Abych přinesl trochu té zdravé kritiky, nemohu si opět odpustit připomínku k hodnotícímu listu, dle mého názoru by se dalo lépe pohrát s váhami jednotlivých senzorických vlastností. Jak jsem již asi uváděl dříve, hodnotící list je rozdělen na 4 skupiny: barva, vůně, chuť a celkový dojem. Každá skupina má váhu 25% na výsledný bodový součet vzorku. Nemyslím si, že třeba barva (dle mého názoru nevypovídající ukazatel kvality) by měla ovlivňovat výsledné hodnocení stejným poměrem jako chuť. Možná se mýlím, ale na několika (ať už slepých nebo řízených) degustacích jsem se v tomto názoru utvrdil.

Jak je asi zřejmé, nemám moc co bych pánům vytkl, výběr vzorků, prezentace a komunikace s publikem byla příkladná. Je naprosto nemožné vést degustaci zajímavě zároveň pro zkušené rumaře i naprosté nováčky, ale ten pomyslný balanc si myslím v Hedonism Spirit trefují poměrně přesně. Příznivcům kvalitních nápojů, destilátů, a hlavně tedy rumů doporučuji návštěvu J&T Café, až tam opět Hedonism Spirit zavítá se svým plátnem a provedou vás příjemným večerem se sklenkou rumu, skotské nebo koňaku v ruce. Nebo se jen zastavte na kávu, i ta je zde naprosto skvělá.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: