Degustace ultra prémiových rumů vol. 2 pod záštitou Hedonism Spirit

Ihned na začátek začnu představením vzorků, protože to na této degustaci bylo asi to nejdůležitější – English Harbour 1981, St. Nicholas Abbey 18 YO, Zacapa Reserva Limitada 2015, Foursquare Zinfandel Cask, Cuate 13 a Diplomatico Batch 1 Ketter Rum. Když jsme s Honzou viděli tento seznam vzorků, tak jsme si nejprve říkali, zda se vůbec zúčastníme – Zacapa a Diplomatico jsou pro nás nudné vzorky, Foursquare Zinfandel už jsme věděli, jak chutná (jednu lahev měl Honza už doma) a Cuate 13 nám nepřišel nijak výrazný. Za zajímavé jsme považovali pouze English Harbour a St. Nicholas Abbey. Přemýšleli jsme, zda máme zaplatit vstupné na tuto degustaci pouze kvůli dvěma vzorkům, no nakonec jsme neodolali a zúčastnili se převážně proto, že předchozí vol. 1 degustace od Hedonism Spirit byla velmi dobře organizovaná a náramně jsme si ji oba užili. A nakonec to bylo skvělé rozhodnutí se zúčastnit i podruhé a nelitovali jsme toho.

První překvapení večera ovšem přišlo jeden den před degustací – organizátoři oznámili, že bohužel nebyli schopni sehnat lahev English Harbour 1981 včas, tudíž se nahradí Tributem 2017 od Havany. Bylo to pro nás zklamáním, protože jsme se na tento vzorek nejvíce těšili.

Druhé překvapení bylo v podobě absence jednoho z organizátorů ze zdravotních důvodů – celou organizaci měl tady na svědomí pouze jeden člověk. Nicméně Martin Zvěřina se s tím popral velmi bravurně a všechno proběhlo hladce.

Pojďme se tedy podívat na mé hodnocení jednotlivých vzorků.

Diplomatico Batch 1 Ketter Rum

Začali jsme degustaci „novým“ Diplomaticem, respektive rumem od Diplomatica poprvé připraveným novým master blenderem této slavné Venezuelské destilérky. Jak jste již jistě pochytili, nejsem velkým fanouškem Diplomatica, jejich nejznámější lahev Reserva Limitada je podle mě hodně přeceňovaná, široké veřejnosti však chutná, protože se dá velmi lehce pít díky přidanému cukru a směsi dvanácti letých rumů. Nicméně Batch 1 Ketter rum byla naprosto jiná zkušenost, pouze šestileté rumy, ovšem velmi dobře vybalancované. Již třetí, ovšem nyní příjemné překvapení tohoto večera. Bohužel tuto láhev v mých očích zabíjí její cena, nicméně chápu, že se jedná o novinku. Do budoucna s novým master blenderem mě ale Diplomatico nejspíše konečně zaujme.

Dal jsem tomuto vzorku 79 bodů (nebo 7,9 bodů, pokud to chceme porovnávat s rumratings.com)

Zacapa Reserva Limitada 2015

Ani u tohoto vzorku jsem se bohužel nebyl schopen zbavit svého názoru na tuto značku rumu, podle mě jsou všechny jejich rumy velmi nevýrazné a nudně dochucené cukrem, proto jsem tomuto vzorku nevěnoval přílišnou pozornost. Nebyl jsem schopen rozeznat Limitadu 2015 od jejich nejznámější lahve Zacapa 23, od Zacapy XO a od ostatních jejich limitovaných edic, není to prostě můj šálek kávy. Ovšem ostatním účastníkům degustace tento vzorek chutnal a byli s ním nadmíru spokojení, takže je to asi hodně subjektivní.

Dal jsem tomuto vzorku 73 bodů (nebo 7,3 bodů, pokud to chceme porovnávat s rumratings.com)

Cuate 13 Anejo Gran Reserva

Tento neobvyklý rum z Barbadosu bylo něco naprosto odlišného od Zacapy, neznal jsem tuto značku, a ještě nikdy jsem nepil rum z jejich produkce, takže jsem vůbec nevěděl, co mám očekávat. Chutnal jako tradiční Barbadoský nebo Bajan rum. Výrazné kokosové chutě, které byly cítit ihned po prvním doušku, byly příjemné, v kombinaci s hořkými a vanilkovými náznaky vytvořily bohatou a jasně danou chuť. Určitě by to nebylo zklamání, testovat tento rum samostatně, ovšem mezi ostatními vzorky mírně zapadl. Nicméně pro mě zajímavá zkušenost.

Dal jsem tomuto vzorku 83 bodů (nebo 8,3 bodů, pokud to chceme porovnávat s rumratings.com)

Foursquare Zinfandel Cask

Článek o tomto rumu již můžete najít v sekci Recenze, co bych dodal k tomuto rumu? Další rum z Barbadosu, kolébky rumu, a také moje oblíbená lahev na mé rumové polici.

Dal jsem tomuto vzorku 90 bodů (nebo 9,0 bodů, pokud to chceme porovnávat s rumratings.com)

St. Nicholas Abbey 18 YO

Tato destilérka mne velice zaujala svým příběhem, dělají rum přesně tak jak by se rum měl dělat a prezentovat. Pan Warren, starší pán, který působí velmi přátelským dojmem, a zároveň majitel firmy, sám prezentuje svoji produkci na různých událostech a rumových setkáních. Samotný rum byl značně příjemný, hodně jemný a celkově jsem si vzorek užil. Oproti ostatním Bajan rumům zde bylo cítit trochu dřevitých a kožených náznaků, díky tomu byl také více ostrý a sladký, ale překvapivě velmi dobře vyvážený.

Dal jsem tomuto vzorku 88 bodů (nebo 8,8 bodů, pokud to chceme porovnávat s rumratings.com)

Havana Club Tributo 2017

Čtvrté překvapení večera. Mám rád bílé rumy od Havana Clubu, hlavně jejich „3 Anos“, které jsou podle mne skvělou volbou do koktejlů, zároveň i jejich starší varianty typu 7YO a Master Seleccion, ovšem nejsou to rumy, které bych si koupil do své rumové sbírky, protože vždy raději sáhnu po více pro mne zajímavých vzorcích typu Zinfandel. Havana Club Tributo 2017 však byla trochu jinde, ultra prémiová lahev, jakou bychom čekali, blendovaná Asbelem Moralesem, Maestro del Ron Cubano. Tato velmi limitovaná edice (pouze 2500 lahví) byla stařena pouze v sudech starých 80 let, což pozitivně ovlivnilo její chuť, byla to kombinace všeho, co byste měli chtít nalézt v kvalitním a drahém rumu – plně tělnatý rum s vanilkovými, dřevitými, ořechovými tóny a zároveň s chutí sušeného ovoce. Neskutečně výborná zkušenost s nekonečně tabákovým a trochu pikantním koncem.

Dal jsem tomuto vzorku 95 bodů (nebo 9,5 bodů, pokud to chceme porovnávat s rumratings.com)

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: