Degustace ultra prémiových rumů vol. 1 pod záštitou Hedonism Spirit

Byl to jako blesk z čistého nebe, když mě Honza pozval na tuto degustaci organizovanou Hedonism Spirit. Výběr vzorků byl fantastický a většina vzorků v nás obou vyvolávala dojem, že je prostě alespoň jednou za život chceme ochutnat, takže jsme okamžitě věděli, že se musíme zúčastnit. Utvrdilo nás také příjemné místo konání a také vidina toho, že poznáme nové lidi, kteří se také zajímají o rumy.

Velmi ve stručnosti k organizaci: degustace se uskutečnila v moderní a velmi příjemné kavárně J&T v Brně, každý účastník dostal mezi dveřmi welcome drink v podobě Appleton Signature Blend a na každém stole byly připraveny všechny potřeby k degustaci – papír na hodnocení vzorků, tmavá čokoláda, voda a kousky chleba na neutralizaci chuti. Upřímně jsem nečekal až takový komfort a velmi to předčilo moje očekávání.

Myslím, že se můžeme přesunout k samotným vzorkům, v krátkosti každý vzorek představím a poté napíši svoje hodnocení. Pánové z Hedonism Spirit vždy představili každou lahev formou prezentace na plátně, ale pro mě to byly spíše marketingové informace a fakta, které lahve odlišují od ostatních, což bylo na jednu stranu fajn, ale já se pokusím popsat svůj pohled na věc.

Zacapa Reserva Limitada 2014

Na začátek bych měl asi hned říci, že nejsem velký fanoušek Zacapy jako ostatní lidé v ČR, ale věřím, že tato palírna má něco do sebe díky specifickým podmínkám na Guatemale. Cukrová třtina se tam totiž pěstuje v nadmořské výšce více než 2000 metrů nad mořem a díky této zvláštnosti jsou schopní dělat sklizeň cukrové třtiny pouze jednou do roka. Tento fakt dělá Zacapu speciální, ale v mých očích je Reserva Limitada 2014 pouhou stařenou solerou, která je zajímavá pouze tím, že zraje v bylinkové zahradě. Vidím za tím spíše levný marketingový trik, než nějaký pokus o tvorbu něčeho extra výjimečného.

Chuť a vůně jsou velmi podobné klasické Zacapě Centenario 23 anos. Bohužel nejsem schopen nějak více ohodnotit, protože i moje poznámky z degustace jsou prázdné.

Dal jsem tomuto vzorku 72 bodů ze sta (nebo také 7,2 bodu, pokud to chceme porovnávat s portálem rumratings.com).

Diplomatico Single Vintage 2002

glasses with rum

Druhý vzorek je z v česku velmi oblíbené palírny Diplomatico. V tomto případě jsem nebyl tak negativní, jako v případě Zacapy, ještě předtím, než jsem ho ochutnal. Od Diplomatica 2002 jsem čekal klasický, velmi líbivě vytvořený rum, jako ostatní lahve od této značky. Pohled na tuto značku je pro mne značně komplikovaný, protože je v ČR známá převážně svojí lahví Diplomatico Reserva Exclusiva, která je jednou z lahví „rumu pro každého“, protože jsem ještě nepotkal člověka, kterému by nechutnala. Čekal jsem od tohoto vzorku podobnou zkušenost, avšak na vyšší úrovni, a přesně té jsem se dočkal. Líbivý rum, který bude chutnat asi každému. Díky tomu pro mne bylo hodnocení trochu těžší a nevím, zda můj přístup k hodnocení byl správný.

Rum je jemný a kompletně vyvážený, tak jak jsme zvyklí. Ve vůni Diplomatica Single Vintage 2002 můžeme cítit více sladkých tónů sherry, vanilky a sušenek. Chuť je trochu odlišná od vůně, sladké tóny jsou zde také znát, nicméně jsou podpořeny intenzivními tóny doutníků a kouře.

Dal jsem tomuto vzorku 73 bodů ze sta (nebo také 7,3 bodu, pokud to chceme porovnávat s portálem rumratings.com).

Don Papa Rare Cask

Vzorek z této exotické asijské palírny mne vůbec ničím dopředu nezaujal, nikdy jsem si totiž o této palírně ani jejich produktech nečetl. Pouze jsem dříve otestoval klasický Don Papa rum již několikrát a vždy byl příliš sladký na můj vkus. Informace o této palírně jsem se tedy dozvěděl až na této degustaci z prezentace. Z toho, co jsem pochytil, jsem zjistil, že se jedná o velmi mladou destilérku, která dělá kromě rumu i několik dalších druhů alkoholu.

Rare Cask je typický vzorek z malé várky produkce palírny Don Papa. Rum zraje ve speciálně vybraných a vypálených dubových sudech, není blendovaný a není filtrovaný – celkem unikátní zde v Evropě. Bohužel mne vzorek vůbec nezaujal, byl až moc „medicínský“, nic pro moje chuťové pohárky. Jediné co jsem byl schopen rozpoznat bylo to, že na pětiletý rum byl poměrně jemný.

Ve vůni byl hned cítit můj první dojem z tohoto rumu, celkem přívětivé tóny ovocného aroma byly překryty medicinskými tóny, které jsem cítil také v chuti a po polknutí. Chuť mi potom přišla velmi zvláštní, trochu kyselá a slaná a po polknutí velmi matoucí, kombinace všech popsaných tónů spojená s chutí kůže.

Dal jsem tomuto vzorku 68 bodů ze sta (nebo také 6,8 bodu, pokud to chceme porovnávat s portálem rumratings.com).

Angostura No.1 16yo

Toto byl přesně můj šálek čaje, konečně něco, co odpovídalo mým představám. Mám rád Angosturu 1919 a očekával jsem určitou podobnost i v této lahvi a přesně toho jsem se dočkal, jen ve větším a jemnějším měřítku. The No.1 (druhá edice) je 16 let starý rum z ostrovu Trinidad a Tobago, takže nic extra zvláštního, ale velmi dobře vyváženého v této lahvi s typickým charakterem této palírny.

Jakmile přičichnete k tomuto vzorku, jste okamžitě zváni do svěží části rumového spektra. Angostura No.1 něžně nabízí tóny čerstvého ovoce (mango, červené jablko, hrušky, atd.) a vanilky. První doušek to pouze prohloubí, objeví se výborné tóny hnědého cukru a kokosu a vám nezbývá nic jiného, než si je plně vychutnat, jako by to bylo něco naprosto běžného. Řekl bych, že se pije až nebezpečně lehce.

Dal jsem tomuto vzorku 85 bodů ze sta (nebo také 8,5 bodu, pokud to chceme porovnávat s portálem rumratings.com).

Appleton Estate 21yo

appletonOčekával jsem něco podobného jako u Angostury – chuť mého oblíbeného rumu, akorát na podstatně vyšší úrovni. Možná jsem očekával i ještě něco navíc. Dvanáctiletý Rare Blend patří mezi moje nejoblíbenější rumy, takže moje očekávání u tohoto vzorky byly velmi vysoké. Všechny vzorky z palírny Appleton jsou charakteristické tím, že jsou silné, bez přidaného cukru a s velmi jasnými tóny po zrání v sudech po burbonu. Tato 21yo verze Appletonu byla velmi podobná Rare Blendu, ovšem bylo cítit, že je mnohem jemnější. Bohužel jsem čekal v porovnání s Rare Blendem nějakou třešničku na dortu, která se nakonec nekonala, a tak jsem byl tímto vzorkem mírně zklamán, čekal jsem od něj asi více. Celkově je to ale velmi úžasný vzorek vhodný pro všechny milovníky sušších, nedoslazovaných rumů.

Musím přiznat, že jsem tento vzorek nehodnotil podle svých předchozích představ. Čekal jsem nějaké velké odlišení od svého dvanáctiletého bratra, ale dostalo se mi podobné zkušenosti, pouze trochu jemnější (což asi znamená, že Rare Blend je setsakramentsky dobrý rum, a nebo že na tuto zkušenost ještě nejsem dostatečně připraven).

Ve vůni jsem cítil klasické Appletonské vůně dřeva a vanilky, s velmi mírným náznakem cukru hned vzápětí, tak jako byste čekali od „čistého“ rumu. Chuť je podobná vůni, dřevitost je stále přítomna, ale je zde ještě cítit mix mléčné čokolády, kávy, skořice a nového koření. Konec je očekávaně dlouhý a komplexní.

Dal jsem tomuto vzorku 76 bodů ze sta (nebo také 7,6 bodu, pokud to chceme porovnávat s portálem rumratings.com).

Zafra Masters 30yo

zafra 30

Zde přichází vzorek od kmotra rumu, Dona Pancho Fernandeze a jeho mistrovské dílo. Zafra 30 je blend Panamských super prémiových rumů starších třiceti let, jinými slovy – nejmladší rum v blendu je 30 let starý. Vyrobilo se celkově pouze 6720 lahví. Už dopředu jsem věděl, že tento rum nemůže být špatný, možná to trochu zastínilo můj úsudek při hodnocení, protože jsem se na tuto lahev velmi těšil už dopředu. A nepřestalo to ani po prvním doušku. Ohromující chuť velmi starého španělského rumu, až nepřirozeně tmavého, sladkého a hořkého, jemného s nekonečným koncem. Výborná zkušenost.

Nevím, kde začít. Po nalití do sklenice jsem se těšil, až ho budu moci ochutnat, téměř to působilo, jakoby Vás rum nechtěl nechat chladným, dokud ho neochutnáte. Avšak pokud vydržíte a nejdříve prostudujete jeho vůni, bude Vaše zkušenost s tímto vzorkem ještě o něco intenzivnější. A přesně to jsem udělal. Vůně je perfektní a můžeme cítit výraznou vanilku, med, a na konci nás dřevité tóny ujistí, že se jedná o třicetiletý rum. Med a ovocné tóny okamžitě příjemně obalí dominantní dřevité chutě hned při prvním doušku. Byla to skoro více gastronomická zkušenost, než pití rumu, především pokud si na konci dochutě dáte kvalitní čokoládu, jejíž chuť vám v puse dlouho vydrží.

Dal jsem tomuto vzorku 97 bodů (nebo také 9,7 bodu, pokud to chceme porovnávat s portálem rumratings.com).

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: