Zafra Master Reserve 21 – Perfektně vyvážený rumový poklad Panamy

Tuto lahev jsem koupil hlavně kvůli tomu, že na degustaci Hedonism Spirit jsme s Honzou měli možnost ochutnat její starší sestru – Zafru 30, která pro nás v té době byla neskutečný zážitek, protože takhle dobrý rum jsme tehdy ještě předtím nepili. Proto je také Zafra 30 doteď jedním z našich Top 10 rumů.

Musím se přiznat, že tuto lahev mám doma již nějakou tu dobu, koupil jsem ji, řekl bych skoro před rokem a doteď jsem neměl odvahu se pouštět do recenze, protože jsem se bál, že budu na Zafru 21 značně přísnější, než bych byl dříve. Moje chutě a rumové preference se přece jen posunuly značně jiným směrem – k bajan a nemodifikovaným rumům a nějaký sladký panamský rum mě přece v dnešní době nemůže už tolik zaujmout. Naštěstí jsem se mýlil a realita je podstatně lepší, než jsem čekal. Pojďme se tedy na tuto lahev společně podívat.

Zafra Master Reserve 21 je, jak je již z názvu patrné, jednadvacetiletý blend rumů z Panamy, za kterým nestojí nikdo jiný než Francisco „Don Pancho“ Fernandez (stál například za vzestupem rumů Abuelo). Ten pečlivě vybral rumy, které nechal ležet v sudech po burbonu dlouhých 21 let, které poté smíchal a vznikl tento „Rum Treasure“ (rumový poklad) Panamy.

A proč mě tedy Zafra nakonec překvapila?

Zafra_21_in_glass

Barva je krásně tmavě hnědá, ale zase ne moc tmavá, řekl bych tak akorát dle mého vkusu. Po protočení ve sklenici mne zaujaly skoro až nazelenalé odlesky na hladině. Slzy jsou poměrně rychlé, i přesto, že alkoholu zde nalezneme „pouze“ 40%.

Vůně je na první nádech těžká, ale jakmile si nos po dvou až třech přičichnutích zvykne, tak jsme schopni odhalit mléčnou čokoládu, hnědý cukr a karamel, ale také trocha vanilky, kůže, tabáku, hřebíčku a ždibec skořice.

Po vnějším zkoumání ve sklenici se tedy napijeme a ihned se nám v puse rozvlní sladká chuť čokolády a karamelu, přidá se sušené ovoce a cítíme i příjemnou dřevitost a koženost. Všechno je velmi vyvážené, žádná chuť není výraznější než druhá a nám nezbývá, než si každý doušek užívat. Rum je zároveň díky dlouhému staření velmi jemný, řekl bych až trochu smetanový vzadu na jazyku. Závěr je středně dlouhý a trochu zbytečně uměle utnutý karamelem.

Celkově se ale jedná o skvělý zážitek a tento rum bych doporučil úplně všem, protože je krásně vyvážený, milovníky sladších rumů potěší jeho jemnost a sladkost, ale i zkušenější degustátory může příjemně překvapit, stejně jako překvapil mě.

Moje hodnocení Zafra Master Reserve 21:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: