Worthy Park Single Estate Reserve – Jamajská raketa

Přiznám se, že palírnu Worthy Park jsem vždy neprávem odsouval na pomyslnou „druhou jamajskou kolej“, žil jsem v přesvědčení, že Hampden a Long Pond díky své historii prostě musí dělat lepší rumy. Tyto předsudky však značně pošramotil rum Habitation Velier Worthy Park 2007 WPL, v jehož recenzi jsem se i více rozepsal o výrobě, proto se nyní zaměřím spíše na rum samotný.

Jak uplynula nějaká doba, zařadil jsem si palírnu Worthy Park do podobné škatulky, jako je třeba barbadoský Foursquare – poměrně moderní palírna, postavená na neoddiskutovatelných historických základech a tradiční poctivé výrobě, avšak s moderní technologií (dokonce „dunder“ ani „muck“ zde nehledejte). I když Worthy Park uvádí na svých produktech rok 1670, tak vězte, že tenhle letopočet spíše odkazuje na vznik „statku“ a určitě ne na nepřetržitý provoz palírny, ta byla někdy kolem roku 1960 z politických důvodů zavřena. Znovu byla otevřena až v roce 2005, kdy byla obnovena i výroba rumu. Od této doby si Worthy Park hlídá a zdokonaluje svoje vlastní kvasinky, které vytváří unikátnost jejich rumových produktů.

Worthy Park Single Estate Reserve back label

Poměrně nedávné nastartování výroby rumu v téhle palírně zapříčinilo, že se dříve než jejich vlastní produkty na trhu objevily rumy Worthy Park od nezávislých plnění, které byly ochotny kupovat i mladší rumy a stařit je třeba v Evropě. Samotná palírna si však s uvedením své řady rumů počkala, a myslím si, že to stálo za to. Worthy Park Single Estate Reserve doprovází v regálech obchodů ještě jeho starší bratr ve věku 12 let a v několika variantách „special cask release“ (Port, Oloroso, Madeira, Sherry, atd.), které dozrávaly v Dánsku ve skladech 1423.dk.

Dnes představovaný Worthy Park Single Estate Reserve je však stařen výhradně na Jamajce, pouze v sudech po bourbonu a to po dobu 6 až 10 let. Jedná se tedy o směs několika rumů, a věřím, že masterblender míchal tento „blend“ z destilátů různě esterových. Pojďme se tedy podívat, jak mi tento rum chutnal.

Worthy Park Single Estate Reserve ve sklenici

Barva je spíše světlejší, nemám s tím jediný problém, ba naopak, věřím, že takto by směs rumů udávaného věku mohla vypadat. Obecně je však zlatavá, světle jantarová a svými odrazy světla působí velice lákavě.

Pokud se mám pustit do popisu slz, tak mě napadá pouze vodácké přirovnání „tohle je líný olej“, kapky se na vrcholu vytváří velice pomalu a po skle skoro netečou. Tohle chování mě mile překvapilo.

Worthy Park Single Estate Reserve bottle

Přikládám sklenici k nosu a začínám tápat, exploze asi všech vůní, co si umím představit, mě udeří do nosu. Dokonalá vůně čistého a moderního jamajského funku se mi bude těžko popisovat, je to prostě variace ovocného kompotu, melasy, citrusů, přezrálého banánu a kokosu. Věřím, že každý si zde nejde to své, při několikátém přivonění cítím i květinovou vůni a slad.

Komplikovanost nechybí ani chuti, ihned jak se napiju tak vím, že své pocity nebudu schopen správně předat. Worthy Park Single Estate Reserve mi přijde překvapivě jen lehce hořký a mírně kyselý. Ze začátku se mi chuť profiluje jako kořeněná nebo až peprná, ale za chvíli ucítím kokos, marcipán a máslové bonbóny a pomalu přestávám svým chuťovým pohárkům věřit. Raději se tedy upínám k dochuti, ta je překvapivě dlouhá a opět mi nabízí směs mnoha chutí, naprosto odzbrojen mohu popsat pouze vanilku a muškátový oříšek.

Worthy Park Single Estate Reserve je za mě příjemné rumové pití, i 45% obsahu alkoholu mi přijde tak nějak akorát, tenhle rum vás díky své rozmanitosti jen tak bavit nepřestane. I když se jedná o směs ne až tak starých rumů, tak si dovoluji říci, že tohle je naprosto precizně odvedená práce palírníka i masterblendera a Worthy Park pro mě vytváří svoji jedinečnou jamajskou stopu. Ne náhodou se stal destilátem roku 2019 podle TWE. Jsem si jist, že nám v budoucnu přinese i fantastické sběratelské láhve.     

Moje hodnocení Worthy Park Single Estate Reserve:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: