Worthy Park Quatre Vins – Experiment na čtvrtou

Jamajská palírna Worthy Park nám minulý rok představila produkty, které vzešly z unikátní spolupráce s dánským distributorem a bottlerem 1423.dk. Myslím, že těmito osmi lahvemi vyrazil Worthy Park dech mnohým fanouškům, přeci jen poměrně záhy po uvedení jejich „core range“ přichází s nemalým množstvím nestandardně stařených (dokončených) rumů. Jeden z této řady je Quatre Vins, tak si jej pojďme představit.

Spolupráce těchto dvou významných značek spočívala v tom, že 1423.dk nabídla právě sekundární staření pro Worthy Park rumy, které do té doby zrály na Jamajce. V případě Quatre Vins je poměr staření 4 ku 2 – přesněji čtyři roky v ex-bourbon sudech v tropech a následné dva roky v ex-Monbazillac, ex-Sauternes, ex-Moscatel a ex-Jurancon sudech. Výsledný rum je tedy nakonec směsí těchto 4 sudů. Větší detaily o staření, jako je třeba poměr jednotlivých vinných sudů, neznám.

Suma sumárum, máme před sebou kotlíkový destilát z melasy z cukrové třtiny, destilovaný v roce 2013 na Jamajce, dozrávaný v Evropě v sudech po červeném víně. Lahvovaný při úctyhodných 52% alkoholu a velice, velice limitovaný, série obsahuje pouze 1318 lahví. Tohle se mi jeví jako lákavá nabídka, tak jej pojďme ochutnat.

Worthy Park Quatre Vins ve sklenici

Barva Worthy Park Quatre Vins je naprosto úchvatná, přirozeně zbarvená do červena s odlesky granátového jablka. Když destilát prokroužím ve sklenici, jsem nadšen, slzy takřka netečou a já očekávám chuťovou bombu.

Vůně mě navnadí snad ještě víc, i když je poměrně alkoholová, tak je opravdu plná různých ovocných tónů, hlavně pak lesního a zahradního ovoce (jahody, maliny, borůvky, ostružiny). Kouzelné je, že i při použití čtyř rozličných sudů po červeném víně si tento rum stále drží banánové a čokoládové tóny klasického Worthy Parku.

První doušek mě doslova vyrazil dech, tohle je teda hodně ostrý rum, připadá mi, jako bych měl v ústech žiletky. Explozivní štiplavost tohoto rumu mě nutí přemýšlet, zda je něco špatně se mnou či s tímto vzorkem, pak se však klasicky zaměřím na druhý „pokus“, bohužel moje pocity se moc nemění. Worthy Park Quatre Vins je prostě drsné pití, vinné sudy poměrně mladému destilátu jeho agresivitu nějak extra neuhladily. Zkouším rozkápnout vodou a situace se lehce mění, rozvíjí se ovocné chutě a marcipánová sladkost. Nalézám i ovoce popsané ve vůni, s přídavkem pomerančové kůry a přezrálých banánů. Závěr je překvapivě krátký a v podstatě mi přijde nezajímavý.      

Celkově se musím přiznat, že Worthy Park Quatre Vins je pro mě spíše zklamání, od takhle nestandardního staření jsem čekal rozhodně víc. Možná by pomohlo, kdyby samotný rum, který vstupoval do sudů po víně, byl starší než šest let, ale nevím, tohle si netroufám detailně soudit. Jak se říká „každému se vždy nelze zavděčit“, a i když Worthy Park Quatre Vins rozhodně není špatný produkt, já radši sáhnu po klasickém Worthy Park Single Estate Reserve.

Moje hodnocení Worthy Park Quatre Vins:

80/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: