Wood’s Old Navy rum – lékořice v láhvi

Když jsme s kamarády specifikovali slepou degustaci námořnických (navy) rumů, narazili jsme na takový neduh. A to ten, že na trhu se nachází velké množství rumových produktů, které na své etiketě nosí slovo „navy“. Ne nutně se vždy jedná o směs destilátů, která se námořnickému rumu, jak si jej představuji, podobá. Osobně si totiž spojuji námořnický rum s námořnictvem, a to tedy primárně tím britským, nebo alespoň bývalého britského impéria. Možná to někomu přijde lehce vyhraněné, ale bohužel jsem o rumu třeba námořnictva rakouské říše a jeho historii nic nenašel.

Wood’s Old Navy rum je tedy britský produkt, přesněji řečeno za tímto blendem, který se bezpochyby snaží podobat rumu, jenž byl podáván britskému námořnictvu, stojí společnost William Grant & Sons. Myslím, že tenhle gigant nemusím nějak sáhodlouze představovat, stačí jen zmínit produkty jako Glenfiddich, Tullamore Dew, Grant’s, Sailor Jerry nebo třeba Monkey shoulder. Jedná se o směs velice mladých rumů (do 3 let) z Demerara Distillery Limited palírny. Jak víme, tak DDL disponuje několika destilačními zařízeními, v případě Wood’s Old Navy rumu se jedná konkrétně o destiláty:

  • Wooden Versailles Pot Still (69,7 %)
  • French Savalle column still (82,4 %)
  • French Savalle column still (92,9 %)

Dle barvy můžeme tedy již na první pohled říct, že rum je signifikantně dobarven karamelem E150a a pravděpodobně přímo I modifikovaný melasou, což by mohlo být patrné I v chuti, tak se na tento vzorek pojďme podívat.

Wood’s Old Navy rum ve sklenici

Jak jsem již zmiňoval, rum je opravdu tmavý, dokonce bych řekl “až moc“, barva je taková nepřirozená, je naprosto evidentní to enormní dobarvení. Má sice lehké odlesky mahagonu a červené, až krvavé barvy, ale spíše mi, s odpuštěním, připomíná sójovou omáčku. Slzy jsou tenké a poměrně nepravidelné, na stěně sklenice nechává Wood’s Old Navy vrstvu hnědého povlaku, což ve mně vzbuzuje smíšené pocity.

Vůně je zprvu alkoholová, 57% alkoholu je prostě znát. Druhé přivonění otvírá tóny spáleného cukru nebo karamelu, pak identifikuji poměrně hodně lékořice, lehce anýzu a medu. Musím však poukázat i na ovocné tóny lesního ovoce – borůvky, maliny a ostružiny.

Dominantně lékořicová chuť mě mile překvapila, mám lékořici rád a toto není vůbec zlé, přijde mi, jako bych žvýkal pendrek. Díky své síle je rum štiplavý a klasicky sladko-kyselý. Při poválení na patře cítím povidla a eukalyptus. Závěr je hřejivý a poměrně jednoduchý nebo snad plochý, poměrně nuda, řekl bych, ze zajímavých chutí však nacházím pomerančovou kůru.

Celkově si myslím, že Wood’s Old Navy není špatný námořnický rum, na trhu je mnoho horších. Barva je sice lehce odrazující, ale chuť není vůbec zlá, já však raději sáhnu po Pusser’s Gunpowder proof

Moje hodnocení Wood’s Old Navy:

76/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: