West Indies Rum & Cane Merchants Jamaica XO – Umírněný jamajský funk

Musím se přiznat, že jsem nikdy nebyl příznivce nezávislých plnění (tedy kromě Velier S.p.A.), v podstatě mi primárně vadilo to, že tvoří jakousi konkurenci samotným palírnám, za což si mohou pravděpodobně palírny samy, protože jim sudy prodávají, ale pak i jejich obecná netransparentnost staření. Málokdy se člověk dozví, kde a jak byl daný rum stařen, v případě Rum & Cane Jamaica je raději uvedeno označení XO. Pokud nějaké nezávislé plnění uvede číslo na láhvi, není spotřebiteli jasné, jakou část z tohoto věku strávil destilát v místě vzniku, tedy skladech palírny, a kolik v Evropě.

Rum & Cane je společnost pocházející z Velké Británie a tvrdí, že na své rumové produkty aplikují zkušenosti a regulace převzaté ze single malt whisky, nevím, co tím je myšleno, ale pravděpodobně tato zpráva nese to, že nemění kvalitu žádnými „dochucovadly“ a ctí integritu výrobce samotného. Jejich rumy jsou nefiltrované, nebarvené karamelem a bez přidaného cukru. Rum & Cane na svých stránkách vyzdvihuje i fakt, že jejich produkty jsou vždy limitované edice, číslovány, sudy jsou pečlivě vybírány a jedná se vždy o „single barrel“ edice. Toto mi přijde jako opravdu důležitá informace, a staví mi tuto společnost do trochu jiného světla, než když jsem na začátku zmínil, že se jedná jen o další nezávislé plnění. Pojďme se podívat na dnešní vzorek, a co tedy z láhve o něm můžeme zjistit.

Rum & Cane Jamaica XO

Láhev je zajímavá svým tvarem a etiketa je opravdu detailní, kromě toho, že víme, že rum obsažený v láhvi je z ostrovu Jamajka a XO nám říká, že bude i nějakou dobu stařen, se dočteme i konkrétní jamajskou palírnu a více detailů o produkci. Tři vedle sebe umístěná políčka „distillery, raw material a cask type“ nám poskytnou kompletní informace – „W.P. Estate, Molasses a Refill Rum“, v podstatě stačí mít jen obecný přehled o jamajských palírnách a domyslíme si, že tohle bude melasový rum z palírny Worthy Park Estate, avšak „refill rum“ mě nutí přemýšlet více, nicméně chytrý z toho nejsem, asi se jedná o sudy, v nichž rum byl již jednou stařen, jejich původní destilát však odhaduji na bourbon. Dále se dočteme číslo sudu a stejně tak i láhve, obsah alkoholu (46%) a samozřejmě obsah láhve (0,7l). Tento rum jsem dostal darem, a velice jsem se těšil na to, jaký může takovýto Worthy Park být, pojďme se tedy na něj blíže podívat.    

West Indies Rum & Cane Merchants Jamaica XO ve sklenici

Barva prostě nádherná, měděná a lehce mahagonová, vím, že není modifikovaná karamelem, proto je poměrně světlá, ale musím říct, že opravdu nevím, jak staré rumy tento blend obsahuje, odhaduji 5-10 let. Slzy jsou nepravidelné, první vlna steče ihned na hladinu a druhá je zase extrémně pomalá, ta vlastně ani nesteče a vytvoří na skle typické mapy.

Vůně je prostě „jemný Worthy Park“, rozmanitá a květinová, silně skořicová a lehce anýzová. Tohle je taková funky Jamajka v líbivé podobě, obecně vnímám primárně kvas a travnatost, po chvilce přemýšlení to sumarizuji prostě a jednoduše – sladkost, nevím jak je to možné, ale kombinace aromat tohoto rumu mi tento pocit evokuje. Vůni hodnotím výhradně kladně. Worhy Park je moje „srdcovka“ a vůně jejich rumů je mi neskonale příjemná.

První doušek je rozporuplný, moc chutí nenacházím, cítím lehkou hořkost a kyselost, ale očekával jsem explozi chutí, která se však nekonala. Připomíná mi to první napití hořkého černého čaje. Druhý doušek vždy odhalí mnohem více, dovolím si tenhle Rum & Cane poválet v ústech déle, hořkost a kyselost stále převládají, ale rozhodně se objevují i tvrdší chutě, jako je tabák, skořice a naprosto jemně i ovocné tóny – banány, citrusy a lehce ananas. Avšak k bližší identifikaci se poměrně nutím a jaksi mi ty chutě splývají v „ovocný kompot“.  

závěru cítím lehkou travnatost, pepř a muškátový oříšek. Sama o sobě je středně dlouhá a v ústech mi zůstává kyselost. Tenhle pocit vnímám pozitivně, protože vím, co jsem pil a nutí mě to prokládat doušky vodou.

Celkově je tohle prostě výborný rum, Worthy Park asi nemůže být špatný, ale cítím zde více Evropy, než funky Jamajky, možná jsem jen moc ovlivněn svým názorem na nezávislá plnění. Stále si myslím, že Worthy Park umí nabídnout více, hlavně pak více Jamajky. Za cenu kolem 1700kč musím tedy být k tomuto West Indies Rum & Cane Merchants Jamaica XO lehce kritický. I přes to je však tohle příkladný důkaz, že když máte super rum, tak s nim žádné speciální procedury před lahvováním dělat nemusíte, aby zůstal dobrý. Já však i nadále zůstanu raději věrný produktům prodávaným přímo pod jménem palírny.

Moje hodnocení Rum & Cane Jamaica XO:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: