Trois Rivières VSOP – Rhum vhodný i pro začátečníky

Když jsme se na Rumfestu 2018 v Londýně „propracovali“ ke stánku s agricole rhumy, automaticky jsme sáhli po vzorcích s nejvyšším číslem na láhvi, anebo XO označením. Pak si Jakub nechal ze zajímavosti nalít Trois Rivières VSOP a my museli uznat neskonalé kvality tohoto blendu „pouze“ čtyř letých rhumů, doslova nás uchvátil. Je překvapivě jemný a neskutečně komplexní, a tedy i akceptovatelný pro širší veřejnost, která zemědělské rumy zprvu spíše odmítá. Rhumy této značky jsme proto ihned zařadili do námi pořádaných degustací a konkrétně verze VSOP nesmí chybět v našich domácích barech. Než se ale dostanu k samotnému rhumu a jeho chuti, pojďme si stručně něco říci o palírně samotné.

Trois Rivières v překladu znamená doslova „tři řeky“, jméno vzniklo díky tomu, že usedlost byla založena na pozemcích táhnoucích se právě mezi třemi řekami – Bois d’Inde, St Pierre a Oman. Tato 120 hektarová plantáž patří mezi ty nejstarší na ostrově Martinik a nachází se na jeho samotném jihu. Je to velice malebné místo s tradičním dřevěným mlýnem pro výrobu cukru, jakožto dominantní budovou. Bohužel tato krásná destilerie už není několik let v provozu.

Trois Rivières produkoval od roku 1785 primárně cukr, na palírnu se usedlost přeměnila až v roce 1905.  Rádi také prezentují fakt, že jejich cukrová třtina roste v jílovité půdě tak blízko moře, že její kořeny omývá slaná mořská voda, díky které je možné v jejich rumech cítit i určitou slanost.

Trois rivieres VSOP box

Za svoji historii prošla usedlost „rukami“ několika majitelů. Od roku 1994 se stala majitelem Trois Rivières společnost Bellonie Bourdillon et Successeurs (BBS), společenství bratrů Bellonnie, kteří vlastnili La Mauny od roku 1923, a Jean-Pierre Bourdillona, který dlouho a tvrdě bojoval za vytvoření AOC Martinique. Dva roky poté bylo chráněné označení původu AOC vytvořeno (Appellation d’Origine Contrôlée) a Trois Rivières byla jednou z prvních palíren, která se tímto označením mohla pyšnit na svých produktech. Možnost používat toto označení předchází splnění velmi přísných francouzských pravidel na výrobu destilátů, které dopodrobna určují přesný postup produkce rumu, kterým se palírny musí řídit. Já osobně, jakožto spotřebitel, vnímám AOC spíše jako „záruku kvality“.

Trois Rivières (BBS) změnilo majitele ještě v roce 2007 (Quartier Francais) a naposledy pak v roce 2012, kdy se majiteli stala rodina Chevrillionů. Tato rodinná firma se rozhodla pozvednout celosvětové vnímání Trois Rivières a jakousi transformaci, která skýtala nejen dobývání nových trhů, ale i nový design lahví, rozšiřování sklepů a produkci limitovaných edic, svěřila ženě – Nathalii Guillier-Tualové.

Konečně se dostávám k tomu, co jsem již nakousl. Během těchto četných změn majitelů se v roce 2003 BBS rozhodli zavřít lihovar Trois Rivières a přesunout produkci, což znamenalo transport destilačních zařízení, do Riviere Pilote (La Mauny) Předpokládám, že to bylo z důvodu efektivnosti výroby a logistiky. Původní místo Trois Rivières se tak stalo spíše turistickým centrem a jakýmsi muzeem rhumu. Nedokáži posoudit, jak toto ovlivnilo chuť produkovaného destilátu, ale pokusím se co nejpřesněji popsat, jak mi chutná současná produkce Trois Rivières, a to konkrétně láhev s označením VSOP (Very Special Old Pale).

Trois Rivières VSOP ve sklenici

Pomalu opouštím od detailního hodnocení barvy rumu, tak jen konstatuji, že barvě nemám co vytknout, je hezky hnědá s nádechem oranžové, klasický jantarový odstín. Když přivoním ke sklenici, cítím samozřejmě agricole rhum, ale až nečekaně příjemně a jemně. Vůně je nasládlá a ovocná, travnaté tóny nejsou tak dominantní, jak bych očekával.

Trois rivieres VSOP bottle

Při ochutnání prvního doušku mě opět překvapuje neskutečná jemnost a rovnováha všech chutí zemědělského rumu. Trois Rivières VSOP je prostě přesně podle mého gusta, a vím, že pokaždé jej budu vnímat trošku jinak, je totiž medově nasládlý a zároveň hořký, nabízí chutě ovoce (hlavně grepovou kůru a pomeranč) i drsnost trávy, kořenitost, a dokonce i tabák.

Agricole rhumy jsou samozřejmě bez přidaného cukru, a tak si můžeme dopřát delší závěr, který je kořenitý a travnatý, avšak objeví se i lehká přirozená sladkost připomínající burbon.

Já prostě musím Trois Rivières VSOP doporučit naprosto všem. Ať už začátečníkům, kteří chtějí ochutnat zemědělské rumy, ale i zkušenějším „rumařům“, které věřím, že jeho jemnost a vyváženost nadchne stejně jako mě. Nejsem odborník na francouzské rumy, ale popravdě těžko hledám lepší volbu za cenu kolem tisíce korun českých. Proto stejně jako u Doorly’s 12 neváhám hodnotit pěti hvězdami.  

Moje hodnocení Trois Rivières VSOP :

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: