Trois Rivières Millésime 2001 – Single Cask L169

Značka Trois Rivières je pro mě opravdu srdcovka, protože jejich VSOP byl jeden z prvních agricole rhumů, který mi opravdu chutnal a vlastně mi i otevřel dokořán pomyslné dveře k francouzským rumům. Proto jsem se na tuto recenzi opravdu těšil.

O této destilerii, lépe řečeno značce, jsem napsal poměrně hodně v recenzi právě Trois Rivières VSOP, proto se dnes budu věnovat raději senzorickým vlastnostem tohoto nefiltrovaného, ročníkového rhumu.

Zajímavé mi však připadá zopakovat, že Trois Rivières rumy se již nepálí přímo v místě, kde produkují cukrovou třtinu, tedy jejich původní destilerii, ale společně ještě s rumy Duquesne se vše vyrábí v destilerii La Mauny, kam v roce 2004 přestěhovali své destilační kolony. Každý rum se tak pálí ve svém originálním destilačním zařízení. Z původní Trois Rivières palírny se tak stalo pouze muzeum a turistické centrum. I tento fakt dělá rum z ročníku 2001 více zajímavý.

Millésime 2001 (L169) zrál takřka 13 let v dubových sudech, jedná se o speciální stáčení lahví v nepravidelných intervalech a rum je pouze z jednoho sudu, označeného jako L169 (podle něj dostal i název).   

Trois Rivieres Millesime 2001 label

Trois Rivières Millésime 2001 ve sklenici

Barva tohoto rumu je fantastická, neskonale se mi líbí kombinace autentičnosti nefiltrovaného rumu a zlatavých odstínů, připomínajících pohled na slunce skrze sklenici medu. Je nezvykle světlá, ale o to víc mi imponuje, protože předpokládám, že není dobarvená karamelem.

Od zkoumání barvy plynule přecházím k pozorování destilátu na stěně sklenice, tedy slz. Když tekutina vyšplhá po stěně, tak se jí zpět na hladinu nijak zvlášť nechce, pár dominantních nohavic steče poměrně svižně, ale ostatní slzičky se neskonale vlečou. Příjemné pro oko je i to, že jsou vidět částečky na skle, které v rhumu pravděpodobně zanechaly stěny sudu a napovídají tak, že se opravdu jedná o nefiltrovaný rum.

Přejděme ale k té zajímavější části. Zapojím-li nos do akce, tak mohu strávit několik minut nad popisováním vůně. Její rozmanitost mě dostala, okamžitě identifikuji sladké medové a ovocné (broskvové) tóny, které lehce doprovází vanilka. Nechybí však typická „agricole“ travnatost a skořice. Vůně je prostě dokonalá.

Trois Rivières Millésime 2001 je plný chuti, okamžitě poznávám granátové jablko, fíky a podobné sladké exotické ovoce. Sladkost doprovází neméně dominantní mandlová chuť a svěžest mentolu či eukalyptu. Navzdory „pouze“ 43% alkoholu mi rum přijde trošku ostřejší a tradičně hořko-kyselý, nic neobvyklého, na konci odhalující i travnaté a dřevnaté tóny.

Dochuť je svým způsobem specifické, je ve své podstatě středně dlouhá, hřejivá a příjemně nasládlá,typicky „agricole“ dřevnatá a kořenitá. Ale co je specifické? I když zmiňuji, že dochuť není nějak dlouhá, chuť tohoto Trois Rivières rhumu cítím naprosto jemně v hrdle ještě několik minut.

Pokud bych měl své pocity z Trois Rivières Millésime 2001 shrnout, tak musím říct, že je to rum pro zdatné rumaře, holdující francouzským rhumům. Tento kousek nabízí asi vše, co rhum agricole umí, a to v té naprosto surové podobě.

Moje hodnocení Trois Rivières Millésime 2001 L169:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: