Transcontinental Rum Line WP 2013 – Nedělejte si rumové předsudky

Když jsem poprvé viděl láhve Transcontinental Rum Line, řekl jsem si, že jde prostě jen o další nezávislé plnění, co nakupuje sudy od palíren a pak pro lepší marketing vytvoří příběh, aby se „to“ lépe prodávalo. Za touto značkou stojí francouzsko-italská společnost LM&V (v tomto případě spíše jen La Maison du Whisky, než Velier) a tento jejich nápad vytvořit rumovou řadu odkazující na dobu, kdy se sudy vozily lodí z nového světa do Evropy, spatřil světlo světa, spíše tedy trhu, v roce 2016.   

Pokud se však podívám na TCL rumy čistě technicky, nejedná se o nic jiného, než kombinaci tropického a kontinentálního staření v poměru takovém, jako by opravdu sudy putovaly do Francie přes oceán. Nevím, zda si i dnes LM&V své sudy nechávají dovážet stejným způsobem, na jaký odkazují, ale osobně o tom pochybuji. Věřím, že kdyby tomu tak bylo, určitě by nám tuto informaci adekvátně p(r)odali. Místo toho nám celý projekt prezentují ve spojitosti se třemi důvody, proč se takto sudy dovážely:

  1. Námořní důvod – protože během dlouhých transatlantických cest se snížila spotřeba vody. Asi posádka méně pila vodu a více rum.
  2. Ekonomický důvod – protože podíl andělské daně byl nižší a rum dozrával pozvolněji.
  3. Technický důvod – rozmanitost sudů, které byly dováženy z Evropy pro naplnění, umožňovala vytvářet jedinečné chutě.

Dle mého názoru se tento projekt dal uchopit zajímavěji, ale jak se říká, ono se to takhle bez detailních informací, od stolu, z tepla domova hezky soudí. Co bych určitě vyzdvihl je cena, myslím, že cenovka TCL lahví není tak vysoká, jak bych od obchodníků ze země galského kohouta očekával.

Láhev, kterou bych Vám rád dnes představil, obsahuje jamajský rum z palírny Worthy Park, a to přesněji ročník 2013. Lze tedy očekávat kvalitní melasový destilát a pokud se podívám na informace, které nám LM&V podává, víme, že se jedná o rum stařený více jak 4 roky na ostrově Jamajka a potom méně než jeden rok v Evropě. TCL WP 2013 byl lahvován při úctyhodné námořnické síle 57,18% alkoholu a bezpochyby nebyl nijak modifikován. Musím uznat, že takováto kombinace navnadila mé chuťové pohárky, tak se na něj pojďme podívat.

Transcontinental Rum Line WP 2013 ve sklenici  

Již první nalití rumu z tmavé láhve do sklenice mě mile potěšilo, mám rád nemodifikované rumy a tahle barva se určitě s karamelem nepotkala, vypadá jako tmavší bílé víno, dle mého názoru prostě odpovídá uvedenému věku a intenzitě staření.

Transcontinental rum line WP 2013 color

Klasicky jsem se přesunul ke zkoumání slz, druhá zajímavá záležitost. Prokroužím destilát ve sklenici a sleduji povlak rumu na stěnách sklenice, k hladině steče jen pár slz, poté se na vrcholu vytvoří jakýsi řetízek z „micro“ kapiček, to jsem asi ještě neviděl, zajímavé.

Vůně je extrémně sladká a květinová, plná ovocných tónů jako jsou banány, granátová jablka, nebo třeba ananas. Tohle je prostě Worthy Park v té nejlepší formě, opravdu se těším, až jej ochutnám.

Poměrně silný podíl alkoholu je na tomto rumu znát, jedná se o poměrně mladý silný destilát a první doušek, který jsem ochutnal, mi dokonce vehnal slzy do očí. Chuť je lehce kyselá, taková sladová až medicinální, ale zároveň i ovocná, identifikuji hlavně banány. Ke svému překvapení dokonce cítím lehce i vanilku.

Dochuť je dle očekávání hřejivá, peprná a skořicově štiplavá. Avšak, možná i díky sladové chuti, pociťuji máslové sušenky v ústech. Takže nic nepříjemného.

Obecně mě Transcontinental Rum Line WP 2013 mile překvapil, ano, jedná se Worthy Park, což je jakási záruka kvality, ale takhle „pitelný“ mladý a silný rum jsem opravdu nečekal.  Pokud zvážím, že se dá v zahraničí zakoupit za cenu lehce přesahující tisíc korun českých, jsem nadšen a dávám pět hvězd. Tenhle produkt mě utvrdil, že když máte takhle fantastický destilát, třeba z palírny Worthy Park, nemusíte jej dlouho stařit a ovlivňovat jeho chuť sudem.

Moje hodnocení Transcontinental rum line WP 2013:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: