Transcontinental Rum Line Fiji 2014 – Na vlnách (ovocného) podivna

S nezávislými plněními je to mnohdy těžké. Nebývají transparentní a člověk si často tak nějak podvědomě začne vytvářet předsudky o tom či onom rumu. Jak ovšem dokazují recenze na tomto webu, někdy je lepší své obavy či nejistotu překonat. Otevřou se tak člověku – rumaři – nové obzory. Jeden rum z produkce nezávislého plnění Transcontinental Rum Line byl na těchto stránkách již recenzován. WP 2013 si v recenzi odnesl velmi pěkné hodnocení a otázkou tedy je, jestli si i s předmětem dnešní recenze, Fiji 2014, bude moct plnění TRL připsat další pomyslný zářez na pažbě.

Dnes recenzovaný rum pochází, ne moc překvapivě, z Fidži. Konkrétně pak ze South Pacific Distillery. Byl destilován v roce 2014 a vysloužil si 4leté staření. Musím se zde přiznat, že nalézt informace o tom, kde byl stařen, je však náročné. Pokud se budu držet informace na krabici, a tedy že 35 % staření probíhalo kontinentálně, znamená to, že rum byl stařen přes dva a půl roku v tropech a přes rok v Evropě. Lahvován je v síle 48 % alkoholu a není doslazen.

Transcontinental Rum Line Fiji 2014 ve sklenici

Barva tohoto kousku myslím moc nepřekvapí. Vzhledem ke čtyřem letům staření můžeme pozorovat především nuance žluté barvy a jejích odlesků. Jsem spíše příznivcem starších rumů, ale i tak je barva TRL Fiji 2014 pěkná a vlastně není co vytknout ani po stránce filtrace. Pokud pak s rumem ve sklence pokroužím, ukáží se pěkné slzy. Pojďme si přičuchnout.

Fidži mi svými rumy velmi připomíná Jamajku. Jsou totiž postaveny na podobném, esterovém, základě. Není se čemu divit a vůně je zde tedy opravdu omamná. Musím se přiznat, že nejsem schopen rozpoznat co vše vlastně cítím. Ve svých poznámkách mám poznačeny čerstvé ovoce a citrusy. Také je zde cítit travnatost, jakou známe z rumů zemědělských, zřejmě vliv mládí. Poslední poznámka k vůni jsou, i přes svou úsměvnost, ponožky. Nakolik je tento popis odpovídající skutečnosti se zdráhám tvrdit a jdu se raději napít.

Jakmile vložím rum do úst, přelije se mi přes ně paleta snad všech primárních chutí – sladká, slaná, hořká i kyselá. Opět zaznamenávám travnaté tóny, stejně jako čerstvé ovoce, snad ananas. Vše zmíněné doplňuje koření a kapka tmavé čokolády. Chuť je spíše lehčí a opět podobná Jamajce. I přes svůj věk má ale tento rum příjemné tělo a člověka určitě nenudí. Závěr je středně dlouhý, příjemný a pokračuje v tom, co předvedla samotná chuť.

Zbývá otázka, jak bych rum celkově zhodnotil. Na jednu stranu mám rád rumy Jamajské a, jak bylo řečeno, podobné tomuto. Na druhou stranu je však tento destilát specifický a nemohu se rozhodnout, zdali mi chutná. Jedná se o mé druhé setkání s rumem z Fidži a rozhodně nejsem zklamán. Nejspíš se k tomuto kousku tedy někdy v budoucnu vrátím. Každému, kdo by chtěl zažít výlet mezi netradiční chutě a vůně, tento destilát vřele doporučuji. Zajímalo by mě také, jak by chutnal, kdyby byl stařen o něco déle. Tak možná příště. Kvalita je zde ale nesporná a i přes své mládí je tento rum na chutě i vůně bohatý a rozhodně zaujme.

Mé hodnocení rumu Transcontinental Rum Line Fiji 2014:

72/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: