Savanna 5 – Réunion opět nezklamal

Na severu ostrova Réunion se nachází nestandartní kombinace výroby – elektrárna  a palírna, Usine de Bois Rouge. Produkce rumová palírny Savanna je tak velká, že v době sklizně cukrové třtiny dokáže „živit“ přidruženou elektrárnu bagasou (vylisovaná cukrová třtina). Spalování bagasy tvoří až 18% energie vyprodukované elektrárnou, zbylých 82% je vyráběno spalováním uhlí. Tato gigantická palírna má na svědomí rumy Savanna a i když je Réunion „francouzský“ ostrov, tak je tato značka poměrně exotická pro naše končiny. Věřte však, že pro lokální, asijský a francouzský trh jsou Savanna rhumy naprostá stálice a běžně dostupné zboží. Jen pro představu velikosti, tato palírna je schopna v sezónní špičce vyprodukovat až 300 000 litrů rhumu denně, což je jen o trošku méně, než roční produkce palírny Neisson (Martinik).

Asi je zřejmé, že palírně samotné by se dalo věnovat několik odstavců, učiním tak v samostatném článku, teď se pojďme zaměřit na rum Savanna 5, který byl moje první zkušenost s touto palírnou. Pěti letý rhum traditionnel, což ve zkratce znamená, že výroba je velice podobná agricole rhumům z karibských francouzských ostrovů, protože také probíhá v destilační koloně. Lépe řečeno, množství alkoholových přiboudlin, tedy chuťových a aromatických složek, je na stejné úrovni, avšak tento rhum je vyroben z melasy. Já osobně mám rumy tohoto typu opravdu v oblibě, například Riviere du Mat nebo New Groove je pro mě vždy jasná volba, pojďme se tedy podívat, jestli mi i Savanna 5 zapadne do stejné škatulky.

Rhum Savanna 5 v láhvi        

Již první pohled na rum napovídá, že barva je „přírodní“ a pouze taková, jak ji vytvořil kontakt destilátu se sudem, je světlejší, ale to mě vůbec nevadí, ba naopak. Slzy jsou velice pomalé a já nabývám pocit, že tento pěti letý rhum se mi bude zamlouvat.

Rhum Vieux Traditionnel Savana 5

Vůně je těžká, prostě tradičně traditionnel, cítím poměrně dost slad, sherry a kupodivu i vanilku.

chuti se, dle očekávání, nacházím a užívám si její rozmanitost. Zpočátku cítím, jak se mi v ústech bije sladkost s hořkostí, a váhám, na jakou stranu se přiklonit. Opět se navracím k tónům sladu, ale teď v kombinaci s čerstvým ovocem a citronovou kyselostí. V překvapivě dlouhé dochuti opět identifikuji sherry a drsnější chutě kůže, pepře a lehké travnatosti.

Rhumy Traditionnel mě prostě baví, ty z Réunionu mě ještě nezklamaly, v tomto případě Savanny 5 mě trošku trápí jen cena, která se pohybuje kolem 1200 kč, což není vůbec málo. Ale já se víc a víc odkláním od spojování ceny láhve s jejím věkem, a proto tento rum doporučuji i přesto, že konkurenci má Savanna 5 v této ceně opravdu slušnou.   

Moje hodnocení Savanna 5:

4hvezdy

  

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: