S.B.S Belize 2005 – Čokoládová bomba

1423 World Class Spirits je dnes uznávaným a velmi oblíbeným nezávislým plněním. Ty jsou někdy neprávem přehlíženy a v této recenzi se podíváme na to, že kupř. série S.B.S výše uvedeného lahvování má skutečně co nabídnout. Tentokrát se podíváme na rum S.B.S Belize 2005.

Vzhledem k povaze celé série S.B.S (tedy Single Barrel Selection) je i tento kousek destilátem z jediného sudu. Z toho vzešlo dohromady 315 lahví a jednou z nich je i dnes recenzovaná. Destilován byl tento rum roku 2005 v Belize v palírně Travellers Distillery a je blendem jak kotlíkových, tak i kolonových destilátů. Lahvován byl pak v Dánsku roku 2019. Dostal tedy krásné 14leté staření a úctyhodnou sílu 58 %. Pouze dodám, že v tomto rumu není žádný dodaný cukr.

S.B.S Belize 2005 ve sklenici

Barva rumu je jednoduše nádherná. Žluté tóny jdou přes bronzové až po hnědou a ve světle se odrazí i rudá jiskra. Takto si představuji barvu dobře vyzrálého rumu. Slzy jsou pak taktéž příkladné a stékají jak se patří spořádaně.

Vůně linoucí se ze sklenice je úchvatná. Není nikterak složitá, spíše jemná, a dominuje v ní mléčná čokoláda a pomeranč, snad marmeláda. První doušek na sebe nenechá dlouho čekat, neboť vůně k němu vybízí.

Chuť je bohatá, neskutečně plná a hlavní roli zde hraje čokoláda a rozinky. Výrobce při popisu chuti uvádí pojem čokoládová bomba. Netuším, co přesně si výrobce pod tímto pojmem představuje, nicméně pakliže mám chuť sám nějak popsat, lépe bych to neudělal. Vzhledem k single cask povaze tohoto rumu není s podivem, že není výrazně komplexní. To ovšem nic nemění na faktu, že takto čokoládový rum jsem ještě neměl a nestačím se divit, co jeden sud dokáže. Závěr je následně středně dlouhý a velmi příjemný s doznívajícími čokoládovými tóny.

Z toho, co jsem napsal, je zřejmé, že se nejedná o obzvláště komplexní rum. Je ze své podstaty jednodušší, ale rozhodně není nezajímavý. Naopak bych řekl, že jestli mě nějaký rum za poslední dobu významně překvapil, byl to, pokud nepočítám Jamajské rumy, které překvapí téměř vždy, právě tento kousek. Své silné stránky ukáže již při prvním doušku a výrazně se s dalšími doušky nemění. To, co však předvádí, je úžasná čokoládová jízda. Pokud vás neodradí poměrně vysoce nastavená cena, pak mohu tento kousek vřele doporučit.

Mé hodnocení rumu S.B.S Belize 2005:

78/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: