Rum Sixty Six – Takhle vypadá Barbados

Mohlo by se zdát, že rumy z palírny Foursquare máme na našem webu poměrně pokryté a zrecenzované. Na jednu stranu je tomu tak, na druhou je ale nutno přiznat, že bez tohoto kousku by se náš výčet recenzí jistě neobešel. Pokládat řečnické otázky typu „Obstojí tenhle rum mezi ostatními produkty z dílny Richarda Sealea?“ mi přijde poněkud zbytečné. Hned na začátek mohu říct, že opět máme co do činění se skvělým barbadoským rumem. Pojďme se ale blíže podívat, proč tomu tak je.

U technického popisu tohoto rumu nezůstanu dlouho, neboť je vše vlastně velmi jednoduché. Jedná se o blend pot still i kolonových destilátů, které jsou stařeny 12 let v malých sudech z amerického dubu. Zajímavostí je, že proces blendování probíhá před stařením. Zpravidla se tomu děje obráceně, kdy jsou destiláty z kotlíků a kolon stařeny zvlášť, a teprve před lahvováním se blendují. Před nějakým časem byla rumu navýšena síla ze 40 na 43 % alkoholu, zřejmě pro zvýraznění chuti. Tento rum je vyráběn po menších várkách o 112 sudech a původně byl určen jen pro rodinu Sealů (odtud podnázev Family Reserve).

Rum Sixty Six ve sklenici

Pokud existuje něco jako klasická barva rumu, tak tento ji určitě má. Je příkladná, zlatě oranžová. Jsem s ní úplně spokojený a musím uznat, že už bych se rád napil. Když si naliji rum do sklenice a mírně s ním pokroužím, objeví se postupně úhledné a pomalu stékající slzy. Dávají poměrně jasnou zprávu o bohatosti chutí tohoto destilátu.

Vůně zde zřejmě nikoho nepřekvapí. Toto je prostě klasický „bajan“ rum. Dokáži vyčíst tóny rozinek, vanilky, kouře a nepřeberného množství rozličných druhů ovoce. Celkově je vůně velmi pěkná, příjemná a rozhodně se snaží nalákat k prvnímu (či jakémukoli následujícímu) doušku.

Teď tedy středobod všeho – chuť. V celé recenzi se domnívám odráží tradičnost tohoto rumu. A ani v chuti tomu není jinak. Toto je podle mě prostě a jednoduše Barbados. Nacházím zde podobné či stejné prvky jako ve vůni. Vanilka, kouř a různé ovoce. Snad banány, pomeranč i trocha broskve. Vše se nese na lehkém podkladu z karamelu a kousku čokolády. Dál už mé rozlišovací schopnosti nestačí, ale vlastně to není ani třeba. Chuť je velmi jemná, vybalancovaná a rozhodně příjemně sladká. Závěr je dobrý, středně dlouhý a ničím nepřekvapí.

Když se na celé balení podívám zevrubně, je před námi výborná nabídka. Tento rum je ukázkou klasického barbadoského stylu. Jediné, co mi u tohoto rumu chybí, je něco jako „chuťová dynamika“. V porovnání s ostatními barbadoskými rumy mi v chuti přijde spíše plošší. Vše, co má, prezentuje v pěkném kabátku, ale zároveň se nesnaží odlišit. Tak nebo tak je to ale stále moc dobrý rum a rozhodně jej mohu doporučit.

Menší srovnání

Nabízí se tady také srovnání s jiným rumem – Mount Gay XO. Osobně rumy nesrovnávám zase tak často, protože jsou mnohdy velmi odlišné a podoba spíše okrajová. Pokud se ale podíváme na tyto dva kousky, podobností je celá řada – země původu, cena, stáří i celkové podání chutí i vůní. Dovolím si zde tedy toto menší porovnání. Mount Gay XO je blend rumů jak o něco mladších, tak ale i starších. Kvalitativně jsou tyto dva rumy na stejné úrovni. Hlavní odlišností je dle mého názoru jemnost Sixty Six. Mount Gay je možná v chuti o něco důraznější, ale o to méně jemný. Měl jsem za to, že je Sixty Six více kouřový, ale při druhém ochutnání v jiný den mě tento pocit již opustil. Pokud bych si mezi těmito rumy měl vybrat, asi bych sáhl po lehce výraznějším Mount Gay XO. Nutno ale říct, že kdybych oba rumy nějakou dobu nepil a pak je měl slepě porovnat, možná bych ani nepoznal, který je který. Pokud máte tento barbadoský styl rumů rádi, rozhodně doporučuji oba vyzkoušet a uvidíte, který vám více sedne. A pokud by někoho zajímaly rumy silnější, nabízí Sixty Six i variantu cask strength, a to s 59 % alkoholu.

Mé hodnocení rumu Rum Sixty Six:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: