Ron Zacapa 23 Sistema Solera – rum z nebes

Musím se přiznat, že do této recenze jsem se musel několik dní přemlouvat, přece jenom představovat našinci a hodnotit něco tak notoricky známého, jako je Zacapa 23, je úkol, který není jednoduché uchopit, tedy alespoň pro mě. Důvod je jednoduchý, nikdy jsem neskrýval svoji skepsi k tomuto rumu, ať už z pohledu ceny tak i chuti, proto jsem se rozhodl najít si cestu, jak se na něj objektivně podívat po delší době a napsat tento článek. Když už se totiž do něčeho takového pustím, tak se snažím být objektivní, bez předsudků a přinést čtenáři zkušenost, která se odehrála pouze mezi mnou, sklenicí a daným destilátem.

Osobně vnímám Ron Zacapa jako naprosto exemplární příklad zvládnutého marketingu, tahle značka je postavená na destilátu, který vzniká ve stejné palírně – Industrias Licoreras de Guatemala, jako Ron Boran v Jihoamerickém státě Guatemala. Častokrát se rumy této palírny spojují se sloganem „rum aged above the clouds“ – rumy zrající nad oblaky, protože samotná palírna se nachází ve výšce 2300 m. n. m.  Master blenderkou rumů Zacapa je velice zkušená Lorena Vasquez, sympatická žena, která často promlouvá o unikátních podmínkách lokality Highlands of Quetzaltenango, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 16 stupňů celsia.

Ron Zacapa 23 Sistema Solera krabice

Systémem zrání všech rumových produktů této palírny je samozřejmě solera, způsob převzatý ze španělské sherry a rozšířen převážně ve státech, které bývaly španělskými koloniemi. Jedná se o kaskádové staření, kdy je úbytek v sudech způsobený andělskou daní pravidelně doplňován o čerstvou produkcí, avšak ron Zacapa nepoužívá tento systém jedna ku jedné, ale poměrně hodně experimentují s mícháním různých sudů a stářím rumů při doplňování „odpařených“ sudů. Na konci dne nám vznikne naprosto unikátní blend rumů, které jsou stařeny v sudech po americké whisky, sherry Pedro Ximenez, a také v sudech po víně. Na láhvi však vidíme číslovku 23 a ta znamená, že nejstarší rum v celém blendu strávil v tomto solera systému 23 let.

Věřte, že o rumech Zacapa by se dalo povídat velice dlouho, příkladný marketing, unikátní prostředí a jejich oblíbenost, hlavně tedy v české republice, nám dává nepřeberné množství informací, raději bych se tedy zaměřil na informace, které mě osobně zajímají nejvíce, a to jak Zacapa 23 chutná.

Ron Zacapa 23 Sistema Solera ve sklenici

Jedná se o velice tmavý rum a jsem přesvědčen, že tohle není přirozená barva 23 letého solera rumu. Ve sklenici vypadá skvěle, avšak očekávám zde silné dobarvení karamelem. Nejsem nějak extra zkušený s degustováním solera rumů (hlavně v poslední době), ale podle slz odhaduji, že se chovají dle očekávání, první vlna steče na hladinu naprosto instantně a poté se vytvoří druhá, pomalu stékající řada nepravidelných nohavic. Mapy Zacapa 23 na skle netvoří, což beru jako pozitivní poznatek.

Ron Zacapa 23 Sistema Solera ve sklenici

Přiznám se, že jsem poměrně v očekávání, protože tahle barva prostě člověka láká rum ochutnat, slzy jsou pro mě minimálně zajímavé, já si ale prvně ke sklenici přivoním. Vůně je kakaová, kávová, karamelová a obecně sladká. Identifikuji ananasovou vůni a dokonce i vanilku a skořici.

Jakmile ochutnám první doušek, jsem doma, naprosto typická solera, je lehce štiplavá a zároveň uhlazená cukrem. Obecně se držím svého kakaového pocitu a sladkosti máslových bonbonů (toffee). Přiznám se, že těžko hledám za dominantní sladkostí specifické chuťové tóny, obecně mě chuť tohoto rumu přijde nevýrazná, je medově sladká, lehce dřevitá a vanilková.

Dochuť je spíš krátká, opět sladká a díky mladým rumům i lehce hřejivá, nebo štiplavá chcete-li, opět se vracím k typickému solera závěru, tak jak jej mám v paměti. Cítím trochu pepře a skořice a po pár vteřinách mi přijde, jako bych pil sherry.

I když je zjevné, že tohle není „můj šálek kávy“, tak si myslím, že na Ron Zacapa 23 Sistema Solera si pochutná každý laik, začínající rumař nebo žena, tento ron je nevýrazný a sladce líbivý. Pro mě bohužel až moc, já bych za cenu kolem 1300kč očekával přece jenom „více rumu“.  

Moje hodnocení Ron Zacapa 23 Sistema Solera:

2hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: