Rhum Damoiseau Millésime 2001 – Kdo umí, ten umí

Rumy z produkce palírny Damoiseau jsme na našich stránkách ještě nerecenzovali. V této recenzi ovšem prolomíme ledy a troufám si tvrdit, že se časem podíváme na zoubek i dalším kouskům z této guadeloupské destilérky. Níže se dozvíte proč.

Lahev, kterou jsem si vybral pro tuto recenzi a koupil více méně pouze podle intuice, je Damoiseau Millésime 2001. O této palírně jsem jakési povědomí měl, a to díky online festivalu pořádaném RumCask. Jaký produkt však koupím, bylo pro mě až do poslední chvíle neznámou. Ihned musím říci, že jsem ale neudělal chybu. Tento rum je tradičním zemědělským rumem pocházejícím z Guadeloupe. Jedná se o ročníkový rum z roku 2001 a byl stařen 10 let v sudech po bourbonu. Lahvován je v síle 42 % a neobsahuje pochopitelně žádný cukr. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde vlastně o obyčejný a ničím nevybočující agricole. Nakonec, ani cena kolem 1100 Kč nenapovídá, že by mělo jít o rum hodný nějaké zvýšené pozornosti. Pojďme se tedy na něj podívat blíže.

Rhum Damoiseau Millésime 2001 ve sklenici

Tento rum zaujme dle mého názoru již barvou. Ta je jednoduše nádherná a do temnější oranžové se prolínají odlesky mědi a rudé barvy. Celkově mi připomíná med, nebo možná ještě poetičtěji západ slunce. Slzy, které můžeme pozorovat stékající po skle, jsou také příkladné.

Jestli mám u nějakého rumu touhu mít ke sklence přilepený nos, je to právě zde. Vůně je opravdu skvělá a mistrně vyvážená. Velmi se mi líbí, že jsou zde krásně propojeny jak lehčí tóny třtiny, vanilky a nějakého ovoce (snad rozinky, nebo jiné sušené ovoce a možná i nějaký džem) s tóny dubu a kakaa. A pokud by zde někdo upozornil na jemnou podobnost s jamajskými rumy, určitě bych mu to nevyvracel. Vůně je tedy na jednu stranu svěží a lehká, na druhou pak hluboká a vyzrálá. Toto je podle mě krásný příklad toho, jak má být vůně poskládána.

Chuť tohoto rumu je podobně jako vůně prostě úžasná. To, co nastínil tento destilát ve vůni, se v chuti otevírá a je prohloubeno. Zprvu je cítit velmi příjemná sladkost, která následně přechází lehce do kysela, aby se jazyk nenudil. Ke konci se pak projevuje lehká hořkost, která v ústech zanechává příjemný pocit a nutí napít se znovu. V chuti bychom našli opět sušené, či zavařené ovoce, dřevitost a čokoládu. Musím zde vyzdvihnout, že chuť je krásně smetanová a působí koherentně a uceleně. Zároveň je ovšem silná a důrazná, a to i přes standardní sílu tohoto destilátu. Pakliže bych byl nucen něco vytknout, možná bych zmínil jen alkohol, který je čas od času lehce znát. To je ovšem hnidopišství a na celkovém dojmu to nic nemění.

Tento rum nemá v úmyslu se přespříliš předvádět a tak ani závěr nepřináší nic překvapivého a nese se na lehce nahořklé notě, snad dřeva či kakaa, a ta pak přetrvává ještě dlouho po dopití. Závěr je tedy dlouhý, příjemný a nutí k dalším douškům.

Pakliže jste z předchozích řádků nepoznali mé nadšení, tak tady vše ještě shrnu. Tento rum je dle mého soudu prostě a jednoduše úžasný. Očekával jsem, že bude velmi dobrý, ale že předvede takové mistrovství ve skladbě vůně i chuti, to jsem nečekal. Nerad bych ho pouze nekriticky chválil, ovšem měl jsem jej již několikrát a můj dojem je stále stejný. Také bych rád řekl, že je tento kousek velmi přístupný i pro ty, kdo zemědělské rumy standardně tolik nepijí. Vzhledem ke všemu výše uvedenému si tento rum zasluhuje vysoké hodnocení a já jistě nezůstanu pouze u této lahve a nabídku palírny Damoiseau prozkoumám více.

Mé hodnocení rumu Rhum Damoiseau Millésime 2001:

91/100

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: