Plantation Trinidad 2003 – Jednoduše líbivý rum

Plantation Rum, jakožto jakási rumová divize francouzské společnosti Maison Ferrand, patří jednoznačně mezi několik zvučných jmen evropských nezávislých plnění, které to prostě umí. Jejich produkty jsou designově vyladěné, obecně cenově dostupné a chuťově vyvážené. Alespoň takto vnímám ohlas na rumy značky Plantation ve svém okolí a já osobně v podstatě musím souhlasit. V poslední době si všímám i respektování pravidel států, ze kterých rumy dovážejí a v neposlední řadě i příkladné transparentnosti značení jak na láhvi, tak na webových stránkách Plantation rum.

Plantation Trinidad 2003 label

Dnes mám před sebou vzorek Plantation Trinidad 2003 a musím se přiznat, že nejsem velkým příznivcem Trinidadských rumů (kromě Caroni), tvoří pro mě jakousi podskupinu rumů britského stylu, které jsou však lehké a působí na mě spíše jako španělské. Možná to je tím, že ostrovy Trinidad a Tobago byly historicky nejprve pod španělskou, pak francouzskou a nakonec britskou nadvládou. Dnes je jediným významným výrobcem rumů na Trinidadu společnost Trinidad Distillers Limited (TDL), neboli Angostura Limited. Předpokládám tedy, že i tento Plantation pochází právě z této palírny.     

Plantation Trinidad 2003 ve sklenici

Barva tohoto vintage rumu je poměrně světlá, zlatavě medová a lehce měděná. Z etikety vím, že se jedná o rum, který zrál 8 let na Trinidadu a 4 roky ve francii ve sklepech Maison Ferrand, připouštím tedy, že možná není dobarvený.

Slzy jsou takové, jaké bych očekával u lehčího multi-kolonového rumu. Jsou nepravidelné, středně rychlé, ale v některých místech i poměrně pomalé. Mapy na sklenici však tento vzorek netvoří.

Vůně je lehká, ale svým způsobem lákavá, dokonce mi připomíná rumy z ostrova Barbados. Poměrně dominantně cítím melasu a typickou hořkost. Bez pochyby ale cítím také více „dospělé“ tóny, jmenovitě dřevitost, kouř, muškátový oříšek, citrusy a mango.

Chuť je však dle očekávání skvěle lehká a první chuť, kterou identifikuji, je zvláštní svěžest máty. Druhý doušek je už velice sladký (velice pravděpodobně i doslazený cukrem), až medový, z ovoce identifikuji hlavně broskev a mango.

Dochuť není opět nijak překvapující, je jemná a středně dlouhá, velice mě však překvapila chuť anýzu a lehká travnatost spolu s citrusy.

Celkově bych hodnotil Plantation Trinidad 2003 jako neskonale lehce pitelný rum. Pokud to je opravdu převlečená Angostura, tak je to v této cenové hladině asi nejlepší Angostura, jakou jsem kdy pil.

Moje hodnocení Plantation Trinidad 2003:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: