Plantation Single Cask Panama 2006 – Procházka růžovou zahradou

Kdokoli, kdo se alespoň okrajově zajímá o rum, musel o společnosti Plantation slyšet. A není se čemu divit. Její master blender Alexandre Gabriel se objevuje na mnoha rumových festivalech či setkáních a stejně tak i v různých rozhovorech, které můžeme na internetu shlédnout. Já osobně jsem o této společnosti slyšel mnoho a nutně jsem si tak musel položit otázku, jestli je za všemi těmi pěknými slovy a hezkými lahvemi i nějaký dobrý rum. Proč by nebyl? Nuže, některé rumy této produkce jsou totiž doslazované, a to je trnem v oku mnohým rumařům. Já ale přicházím k tomuto kousku bez předsudků a uvidíme, nakolik mi zachutná. Pár recenzí na produkty této společnosti na tomto webu již jsou. Toto pro mě osobně ale bylo první setkání s touto společností. A jak tedy dopadlo?

Než se dostanu k samotné ochutnávce, pojďme si blíže představit tento produkt. Plantation Single Cask Panama 2006 je, jak jinak, panamský rum z produkce palírny Alcoholes del Istmo. Je součástí prémiové řady rumů zvané Single Cask. Ty vždy kromě staření po bourbonu a koňaku ještě dozrávají v sudech po určitých výběrových destilátech (jiném koňaku, whisky, víně, či tequile). Destilován byl v roce 2006, a to v kolonovém zařízení. Deset let strávil v tropickém podnebí v sudech po bourbonu, další dva roky ve Francii v sudech po koňaku a na závěr ještě rok v sudech po víně, konkrétně muškátu. Muškát je odrůda vinné révy užívaná k výrobě velmi aromatického, zpravidla bílého, vína. Vyznačuje se především květinovou či ovocnou vůní. Dohromady tak před námi stojí rum starý 13 let, vydaný v roce 2019. Má poměrně zajímavých 41,9 % alkoholu a poslední důležitou informací, kterou můžeme zjistit přímo z lahve či stránek výrobce, je množství přidaného cukru, v tomto případě 12 g/l.

Plantation Single Cask Panama 2006 ve sklenici

Barva je dle mého názoru velmi pěkná. Není výrazně tmavá, ale spíše zlatavá až bronzová. Rozhodně nemám co vytknout a už od pohledu mě rum láká k nalití. Stejně kladně musím hodnotit i slzy. Jsou úhledné a stékají tak nějak přirozeně a pozvolna. Tady jsem spokojený.

Nebyla by to ochutnávka, kdybych ke sklence nenaklonil také nos a nepokusil se vyčíst něco z vůně. Ta je skutečně příjemná. Je sice jemná, ale když se člověk soustředí, najde tóny lískového oříšku, broskve a jiného ovoce, a také nějakých květin (snad růže). Zde se zřejmě ukazuje poslední fáze staření, a tedy po muškátu. Za mě by vůně mohla být klidně i výraznější, ale i tak hodnotím pouze kladně.

Chuť se nese v podobném duchu, jako vůně. Je velmi jemná, až delikátní. Cítím všemožné ovoce, například pomeranč, který dodává citrusové tóny, nebo broskev. Lehce se mi v ústech objeví i trocha pepře a čokolády. Druhá sklenka prohlubuje tyto pocity a ukazuje, že jakmile se chuťové pohárky naladí na jemnější chutě, i tento zprvu lehčí rum má poměrně pěkné tělo. Co ten zmiňovaný cukr, můžete se ptát. Není ho zde mnoho, a tak podle mě spíše zvýrazňuje určité aspekty chutě a krásně je spojuje dohromady. Většinou preferuji rumy nedoslazované, ale zde s cukrem nemám nejmenší problém. Chuť tedy musím ohodnotit jako velmi dobrou. Není nijak překvapivá, ale to, co má, nabízí ve velmi pěkném podání. Závěr je příjemný, ne moc dlouhý, ale rozhodně nezklame.

Jak bych tedy tento rum zhodnotil se vším všudy? I když to naše bodová, nebo spíše hvězdičková, škála nedovoluje, dal bych nějakých 3,5 bodu. Musím ale hodnotit po celých stupních. Vzhledem k tomu, že zážitek z tohoto kousku v podstatě nic neruší a jeho kvality jsou nesporné, nemám problém dát celé 4 hvězdy. Tento rum je velmi jemný, zřejmě výsledek pouze kolonové destilace, takže pokud někdo čeká chuťovou bombu, mohl by být nemile překvapen. Pravdou je, že je spíše chuťově plošší a nedává mi důvod, koupit si tuto lahev znovu. Pokud se ale někdo z vás oddá jemným nuancím tohoto rumu, tak rozhodně nebude zklamán a staření po muškátu se dle mě rozhodně vyplatilo.

Mé hodnocení rumu Plantation Single Cask Panama 2006:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: