Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 22 Years Old – Rumový vrchol

Značka Plantation pro mě znamená synonymum pro všestranný rum, dokáže spotřebiteli nabídnout v podstatě bezkonkurenční rozmanitost rumů, k tomu krásné láhve a řekl bych i přijatelnou cenu. Plantation Rum spadá do vlastnictví francouzské společnosti Maison Ferrand, jejíž majitel Alexandre Gabriel reprezentuje mediální tvář společnosti a snaží se svoji rumovou filozofii rozšiřovat na různých seminářích a rumových festivalech. Možná je pro někoho moje uznání Plantation překvapující, ale pokud se podívám na filozofii Alexandre Gabriela, která si zakládá na transparentnosti, rozmanitosti portfolia a poskytování informacím spotřebiteli, nemohu nedat Plantation rumům kredit. Přesto, že mnoho produktů z dílny tohoto nezávislého plnění je zaměřeno na majoritní, spotřební segment trhu a v jednoduchosti je identifikuji jako rumy, které jsou doslazovány cukrem, nabízí i špičkové záležitosti v ryzí čistotě, jako například Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old.

Mě osobně přijde nejvíce zajímavá unikátnost Plantation rumu, jakožto jedné z nejrychleji rostoucích značek na rumovém trhu obecně. Zmínil jsem, že se jedná o nezávislé plnění, avšak není to až tak úplně jednoznačné. Společnost Maison Ferrand původně založila Plantation rum jako nezávislé plnění, její hlavní činností bylo nakupovat produkci od palíren po celém světě a „obohacovat“ ji o zkušenosti majitele a dvojí staření v ex-cognac sudech. Později však společnost vstoupila jako podílník do významných palíren na Barbadosu a Jamajce (např. West Indies Rum Distillery, Long Pond, Clarendon), což významně rozšířilo její možnosti a přístup k unikátním zdrojům. Jeden přesně takový případ je právě tento recenzovaný 22 let starý jamajský rum z palírny Long Pond.

Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old box

Long Pond patří, společně s velice podobnou palírnou Hampden, k mým nejoblíbenějším výrobcům rumů vůbec, a nebudu zastírat, že na tom má veliké zásluhy právě Plantation rum a také tato láhev. Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old je samozřejmě 100% kotlíkový rum, který zrál neskutečných 21 let právě v palírně na Jamajce, poté byly sudy přesunuty do Evropy, aby destilát následně strávil jeden rok v sudech po tom nejlepším koňaku ve sklepech Château de Bonbonnet. Rum byl tedy destilován v roce 1996, jakožto poměrně nízko esterový rum, avšak v roce 2018, kdy se ze sudů nalahvovalo asi 2000 lahví, se při chemickém rozboru ukázalo, že estery se pohybují na hranici HJC (120-150 gr/hl AA).  Roky strávené v blízkém kontaktu se dřevem a hlavně andělská daň z něj udělaly opravdový klenot, tak se na něj pojďme podívat blíže.

Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old ve sklenici

Barva tohoto rumu je řekl bych dle mého očekávání. Je pomerančově oranžová s odlesky mědi. Přijde mi, že u rumů Hampden a Long Pond panuje jakási podobnost i v barvě, ale spíše to bude v mé hlavně, než v rumu samotném. Co mi však přišlo naprosto překvapivé, byly slzy, jsou poměrně rychlé a to bych u 22 letého rumu nečekal.

Skvělé je, že vůni nemusím nějak hluboce hledat, je v podstatě všude kolem, unikátní květinovo-medové aroma vám rozzáří smysly, jakmile Plantation Jamaica Extreme No. 3 nalejete do sklenice. Avšak necítím pouze typickou sladkost, tento Long Pond nabízí komplexnější kvasovou až medicinální vůni, kterou jsem poprvé identifikoval jako travnatou, a proto usuzuji, že si zde každý najde to své.

To hlavní co však očekáváme od rumu v této cenové hladině je skvělá chuť, já si dovolím lehce přehánět a prohlásit, že pití Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old se pohybuje už na hraně degustačního zážitku. Typická, věkem zjemněná, sladko-kyselá chuť mě prostě dostala svojí rozmanitostí ovocných tónů – mix sušeného ovoce, kokosu a citrónu. Nemohu opomenout mé oblíbené kořenité chutě, jako je pepř a muškátový oříšek. Roky strávené v sudu se podepsaly na vanilkovém nádechu a pouze lehké dřevitosti.      

Dochuť je extrémně hořká, opět se musím vrátit k medicinálním a sladovým tónům, nyní pouze lehce doplněným o sladkost, kterou si neumím moc dobře spojit a proto ji možná nepřesně vnímám jako marcipán.

Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old label

Dámy a pánové, Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old je pro mě jeden z nejlepších rumů, které jsem kdy pil. V přímém srovnání s jeho méně esterovým bratříčkem, verzí ITP, bych asi upřednostnil právě ITP, ale věřte, že rozdíl je naprosto minimální. Ano, obě láhve nejsou zrovna levné, doporučuji tedy zkusit jej před koupí nejdříve v baru nebo na nějaké veřejné degustaci.   

Moje hodnocení Plantation Jamaica Extreme No.3 HJC 1996 22 Years Old:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: