Pampero Aniversario Reserva Exclusiva – Cesta nejmenšího zla

Myslím, že po sérii Velierů a agricole rhumů je na čase trochu odlehčit, jak cenově, tak i chuťově, proto jsem si pro další recenzi vybral tento vzorek. Pampero Aniversario byl jeden z prvních rumů, které jsem považoval za dobré a doporučoval jej, a i dnes, když jsem v restauraci, kde nemají na výběr nějaký z mých oblíbených rumů, a jsem nucen si vybrat panáka, volím většinou právě Pampero Aniversario. Proč? Odpověď je poměrně jednoduchá, příjemná cena a pouze „lehké“ doslazení (asi 12g cukru na litr). Tohle Pampero je kupodivu k mání takřka v každém podniku, stejně jako Diplomatico, Zacapa, Don Papa a hromada kubánských elixírů, a proto je to pro mě při volbě rumu právě „cesta nejmenšího zla“. Ovšem bavíme se o rumu, ne o politice, takže „zlo“ berte s velkou nadsázkou.

pampero aniversario packing

Pampero C.A. je rumová palírna sídlící ve Venezuele. Jedná se o velkovýrobu, která svým zjevem připomíná Bacardi nebo Angosturu, do nebes se tyčící multi-kolona s obrovskými fermentačními tanky chrlící rum takřka 24 hodin denně. Společnost vznikla v roce 1938, a když se v roce 1963 oslavovalo 25 let od jejího založení, přišlo na trh i Pampero Aniversario. Láhev prošla bezpochyby designovým vývojem stejně jako jakýkoliv jiný produkt a dnes je prezentována naprosto příkladně. Jedná se o menší buclatou láhev zabalenou v koženkovém pytlíku a pod plastovým uzávěrem se dokonce nachází přírodní korek. Něco neobvyklého pro rum v cenové hladině kolem 500kč. Pojďme se ale podívat, jestli je tak neobvyklý nejen v ceně, ale i v chuti.

Pampero Aniversario Reserva Exclusiva ve sklenici

Po nalití rumu do sklenice se vždy v rychlosti podívám na barvu, nutno dodat, že v tomto případě nemám informaci o věku rumu, a tak barvu nějak hlouběji nezkoumám, je tmavá a evidentně dobarvená karamelem, ale obecně působí naprosto v pořádku, takový standard.

Slzy mi už napoví mnohem víc, protočím Pampero Aniversario ve sklenici a zadívám se na stěny, ovšem, než tuto činnost provedu, tak jsou slzy dole a já vidím jen linky vedle sebe jak pruhy na pyžamu. Přemýšlím, co mi tohle chování říká, určitě mě ujišťuje o 40% alkoholu a lehkém chuťovém profilu rumu španělského typu. Předpokládám, že tohle bude směs rumů, spíše mladšího věku. Najednou se však objevuje druhá vlna slz stékajících značně pomaleji a začínají se vytvářet mapy na stěně sklenice, usuzuji tedy, že se projevuje doslazení cukrem.

Jakmile přičichnu, jsem doma, opět lehký a takový uniformní rum, nic co by mě nějak vadilo či překvapovalo, tohle jsem prostě očekával. Cítím medovou sladkost, karamel a máslové bonbóny, dokonce nacházím i vanilku a marcipán. Můj mozek mi předhazuje zjevení tyčinky Margot. Po chvilce se ve sklenici neskonale rozvoní banány, což mě teda velice překvapuje.  

Ochutnávám nejprve malý doušek, mám problém, kromě sladkosti a lehké melasové hořkosti necítím takřka nic. Druhý doušek však nabízím mým chuťovým pohárkům anýzový profil a máslové bonbóny.

Dochuť je krátká, jemná a lehce nahořklá a sudová, její nevýraznost mě v podstatě nutila sáhnout znovu po skleničce a pokračovat v popíjení. Pampero Aniversario se pije prostě extrémně jednoduše.

Pokud bych měl své pocity shrnout, tak tenhle rum mě nijak „neuráží“, proto po něm sahám v případě, kdy je výběr na baru značně limitující. Pampero Aniversario se mi profiluje jako černý kůň, který jde po krku oněm „prémiovým“ rumům typu Zacapa a Diplomatico, které mají mezi lidmi neskonale pevnou základnu. A osobně si myslím, že tohle se Pamperu za jejich poloviční cenu bez nejmenších pochyb daří.            

Moje hodnocení Pampero Aniversario:

3hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: