Navy Island XO Reserve – Dejte na druhý dojem

Na jedné slepé degustaci, která byla na téma jamajské rumy, jsem měl tu možnost ochutnat tento zajímavý rumový produkt. Proč zajímavý? Dalo by se říci, že je to jen další směs rumů z Jamajky lahvovaná společností, která nevlastní žádnou palírnu, takže klasické nezávislé plnění. V podstatě je tomu tak, značka Navy Island Rum company sídlí v Holandsku a rozhodně za nimi žádná jamajská palírna nestojí. Líbí se mi však, že jejich rumy mají poměrně solidní odkaz na Jamajku a její historii a drží si pouze dva typy Navy Island rumů, odlišující se obsahem alkoholu (jeden se 40% a druhý v námořní síle 57%).

Navy Island XO Reserve box

Navy Island je malý ostrůvek, nacházející se na severovýchodním pobřeží Jamajky, jeho název vznikl někdy v 18. století, kdy byl ostrov využíván britským královským námořnictvem. Majitelé této rumové značky se tedy rozhodli odkazovat na tradiční historickou výrobu rumu na Jamajce a vytvořili směs 11 různých rumů z palíren, které se na ostrově nachází. Na webových stránkách nám bohužel tuto informaci, ani moc jiných, neposkytují, ale z různých zdrojů jsem dohledal, že by měla směs obsahovat rumy z palíren Worthy Park Estate, Hampden Estate a Monymusk Estate. Já osobně odhaduji, že tuto směs namíchali ve společnosti E&A Scheer BV v Amsterdamu.

Když jsem na slepé degustaci tento rum hodnotil, tak jsem byl poměrně pozitivní, pamatuji si, že jsem tento vzorek označoval jako Plantation Jamaica 2002, připadal mi hodně funky a profilově velice sladký. Pojďme se tedy podívat, jak na mě působil na druhý pokus, když už jsem věděl, co degustuji.

Navy Island XO Reserve ve sklenici

Barva je čistě a jednoduše jantarová, spíše světlejší, přijde mi taková typická pro výše zmíněné palírny. Když jsem prokroužil destilát ve sklenici, začal jsem pozorovat, jak nepravidelné slzy velice pomalu stékají z nejvyššího bodu, kde rum zvlhčil stěnu sklenky, zpět na hladinu. Po chvíli vytvořily na stěnách malé mapky. Ihned mě naskakuje myšlenka, jestli to je cukr nebo bohatá chuť kotlíkového rumu.

vůní jsem byl poměrně rychle hotov, esterově bohatá funky Jamajka a i když jsem ještě nevěděl, jaké rumy tato směs obsahuje, označil jsem jej jako „sladký Hampden nebo Worthy Park“. 

První doušek bývá vždy zrádný, i v tomto případě nejsem schopen hlouběji identifikovat chutě a tak si alespoň poznamenávám první dojem – až moc nevýrazný rum. U druhého doušku tedy vím, že to nebude jak s čistým Hampdenem nebo Worthy Parkrem a budu se muset více snažit, odhaduji že Monymusk kolonový rum zde bude v značné přesile. Chuť je příjemně sladká, melasově hořko-kyselá a typicky ovocná – identifikuji kokos, banány, ananas a příjemnou vanilkovou chuť.

Dochuť je lehce kyselá a překvapivě dlouhá, musím říci, že jsem byl překvapen, jak je závěr tohoto rumu vybalancovaný.

Celkově bych řekl, že je Navy Island XO Reserve poměrně slušně namíchaný a chuťově vyvážený, všechna čest. Já osobně postrádám více informací ze strany výrobce, myslím, že by to bylo jen ku prospěchu u takhle složitého produktu. Cena přes 1000 Kč mě také rozhodně nepomáhá, abych pro něj našel místo ve svém baru, proto jej napodruhé hodnotím lehce nadprůměrně.

Moje hodnocení Navy Island XO Reserve:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: