Mount Gay XO – Vítejte doma

Nejspíš není potřeba představovat rumy z produkce Mount Gay. Tato destilérka založená roku 1703 je jakýmsi pomyslným pevným bodem v onom neustále se měnícím světě. Je symbolem tradice a stability. Nyní se podíváme na zoubek produktu, který je mnohými považován za jeden nejvýznamnějších vůbec. Rozhodně nejde o nějakou horkou novinku, ba naopak. Mount Gay XO je stálicí této skvělé Barbadoské palírny. Na to, co v sobě skrývá tento občas opomíjený rum, se blíže podíváme právě v této recenzi.

Pokud se zaměříme na hodnocení tohoto rumu na serveru RumRatings, je ihned zřejmé, že se jedná o zajímavý a veskrze dobře hodnocený kousek. Průměrné hodnocení 7.7/10 ukazuje, že klasické „bajan“ rumy ještě nepatří do starého železa. I tak ale pokulhává za svou konkurencí. Nemám na mysli nikoho jiného než palírnu Foursquare. Ta již nějakou dobu sklízí pozitivní ohlasy díky své snaze představit světu zajímavé a kvalitní rumy. Ty jsou krásným příkladem mistrné práce, kterou odvádí master blender Richard Seale. Experimenty s různými sudy ke staření se vyplácí, stejně jako nabídka cask strength rumů. V tomto směru se Mount Gay může zdát poněkud opozdilý. Trend, který dnes převládá, je jasný. Mount Gay ale také čas od času dokazuje, že si je vědom, co nyní rumový svět preferuje. Nabídka Mount Gay XO Cask Strength, stejně jako rumů Pot Still nebo Peat Smoke Expression dává najevo, že snaha o inovaci v této palírně ještě zdaleka nevyhasla. Nakonec, plány na pozměnění Black Barrel i dnes recenzovaného XO jsou již na stole. Uvidíme, jakým směrem se tedy bude naše oblíbená palírna ubírat.

Podívejme se ale nyní již na předmět recenze jako takový. Mount Gay XO je blend rumů destilovaných jak v double retort kotlících, tak i kolonách. Na lahvi bychom stáří rumů hledali jen marně. Stránky výrobce však prozrazují, že by mělo jít o rumy staré 8-15 let. Zrání probíhalo v sudech po americké whiskey a bourbonu. Krabice je jinak velmi pěkně zpracovaná a především pevná, což není vždy pravidlem. Lahev s klasickým silným dnem je pak také hezkou ukázkou jednoduchosti a elegance.

Mount Gay XO ve sklenici

Barva rumu je krásně měděná s odlesky zlata. Pod určitým úhlem dokonce prokoukne i lehce šarlatová. Celkově mi tak nějak připomíná moment, kdy zapadá slunce. Zdali je rum dobarvovaný karamelem nevím s jistotou, nicméně by se to vzhledem k obsahu alkoholu dalo očekávat. Barvu ale musím rozhodně hodnotit kladně.

Mount Gay XO bottle

Když si s rumem ve sklence mírně pohraji, jsou patrné velmi pěkné slzy. Jsou pravidelné a stékají jistě a pomalu. Tady nemám co vytknout.

Byť na mě ze sklenice vůně úplně nevyskočila, je radost si přivonět. První, co mě napadá, je harmonie a lehkost. Můj nos zaznamenává zkaramelizované banány, švestky, různé druhy ovoce a snad i jemný náznak sherry, vanilky a tabáku.

Nezbývá nic než okusit, co je ve sklence. Chuť je jemná, kulatá a pokračuje v tom, co naznačila vůně. Zde člověka neočekává žádná exploze exotických chutí, spíše je znatelná elegance tradičních postupů. Opět se zde projevuje ovoce. Chuť je suchá, ale příjemně sladká a jen velmi jemně nahořklá a kořeněná. Její vyrovnanost a hřejivost se mi velmi zamlouvá. Je zde již také patrnější mírná dřevitost. Závěr je příjemný, stále sladký, kulatý i lehce kořeněný. Musím ovšem přiznat, že možná trošku kratší, než by se mi líbilo.

Mount Gay XO je všehovšudy skvělý rum. Přiznávám, že oproti konkurenci není asi tak překvapivý. Ať už se jedná o Jamajské rumy připomínající návštěvu ovocného trhu nebo k dokonalosti vypilované produkty z Foursquare, Mount Gay si zkrátka jede ve svých zajetých kolejích. A to je dobře. Právě proto se k tomuto rumu stále vždy vracím. Abych si připomněl, odkud moje láska k tomuto karibskému nápoji vlastně pochází. Občas člověk nemá chuť jít za exotikou. Někdy jednoduše jen stačí vědět, že je opět doma.

Mé hodnocení rumu Mount Gay XO:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: