Mount Gay Pot Still – Něco se změnilo

Musím se přiznat, že rumy palírny Mount Gay jsem si v poslední době velice oblíbil, rumy z ostrova Barbados mě vždy bavily, vždy jsem však upřednostňoval Foursquare produkci. Ne, že bych nepil rumy Mount Gay, ale díky množství produktů, které Foursquare produkuje, jsem se prostě k rumům nejstarší rumové palírny na světe nedostal. Nutno dodat, že jejich tzv. „core range“ není moc velká, oproti jiným, a limitované edice také neprodukují zas tak často. Ovšem moje srdce doslova zaplesalo, když jsem poprvé ochutnal Mount Gay 1703 a tato palírna si získala můj zájem.

Jak jsem již zmiňoval, Mount Gay nechrlí limitované edice tak často, jako mnoho jiných karibských rumových palíren, tato limitka však přišla poměrně rychle po změně master blendera palírny, proto usuzuji, že si Trudiann Branker chtěla udělat první limitovanou edici. Již z názvu je zřejmé, že se jedná o čistě kotlíkovou destilaci v měděných Mount Gay kotlích, čímž chtěla Trudiann odkázat na tradiční destilační techniku. Jedná se o deseti letý blend, výběr rumů do blendu směřoval k produkci z roku 2009, které jsou tradičně stařeny v sudech po bourbonu, avšak posledních šest měsíců i v sudech po whisky, lahvované v síle 48% alkoholu. Celá produkce obsahovala „pouze“ 4920 lahví, z čehož asi tisíc bylo určeno výhradně pro americký trh. 

Mé očekávání bylo opravdu vysoké, tak se pojďme podívat, jestli bylo i ve sklenici naplněno nebo ne.

Mount Gay Pot Still ve sklenici

Barva mi přijde taková, jak to říct, typická pro Mount Gay, spíše světlejší a lehce měděná. Jako obvykle se podívám i na slzy, ty jsou pomalé a stékají po stěnách sklenice nepravidelně, což mi napovídá, že rum bude chuťově intenzivní.

Při zkoumání aromatického profilu Mount Gay Pot Still poznávám opět typické rysy palírny, nebo alespoň mi to mozek tak napovídá. Jemné tóny vanilky, citrusů, máslových bonbónů, slámy a lesního ovoce. V paměti pátrám, jak se mi profiloval Habitation Velier Last Ward 2009 a nacházím shodu, avšak tento vzorek je jemnější, alespoň ve vůni.

Ochutnávám první doušek, takový ten přípravný, jsem však lehce zaskočen, čekal jsem větší jemnost a lehkost, ale nutno říct, že z prvního kontaktu s chuťovými pohárky nelze dělat závěr. Přikládám tedy sklenici k ústům podruhé, teď už jsem schopen poválet rum na jazyku a v celé ústní dutině, musím říci, že sladkost není vůbec dominantní ba naopak, primárně cítím hořkost a kyselost, dokonce až slanost. Překvapují mě travnaté, dřevité a kořenité tóny, myslím, že skořice je zde opravdu neopomenutelná.

Dochuť je poměrně slušně dlouhá, adekvátně kyselá, hřejivá a dřevitá.       

Přiznám se, že se vůbec necítím komfortně tento rum celkově zhodnotit. Je to bez pochyby kvalitní rum, ale mé očekávání bylo jiné, možná dokonce i přehnané, asi i proto na mě Mount Gay Pot Still ve výsledku zapůsobil spíše jako zklamání. Řekl bych, že může oslovit milovníky spíše těžších, netradičních rumů, je opravdu „jiný“. Dle mého názoru tenhle Mount Gay lehce vybočuje z typické produkce této věhlasné palírny. Nevím, možná je to právě ten krok, který nová master blenderka zamýšlela, udělat speciální edici prostě a jednoduše odlišnou.

Moje hodnocení Mount Gay Pot Still:

2hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: