Mini degustace A.H.Riise Non Plus Ultra a Platinum – tudy rumová cesta nevede

Od kolegy se mi dostalo pár vzorků prémiových „rumů“ od značky A.H.Riise, konkrétně Non Plus Ultra Black Edition, Very Rare, Sauternes a Platinum Reserve. Musím se přiznat, že se mi do degustace tohoto setu opravdu nechtělo a hledal jsem ten správný okamžik více jak půl roku. Důvod je myslím zřejmý, nejsem příznivcem této značky a obecně těchto signifikantně modifikovaných rumů. Na druhou stranu, k rumům, lépe řečeno likérům nebo elixírům, této cenové kategorie se jen tak nedostanu, takže je potřeba si rozšířit obzory a přistoupit k tomu zodpovědně. A to jsem udělal, nachystal jsem si každý vzorek do skleničky, tužku a papír, zasedl ke stolu a degustoval.

Moc jsem nepřemýšlel, jakou taktiku zvolit a tak jsem prostě vzal jeden vzorek po druhém, přivoněl a napil se, lehce poválel destilát v ústech a polkl. Tohle jsem opakoval pro každý vzorek poměrně rychle po sobě a mé pocity byly opravdu rozporuplné. Velice těžko jsem hledal zásadní rozdíl ve vzorcích, jedná se o dramaticky modifikované rumy, které si nesou rukopis A.H.Riise. Snažil jsem se vybrat ten „nejlepší“, ale pro mě to opravdu bylo vybírání toho nejméně „špatného“, omlouvám se. Nakonec jsem vybral A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare, ale věřte mi, opravdu jsem se u toho zapotil. Zde jsou poznámky, co jsem si k jednotlivým vzorkům napsal:

A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare – nejmíň aromaticky a chuťově výrazný, asi nejlepší z nich
A.H.Riise Non Plus Ultra Black Edition – nejtmavší sladká margot tyčinka, ale i docela hořký
A.H.Riise Platinum Reserve – je to prostě ultra sladký jako elixír, voní to jak hřebíček
A.H.Riise Non Plus Ultra Sauternes – hodně vanilkový, sladký a olejovitý

Je asi zřejmé, že tohle opravdu není můj šálek kávy, ale na rumtips jsme dlouho neměli negativní recenzi, tak si myslím, že je potřeba i tyto vody trochu zčeřit. Pro mě A.H.Riise není cesta, neshledávám tyto láhve v cenovém rozmezí 3000 až 6000 kč jako ušlechtilý destilát a už vůbec ne za tuto cenu.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: