Long Pond Vale Royal 2006 – návrat na výsluní

V této recenzi zabrousím více než obvykle do mých osobních názorů a pocitů, myslím, že to není úplně na škodu, jelikož článků o Jamajce a jamajských palírnách je na rumtips mnoho a určitě ještě mnoho přibude. Vale Royal je pro mě jeden z mnoha rumů, které si budu asi navždy pamatovat, protože mi opět vrátil palírnu Long Pond na pomyslný piedestal. V následujících větách se pokusím více rozepsat příběh, proč tomu tak bylo.

Když jsem před několika lety propadl, jako asi mnozí rumaři, kouzlu jamajských rumů, měly na tom lví podíl vzorky Plantation Extreme No. 3 ITP a HJC Jamaica 22y 1996, které jsem poprvé ochutnal na rumfestu v Londýně 2018. Pak jsem si na degustaci Hedonism Spirit ověřil, že toto je prostě nejlepší Jamajka, jakou jsem kdy pil. Jenže pak přišla série zvratů.

První událost, která mi začala rozbíjet představu o dokonalém rumu, bylo představení Hampden rumů od Luca Gargana v Praze. V podstatě se otevřely Evropská vrata pro různé rumy z palírny Hampden a já objevil dokonalou divočinu, ke které mě to táhlo pocitově i cenově víc. Poté Habitation Velier představil Long Pond TECA 2005 a já se rozhodl, že ten můj milovaný Long Pond prostě neopustím, byl prostě „ten můj první“. Ale bohužel přišlo velké zklamání, jak si můžete přečíst v recenzi, tento vzorek od Velieru mě prostě nebavil. Hampden ve své overproof verzi se mohl jen usmívat, a to za cenu pod dva tisíce korun.

Na Long Pond jsem popravdě lehce zanevřel, ale když máte dobré kamarády, tak Vám vždy ukáží to správné, a to já jsem naštěstí měl. Dnes už mohu jmenovat a být lehce osobní, protože se naše rumové cesty spojily. Při oslavě příchodu potomka na svět mě Vít Šafář v Air Café pozval na panáka Long Pond Vale Royal 2006 VRW. No a jak by řekl klasik „čo bolo, to bolo“, tenhle rum mě prostě překvapil a nadchnul svojí vyvážeností, jemností a zároveň silnou a plnou chutí. Tohle je pro mě opět opravdová konkurence Hampdenu. Ihned jsem si koupil dvě láhve domů, a proto dnes mohu Vale Royal ochutnat znovu a zjistit, jestli moje prvotní nadšení nebylo způsobeno jen skvělou atmosférou daného večera.

Než se podíváme na samotný senzorický profil, musím zmínit pár technických parametrů. Palírna Long Pond se nachází v oblasti Trelawny, asi 30km od již zmiňovaného Hampdenu. Oba tyto historické skvosty začaly svojí produkci někdy v polovině 18. století a řekl bych, že jejich produkce je značně podobná. Long Pond své esterové šarže rumů označuje samozřejmě jinak a rozděluje je na více úrovní, ale princip je podobný. Vale Royal (150-250 gr/hL AA) by se dal zařadit spíše k těm méně esterovým rumům, ale za 12 let v sudu určitě proběhla koncentrace a proto by měření tohoto vzorku mohlo vypovídat jiné hodnoty.  Láhev je plněná přímo National Rums of Jamaica LTD a nese i obecné historické esterové označení Wedderburn (200-300 gr/hL AA). Lahvování proběhlo v sudové síle 62,5% alkoholu a vydáno bylo pouze 3412 lahví. Rád bych ještě dodal, že Vale Royal název je vlastně odkaz na jméno „sousední“ palírny, zavřené v roce 1959.

Palírna Long Pond byla bohužel v létě roku 2018 poškozena rozsáhlým požárem, který významně poškodil dřevěné fermentační nádrže, shořelo asi 65 000 litrů nového destilátu a veliké množství kvasu, odpovídající asi dalším 15 000 litrům rumu. Skladové zásoby však poškozeny nebyly, láhve se stařeným rumem tedy snad nějakou chvíli budou. Nová produkce asi lehce paralyzovaná bezpochyby bude. Pojďme raději k té zajímavější části, degustaci samotné.

Long Pond Vale Royal 2006 ve sklenici

Barva tohoto vzorku je nádherná, skoro až vzrušující, její odstín přechází z medového přes jantarový, až pomerančově oranžový. Slzy jsou poměrně nepravidelné, tenké a pomalé.

Jako vždy si nejvíce pohrávám s vůní, věřím, že ta vám o rumu napoví nejvíce. V případě Long Pond Vale Royal 2006 se mi vrací staré zážitky a zkušenosti, tento spíše méně esterový rum nabízí rozmanitost v pravém slova smyslu. Identifikuji to, co mám opravdu rád, bohužel ale i vůně, které mě spíše odrazují a připomínají TECU. Konkrétně bych rád vyzdvihl vůni kakaa, skořice, kandovaného ovoce a citrusů. Bohužel alkohol je ve vůni značně znát a je doprovázen tou chemickou vůní, jež mi připomíná lepidlo.

První doušek v síle 62,5% je opravdu „vražda“ chuťových pohárků, v podstatě cítím jen alkohol. U druhého jsem už schopen si v ústech chvíli s destilátem hrát a v suchosti tohoto rumu nalézt zmiňované kakao. Pokorně však rozkapávám rum vodou a musím říct, že teprve teď si Vale Royal opravdu užívám, rum se nádherně otevře. Najednou se objevují chutě jablek, medové sladkosti, zakysané smetany, skořice a exotického ovoce.

závěru již nenacházím nic nového, jen se všechny chutě zabalí do balíčku, který po vklouznutí do krku zanechává v ústech stopy své komplexnosti. Lehce cítím dřevo a vanilku.

Celkově jsem opět na vážkách, moje myšlenky směřují k zajímavému závěru. Tento rum je spíše degustační nebo až zážitkový, než prostě „popíjecí“. Teď si neumím představit, že bych jej popíjel u seriálu nebo filmu, jsem přesvědčen o tom, že Long Pond Vale Royal 2006 VRW si zaslouží vyhradit si Váš čas jen pro něj. Stejně tak věřím, že každá degustace tohoto vzorku Vám odhalí jiné chutě a možná jej budete vnímat pokaždé naprosto odlišně, jako já. Po této zkušenosti už vím, že každý rum chce svůj čas, atmosféru a příležitost, aby si jej člověk patřičně užil.

Moje hodnocení Long Pond Vale Royal 2006 VRW:

91/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: