HSE 2004 Fino & Oloroso Finish – rhumový dezert z Martiniku

Po dlouhé době se vracím k degustování rhumu agricole, tentokráte tedy mám před sebou vzorek v ostrova Martinik, ale pozor, není to AOC produkt. Jak je již z názvu patrné, HSE 2004 Fino & Oloroso Finish je ročníkový rum, který dozrával v sudech po Fino a Oloroso sherry. A těmto hrátkám s dřevem bohužel AOC legislativa nakloněna není, ovšem neznamená to, že značka Habitation Saint-Etiene neprodukuje také rhumy s chráněným označením původu ostrova Martinik.

Když už se bavíme o Martiniku, jednom z nejkrásnějších ostrovů Karibiku, rád bych poznamenal, že na jeho území dnes nalezneme 11 funkčních palíren. A vězte, že destilérie HSE byste hledali jen marně, potkal ji velice podobný osud jako jiné menší výrobce rhumu a její produkce byla přesunuta do palírny Simon. Z původního lihovaru Habitation Saint-Etiene, který byl založen v roce 1882, se dnes používá jen značka. Dokonce jsem slyšel, že majitel tuto značku „využívá“ právě k experimentům se sudy. Sklad sudů o kapacitě 500 000 litrů se však nachází v původní lokalitě HSE a dle informací co jsem našel, disponuje neuvěřitelnými 200 typy sudů z amerického a francouzského dubu. Samotná oblast kolem původního HSE domu je opravdu nádherná, a dokonce zde v roce 2015 vznikla „pozoruhodná zahrada“ s mnoha druhy jedinečné flóry.

Pokud se podíváme více technicky na HSE 2004 Fino & Oloroso Finish, tak můžeme říct, že Simon není zrovna malý lihovar s produkcí kolem 3 milionů litrů rhumu ročně (hlavně tedy pro značku Clément). Samozřejmě je destilát z čerstvé šťávy z cukrové třtiny a destilován je na koloně. Staření probíhalo, na rhum agricole docela dlouho, takřka 9 let a poslední fáze probíhala tedy v sudech po Fino (světlejší) a Oloroso (tmavé) sherry. Informace o přesné době staření v těchto sudech, které by měly mít obsah mezi 300 a 650 litry, není úplně jednoznačná, ale mělo by to být 8 let v sudech z francouzského dubu a 6 měsíců v ex-sherry sudech. Obsah alkoholu je 45% a cena téhle půl litrové láhve se pohybuje kolem 2000 kč.

Pár fotek z naší degustace v Angels‘ share kde jsme, mimo jiné, ochutnali i HSE 2004 Fino & Oloroso Finish.

HSE 2004 Fino & Oloroso Finish ve sklenici

Jestli mě něco ihned ohromilo, tak to byla barva. Ta je tedy značně tmavá a má krásné červené odlesky granátového jablka. Slzy jsou pomalé a sem tam vytvoří i mapu na sklenici, což vnímám velice pozitivně, protože vím, že tento rum neobsahuje přidaný cukr.

Vůně je, dle očekávání, třtinově sladká, cítím v ní sušené švestky, rozinky a kakao. Dle oficiálních „tasting notes“ bychom mohli cítit i vůni tabáku, tedy vůni čerstvě otevřené krabičky cigaret. To mi přijde zajímavé, ale o tento vjem jsem byl asi ochuzen.

Chuť je opravdu něco výborného, je vyvážená a sherry staření jen těžko zapře, nabízí opět sušené ovoce, kakao a aromatické koření. V závěru tohoto rumu jsem našel vše, co bylo již zmíněno. Jako klasický rhum agricole mi i HSE 2004 Fino & Oloroso Finish přijde poměrně lehce čitelný destilát. Překvapením byla poměrně krátká doba dochuti v ústech, která však přináší pocit rozžvýkaného tabákového listu.

Celkově budu hodnotit dost nudně, cena asi odpovídá kvalitě, ale pravdou je, že skvělé agricole rhumy koupíte i levněji. HSE je však v našich končinách spíše vzácný exemplář a tato ročníková láhev je chuťově bezpochyby výborná. 

Moje hodnocení HSE 2004 Fino & Oloroso Finish:

86/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: