Hampden Estate Overproof – rum z továrny na zážitky

Častokrát ve spojení s rumy palírny Hampden používám otřelou větu „buď jej milujete, anebo nenávidíte“, ale již při jejím rčení vím, že je jen otázka času, než jej začnete milovat. Tato destilérie je s trochou nadsázky takové funkční muzeum jamajské výroby rumu, a vypovídá o tom i jejich přístup k původním výrobním zařízením, kterými disponují. Říkají „pokud to není rozbité, tak to neopravujme nebo nevyměňujme“.  Tohle firemní moto rozhodně přispívá autentičnosti jejich produktů.

O palírně samotné si můžete přečíst více v článku o palírně Hampden.

Já jsem Hampden Estate Overproof poprvé ochutnal v únoru 2019, kdy jej do Prahy přijel představit sám Luca Gargano, spolumajitel společnosti La Maison and Velier (LMDW & Velier), jež stojí za distribucí rumů Hampden, tedy těch, které produkuje přímo palírna. Luca v daném roce uspořádal několik akcí po Evropě, aby ukázal světu právě láhve, které se nově stávají základní produktovou řadou palírny, Hampden Estate 46% a právě Hampden Estate Overproof 60%. Oba rumy mě naprosto dostaly již při prezentaci a ihned jsem věděl, že budou nedílnou součástí mého skromného baru.

Láhve jako takové si bezpochyby nesou rukopis jejich distributora a vzhledově se řadí k ostatním Velier rumům. Etikety jsou nabyté informacemi (první série trpí tiskovou chybou stejně jako 46% verze) a stejně jak chuťově tak i barevně vystupují z řady. Myslím, že řečí bylo dost, pojďme se podívat, jak Hampden Estate Overproof chutná.

Hampden Estate Overproof ve sklenici

Již po nalití rumu do sklenice mě oslovuje krásná zlatavá barva s lehce tmavými tóny mokré slámy, předpokládám, že tenhle rum není dobarven. Proti světlu si všímám klasických světlých jantarových odlesků, a po naklonění sklenice na stěnách pozoruji viskózní prstenec slz, jež takřka netečou.

Hampden Estate Overproof Rum ve sklenici

Vůni rozhodně nemusím nějak složitě „očichávat“, je všude kolem mě. Přijde mi, že sedím na rozkvetlé louce se skleničkou v ruce. Jakmile se ke skleničce přiblížím na pár centimetrů, poznávám přezrálé banány a rozpuštěné gumové medvídky nebo bon pari bonbóny. Tyto extrémně sladké tóny balancují citrusové vůně a kokos. Dle mého názoru prostě funky rum, jak má být, nic extrémního, spíš příjemná vybalancovaná vůně, která je lehce odlišná od jiných funky rumů.

První setkání mých chuťových pohárků s 60% alkoholem bylo rozpačité, i když alkohol není nějak dominantní a široká paleta chutí jej značně přebíjí, tak se přeci jen ubírám k hodnocení a identifikaci chutí až z druhého doušku. Sladké tóny tropického ovoce doprovází lehká kyselost a příjemná smetanová hladkost. Tenhle rum mě fakt baví, identifikuji opět přezrálé banány, ananas, mango a chuť nálevu z ovocného kompotu. Aby ovoce nebylo tak dominantní, tak se v chuti objevují i dřevité a kořenité tóny, hlavně vanilka, muškátový oříšek a skořice.

Závěr je dlouhý a hřejivý, objevuje se klasická kyselost a hořkost v hrdle a zadní části úst, opět mi připomíná třtinovou zemitost a slad. Ovocné tóny jsou již na ústupu a projevuje se více dřevo ze sudu, k paletě koření si přidávám anýz a výčet si mohu uzavřít.       

Hampden Estate Overproof je jeden z mých nejoblíbenějších rumů ze základních řad všech palíren. I při síle alkoholu 60% nemám potřebu jej rozkapávat vodou, ale pokud tak uděláte, rum se nestane nijak horším, naopak se jeho rozmanitost projeví ještě přívětivěji pro vaše chuťové pohárky. Suma sumárum nemám moc co vytknout, asi jen tu cenu, která dnes už šplhá k 2000Kč a to už není málo, dostanete však naprosto skvělý rumový produkt, který si věřím, zamilujete jako já. Díky výše zmíněnému rčení však moje doporučení bude směřovat spíše k rumařům, které esterové jamajské rumy baví.

Moje hodnocení Hampden Estate Overproof Rum:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: