Habitation Velier Worthy Park 2007 WPL – Moderní rumový funk

Palírna Worthy Park Estate byla založena v roce 1670, v roce 1962 však přestali vyrábět rum a do produkce rumu se vrátili po více než 50 ti letech, a to s novou palírnou až v roce 2005. První „nový“ rum z jejich produkce pod značkou Rum-Bar byl na policích obchodů vidět poprvé v roce 2007. V té době byla část produkce uložena do sudů pro zrání, a obsah těchto sudů se po deseti letech odpočívání na Jamajce dostal k Luca Garganovi, aby je mohl pod značkou Habitation Velier nalahvovat.

Společnost Velier je v podstatě jediným „nezávislým plněním“, které dostalo to privilegium uvádět Worthy Park palírnu na lahvi. Ano, můžeme vidět jiné produkty, třeba Bristol Classic, s označením Worthy Park ale ty byly uvedeny na trh před rokem 2017, kdy Zan Kong (obchodní ředitel) tento požadavek oficiálně vznesl. Předpokládám, že to bylo z důvodu uvedení na trh jejich vlastní produktové řady.  

Worthy Park Forsyths destilační kotel

Pojďme ale zpět k výrobě těchto jamajských kotlíkových rumů, od roku 2005 tedy prošla palírna značnou modernizací a pro výrobu používají moderní Forsyths kotel koupený ve Skotsku, který má kapacitu 18 000 litrů. Jedná se pravděpodobně o kompromis mezi efektivní produkcí a chuťově výrazným rumem.

Worthy Park dělá primárně dva styly rumu – lehký a vysoce esterový. Lehký fermentuje 30 hodin a jeho teplota je kontrolována a drží se na 30°C. Na konci fermentace má kvas zhruba 8,5 % alkoholu. Vysoce esterový se fermentuje dva až tři týdny a nekontroluje se jeho teplota. Kvas má výrazně méně než 8,5% alkoholu. Výsledný rum má hodnotu esterů kolem 900 PPM, což je hodně funky rum.

Habitation Velier Worthy Park 2007 je třetí „Vintage“ lahví z nové produkce Worthy Park od obnovení výroby. Zrál 10 let v sudech po burbonu a andělská daň za tu dobu byla 64%. Zároveň rum neobsahuje žádná aditiva a je označován jako Worthy Park Light (WPL), což jsou dle definice nízko esterové rumy (60-119 g/hlpa). Tak se na něj pojďme podívat podrobněji.

Worthy Park 2007 WPL ve sklenici

Na začátek se musím přiznat, že se nemohu ubránit srovnávání tohoto vzorku s Hampden rumy, mozek pracuje a vědomost toho, že mám nalitý “moderní” kotlíkový, jamajský, více esterový rum mě nutí jej stále porovnávat s tradiční výrobou, i když vím, že to není asi úplně fér.

Worthy Park 2007 WPL etiketa

Barva neředěného Worthy Parku je naprosto úžasná, řekl bych měděně-zlatá a taková přirozeně matná. Přesně tak si představuji odstín rumu, který je poctivě stařený v Karibiku jednu dekádu let. Plynně přecházím ke zkoumání slz nebo nohavic, chcete-li, ty však takřka nepozoruji. Po prokroužení destilátu po stěnách skleničky si musím chvilku počkat, po chvíli se objeví extrémně pomalé kapky rumu, které kolikrát ani neztečou zpět na hladinu. Očekávám tedy chuťovou bombu.

Vůni asi ohodnotím stroze v tomto případě, je to prostě jamajský „funk“ – ovocný kompot potopený v alkoholu, lehce nakyslé tóny se bijí s těmi sladkými. Alkohol je opravdu významně cítit, těch 59 % je znát. Dovolte mi pomoci si přirovnáním, jak jsem naznačoval, cítím takový uhlazený Hampden.

Chuť je, řekl bych, unikátní. Je smetanová a čokoládová, až kakaová. Po chvilce v ústech však nastupují i ovocné chutě, které bych identifikoval jako mix tropického ovoce – mango, banán a ananas. Mám ale pocit, že mi Worthy Park může nabídnout více, rozhodnu se tedy zakápnout vzorek lžičkou čisté vody. Tento počin byl skvělý, rum se mi otevřel mnohem více já jsem schopen identifikovat dřevitost a více ovocných tónů. V tomto méně alkoholovém podání si umím představit si celý večer užívat tento jemný, fantastický jamajský vzorek.   

Dochuť je dlouhá, hřejivá a lehce nakyslá, několikrát polykám naprázdno, abych uvolnil chuťové pohárky, pak cítím Worhy Park jen jako lehkou kombinaci dřevitosti a citrusů.

Musím se přiznat, že jsem velice dlouho váhal nad finálním hodnocením. Worthy Park 2007 WPL je ale skvělý, řekl bych, že je prostě jediný svého druhu. Představuje pro mě jakýsi moderní jamajský funky rum. Pokud se však oprostím od srovnávání s jinými tradičními jamajskými palírnami jako je Long Pond nebo Hampden, nemohu tomuto kousku upřít jeho kvality a hlavně rozmanitou chuť.

Moje hodnocení Habitation Velier Worthy Park 2007 WPL:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: