Habitation Velier Savanna HERR – koktejlový vyzyvatel

V poslední době mi přijde, že se na facebookových skupinách začaly ve větší míře rozšiřovat zmínky o této láhvi od Velieru. Ke mně se dostal tento rum asi před půl rokem a přiznám se, že jsem opravdu překvapen tím, jak chutná, proto se nebudu rozepisovat o palírně Savanna ani o Habitation Velier. Jen zmíním jedinou zajímavost, na kterou jsme dříve narazili s kolegou Víťou z Hedonism Spirit. Savanna obecně uvádí, že její rumy pochází z destilační kolony, Habitation Velier řada však má nabízet pouze rumy vyráběné výhradně v kotli. Na etiketě je však vidět, že destilačnímu sloupu předchází jakýsi kotel a proto by nemělo být porušeno toto pravidlo pro Habitation Velier.

Jak chutná Habitation Velier Savanna HERR?

Na začátku si nemohu odpustit věnovat se chvíli vůni. Ta je naprosto unikátní, ihned mě do nosu udeřila ovocná rána, okamžitě mi naskakují moravské ovocné pálenky, avšak v jakési zvláštní kombinaci. Připomíná mi bonbóny bon pari z mládí, sladkost ve mně zas evokuje žvýkačku Pedro. Nevím proč tato asociace, ale sladkost je ve vůni extrémně dominantní. Cítím však i lehkou medicinální, skoro až tinkturovou vůni.

Etiketa Habitation Velier Savanna HERR

Chuť je prostě „crazy“, opravdu neuvěřitelná, je hořká a neméně ovocná, pokud se snažím zaměřit na identifikaci ovoce, tak mě naskakují pouze švestky a borůvky, asi obecně by se dalo říct tmavé ovoce. Ta medicinálnost ve vůni se mi zde transformuje do chutě černých oliv. Takřka 500 g/hlpa esterů je opravdu znát, jak ve vůni, tak v chuti.

Dochuť je překvapivě krátká, a ještě více hořká, dokonce cítím jakousi „kouřivost“, ale přijde mi, že tyto tvrdé chutě jsem při mém prvním setkání s tímto rumem nezaznamenal. Je pravda, že první doušek Savanna HERR mě naprosto vyrazil dech, ne těmi 62,5%, ale právě nečekanou „ovocností“.

Přes všechny superlativy se přiznám, že jsem si tento rum užil mnohem víc s kostkou ledu než samotný, daiquiri jsem nezkoušel, ale věřím, že bude naprosto skvělé. Dávám tedy pět hvězd, protože tenhle rum je bezpochyby určen hlavně do koktejlů.          

Moje hodnocení Habitation Velier Savanna HERR:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: